moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jadąc od strony Trzemeszna nie istnieje droga S5? Czy ktoś lobbuje za błędnym oznakowaniem?

Środa, 2 marca 2022
  • Jadąc od strony Trzemeszna nie istnieje droga S5? Czy ktoś lobbuje za błędnym oznakowaniem?

Już jakiś czas temu zgłosiły się do naszej Redakcji osoby, które zwróciły uwagę, że jadąc drogą krajową nr 15 od strony Trzemeszna w kierunku Gniezna nie ma oznakowania na drogę ekspresową S5. Cały tranzyt jest kierowany na ulicę Poznańską. Czy ktoś lobbuje za takim rozwiązaniem?

Na znakach przy drodze krajowej nr 15, informujących o drogach dojazdowych do Poznania widnieje informacja kierująca na drogę powiatową nr 257, której numer został zaklejony na oznakowaniu. Warto nadmienić, że jadąc w przeciwnym kierunku - od Poznania w stronę Trzemeszna (Inowrocławia, Torunia) oznakowanie kieruje nas do węzła w Modliszewie i stamtąd na krajową piętnastkę. Zostało to doprowadzone do takiego stanu dopiero w 2020 roku. Pisaliśmy o tym w artykule „Nowe oznakowanie na S5 i mniejszy ruch na ulicy Poznańskiej”.

Niestety nie zmieniono wówczas znaków w kierunku stolicy Wielkopolski. Wydaje się to nielogiczne, jednak według nieoficjalnych informacji, za takim obrotem sprawy mógł lobbować jeden z koncernów paliwowych mających swoją stację przy ul. Poznańskiej w Gnieźnie. Skierowanie tranzytu w sposób taki, że ciężarówki ominą Gniezno, spowoduje znaczące zmniejszenie liczby tirów na stacji przy wylocie z Grodu Lecha.

Do sytuacji odniosła się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad:

Szanowny Panie Redaktorze,
GDDKiA informuje, że trwają prace nad projektem zmian oznakowania kierunkowego na drodze krajowej nr 15 w miejscowości Gniezno. Projekt w zakresie skrzyżowań z drogami niższej kategorii zostanie zaopiniowany u tych zarządców, następnie przez Policję. Po ostatecznym zatwierdzeniu projektu będzie możliwa wymiana oznakowania kierunkowego na nowe.
Jednocześnie kategorycznie zaprzeczamy, że kierowanie ruchu na tej, czy na jakiejkolwiek innej drodze zarządzanej przez GDDKiA ma związek z lobbowaniem interesów koncernów paliwowych czy też innych podmiotów gospodarczych.
pozdrawiam
Marcin Kucharczak

GDDKiA

Co ciekawe, obecnie trwają prace nad projektem zmian oznakowania. Warto zwrócić uwagę, że obecnie na znakach przy drodze krajowej nr 15 po prostu ktoś nakleił zielone kwadraty taśmy zakrywające numer drogi, a jednocześnie oznakowanie kieruję wszystkich "w lewo", w stronę Poznania, jednk przez ulicę Poznańską i kilka sygnalizacji świetlnych. Czy nie prościej - skoro wcześniej było to możliwe - po prostu nakleić prawidłowe oznakowanie?

O komentarz poprosiliśmy także gnieźnieńską Policję. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Studzienki na ulicy Wolności osadzone za głęboko? Mieszkańcy czekają na koniec remontu! Jeden z Czytelników przysłał nam zdjęcia studzienek osadzonych w asfalcie na ulicy Wolności. Wydaje... Środa, 18 maja 2022
Remonty dróg w Gminie Gniezno Gmina Gniezno w ostatnim czasie wyremontowała drogi gminne w miejscowościach Obórka oraz Modliszewo-Modliszewko.... Środa, 18 maja 2022
Ponad 5 milionów złotych dla Gniezna na remont ulicy Kokoszki Do wielkopolskich samorządów trafiają kolejne środki na dofinansowanie zadań w ramach Rządowego Funduszu... Poniedziałek, 16 maja 2022
Gmina Gniezno dla pszczół Wzorem lat ubiegłych Gmina Gniezno rozdaje mieszkańcom "Pszczeli Pożytek" czyli mieszankę nasion gatunków... Piątek, 6 maja 2022