moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak impregnować beton? Najważniejsze informacje

Czwartek, 24 lutego 2022
  • Jak impregnować beton? Najważniejsze informacje

Zastosowanie betonu jedynie do budowy dróg, wznoszenia ścian czy konstrukcji fundamentów, to już od jakiegoś czasu niejedyny sposób, na wykorzystanie tego popularnego surowca. Kiedyś ukrywany przez różne materiały wykończeniowe, dziś jest specjalnie podkreślany i eksponowany. Beton w ciągu ostatnich kilku lat zdobył ogromną popularność w roli dekoracji przeróżnych przestrzeni wewnątrz i zewnątrz budynków. Pojawia się on na posadzkach, schodach, ścianach, a nawet blatach i stołach. Jego zastosowanie wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która przedłuży jego żywotność i sprawi, że będzie się on pięknie prezentował przez długi czas. Z poniższego artykułu dowiesz się, na czym polega impregnacja posadzek i innych powierzchni betonowych oraz jakich preparatów należy używać.

Impregnaty do betonu - czym zabezpieczyć beton?

Ze względu na to, że w ostatnim czasie beton stał się bardzo popularnym surowcem stosowanym w budowie oraz aranżacji wnętrz. Surowe powierzchnie betonowe imponują na każdym kroku, dlatego należałoby o nie odpowiednio zadbać. W tym pomocne będą specjalistyczne impregnaty, pozwalające zachować betonowym powierzchnią świetny wygląd, równocześnie chroniąc je przed zniszczeniami.

Wśród najpopularniejszych produktów używanych do impregnacji i zabezpieczania betonu, wyróżnia się dwie grupy impregnatów: penetrujące oraz powłokowe. Te pierwsze posiadają właściwości hydrofobizujące beton, natomiast drugie zabezpieczają powierzchnię przed wchłanianiem brudu, przez co ułatwiają pielęgnację betonu. Oprócz tego istnieją różne preparaty impregnujące, posiadające ciekawe właściwości wpływające na wygląd tworzywa. Na przykład niektóre z nich barwią powierzchnię na kolory, takie jak biały, żółty, brązowy, zielony czy czarny. Inne zaś sprawiają, że beton matowieje lub zaczyna połyskiwać.

Na rynku można również spotkać impregnaty, które łączą pęknięcia powstałe w betonie i zapobiegają niszczeniu całej powłoki. Należy jednak pamiętać, że dobór odpowiedniego impregnatu zależy od rodzaju i typu betonu. Przede wszystkim powinno się mieć na uwadze czy impregnat będzie stosowany na beton znajdujący się na zewnątrz czy w środku budynku.
 

Jak impregnować beton - co warto wiedzieć na temat prac impregnacyjnych?

W odpowiedzi na to pytanie należy podzielić powierzchnie betonowe na cztery różne typy: zewnętrzny, wewnętrzny, nowy i stary. Podstawową różnicą pomiędzy betonem wewnętrznym i zewnętrznym, jest to, jaki wpływ na niego będą miały otaczające go warunki. Beton zewnętrzny narażony jest na niskie temperatury, działanie soli oraz duży poziom wilgotności i to właśnie przed tym mają go chronić impregnaty. Natomiast, na przykład impregnacja posadzki betonowej znajdującej się w środku budynku, nie jest tak wymagająca ze względu na bardziej sprzyjające warunki, od tych które występują na zewnątrz.

Sama impregnacja zależy również od tego, kiedy kładziony był beton. Jeśli jest on stosunkowo świeży, należy poczekać, aż się zwiąże i wyschnie. Zaleca się, aby przystąpić do impregnacji dopiero 4 tygodnie po jego położeniu, wtedy ma się pewność co do tego, że nie będzie dalej wilgotny. Co do starego betonu, tu należy najpierw dokładnie oczyścić całą powierzchnię wyszlifować ją i zagruntować, a dopiero następnie zacząć proces impregnacji.
 

Dlaczego impregnacja betonu jest ważna?

Impregnacja posadzek jest bardzo istotnym elementem, który ma wpływ na jego wygląd, lecz co najważniejsze, także na trwałość i wytrzymałość całego surowca. Dodatkowo impregnacja zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci i zanieczyszczeniami. Wzmacnia strukturę materiału, zwiększając odporność na ścieranie, pojawianie się rys i drobnych pęknięć. Ułatwia także czyszczenie powierzchni, ponieważ dzięki impregnacji nie pojawiają się na betonie nieestetyczne przebarwienia i nie występuje uporczywy dla wielu mech. Dzięki impregnacji, zarówno beton znajdujący się na zewnątrz budynku, jak i w jego środku będzie się pięknie prezentował przez długie lata.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Rusza przestrzeń kreatywności z LEGO Education Jak uczyć kreatywnie w XXI wieku? Dowiecie się tego dzięki przestrzeni kreatywności z LEGO Education,... Piątek, 6 maja 2022
Przegląd kostek brukowych - gdzie je kupić w okolicy Gniezna? Kostka brukowa jest materiałem powszechnie wykorzystywanym do tworzenia utwardzanych nawierzchni. Za... Czwartek, 28 kwietnia 2022
Kompresory tłokowe Airpress - dobry wybór dla każdego Pneumatyka, rozumiana jako praktyczne wykorzystanie niezwykłych możliwości sprężonego powietrza, szturmem... Piątek, 15 kwietnia 2022
Jak skutecznie sprzedać mieszkanie - rozmowa z pośrednikiem nieruchomości Krzysztofem Aftyką Polacy rzadko poprzestają na zakupie jednego mieszkania. Coraz częściej zmieniają lokum kilkukrotnie... Piątek, 15 kwietnia 2022