moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Diecezjalnie, parafialnie - pomagamy Ukrainie

Poniedziałek, 28 lutego 2022
  • Diecezjalnie, parafialnie - pomagamy Ukrainie

Archidiecezja gnieźnieńska przygotowuje się na przyjęcie i pomoc uchodźcom z Ukrainy. W pierwszej kolejności zabezpieczane są miejsca noclegowe. Uchodźców przyjmie m.in. seminarium duchowne, archidiecezjalny dom rekolekcyjny, Centrum Edukacyjno-Formacyjne. Zgłaszają się domy zakonne. Gotowość przyjęcia ukraińskich rodzin wyraził też Prymas Polski.

Jak podkreśla ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która koordynuje akcję pomocową, w tym momencie najważniejsze jest zaplanowanie pomocy systemowej, która mogłaby być udzielana długofalowo. W pierwszej kolejności chodzi tu o zabezpieczenie miejsc noclegowych, jak i pobytowych, gdzie uchodźcy mogliby pozostać przez dłuższy czas.

Na ten moment mamy takie miejsca zabezpieczone w gnieźnieńskim seminarium duchownym, w znajdującym się obok Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie, w budynkach sanktuarium w Markowicach. Zgłaszają się również domy zakonne gotowe przyjąć potrzebujących. Będziemy również na ich potrzeby przeznaczać puste plebanie i inne niewykorzystywane obecnie budynki należące do Kościoła - informuje ks. Krzysztof Stawski.


Gotowość przyjęcia uchodźców pod swój dach wyraził też Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zbierane są ponadto informacje od księży proboszczów dysponujących miejscami noclegowymi i pobytowymi. Do parafii wysłana została w tym celu specjalna prośba o informacje. Niektórzy księża zgłosili się już wcześniej, samorzutnie.

Obok miejsc noclegowych w parafiach organizowane są zbiórki żywności, leków, odzieży, środków higienicznych i rzeczy pierwszej potrzeby. Na stronie www.caritas.gniezno.pl uruchomiony został specjalny formularz, za pośrednictwem którego można zadeklarować pomoc. Odzew już jest. Dyrektor Caritas wyjaśnia, że na razie nie został uruchomiony magazyn, w którym pomoc materialną można by przechowywać, dlatego na ten moment zbierane są jedynie informacje o możliwości jej udzielenia, przy czym chodzi nie tylko o rzeczy i żywność, ale także o możliwości udostępnienia lokalu mieszalnego, czy udzielania pomocy prawnej i psychologicznej.
 

Na pewno niezwykle potrzebna będzie także pomoc wolontariuszy, dlatego deklaracje takiej pomocy również zbieramy. Można je zgłaszać przez formularz - podkreśla ks. Stawski.


Na prośbę Caritas Polska, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej szuka również ośrodka wypoczynkowego lub innej podobnej placówki, która przyjęła by dzieci z ukraińskich domów dziecka. Przybędzie ich do Polski ok. 8 tysięcy. Chodzi o to, by dzieci z jednej placówki nie zostały rozdzielone, ale umieszczone w jednym miejscu – stąd potrzeba znalezienia ośrodka odpowiednio dużego, który mógłby je przyjąć i zapewnić im pobyt.

W ludziach jest bardzo dużo entuzjazmu, dużo chęci pomocy. Mamy wiele takich sygnałów i jest to bardzo budujące i wartościowe. Musimy jednak pamiętać, że ta pomoc, jeśli będzie potrzebna, tu, na miejscu, nie będzie trwała dzień, tydzień czy miesiąc. Może trwać znacznie dłużej i dlatego niezbędna jest celowość i systemowość działania - podkreśla ks. Stawski. Caritas pozostaje w tym względzie w kontakcie z samorządem, a diecezjalna baza pomocy będzie sukcesywnie rozbudowywana i aktualizowana w miarę podejmowanych działań.


tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Walący się mur, ludzkie szczątki i setki ton śmieci na cmentarzu - kuria umywa ręce od problemu! Prokuratura wszczyna postępowanie! Czy mamy do czynienia z prywatyzacją cmentarzy? To, co dzieje się na gnieźnieńskich cmentarzach jest wręcz zatrważające. Po naszej interwencji jednym... Niedziela, 15 maja 2022
Obchody 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej Dzisiaj pod Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Polaków w latach 1939 - 1945 odbyły się obchody zakończenia... Niedziela, 8 maja 2022
Nagrobki, ludzkie szczątki i hałdy śmieci - dzikie wysypisko między cmentarzem a jeziorem! Kto za to odpowiada? Setki ton śmieci i gruzu z rozebranych nagrobków zalegają między cmentarzem Św. Krzyża w Gnieźnie a... Poniedziałek, 25 kwietnia 2022
Zawalił się mur między cmentarzem a prywatną posesją! Woda z nekropolii zalewa działkę Pan Błażej od wielu lat prosi parafię, kurię i zarządcę cmentarza o naprawę muru oddzielającego jego... Poniedziałek, 25 kwietnia 2022