moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Karczowanie Wenecji zaskoczyło radnych? Udają, że nie było mowy o takiej ilości drzew! Dodatkowo ktoś niespodziewanie podmienił słup na Rynku!

Niedziela, 20 lutego 2022
 • Karczowanie Wenecji zaskoczyło radnych? Udają, że nie było mowy o takiej ilości drzew! Dodatkowo ktoś niespodziewanie podmienił słup na Rynku!

To, co obecnie dzieje się wokół Jeziora Jelonek, to nic innego jak realizacja zaplanowanej wcześniej masowej wycinki drzew. Co gorsza, niektórzy radni miejscy uważają, że nie było mowy o tak masowej redukcji drzewostanu. Najwyraźniej nie czytali wcześniejszych doniesień medialnych i projektu rewitalizacji lub próbują zrobić z wyborców głupków.

Jak napisała na swoim fanpage’u radna Olga Gandurska:
 

Otrzymałam przerażające zdjęcia od mieszkańców, przedstawiające nieuzasadnioną według mnie wycinkę drzew.
Dlaczego? Czy jest na to jakieś sensowne wytłumaczenie? Kto jest za to odpowiedzialny? Od razu po otrzymaniu zdjęć podjęłam interwencję. Serce pęka patrząc na te zdjęcia. O planie takiej wycinki radni nie zostali poinformowani.
Minęło ledwo kilkanaście dni od spełnienia mojej prośby o zasadzenie ok. 30 drzew na ul. Lema przy ul. Orzeszkowej, ale co z tego skoro tutaj tak fatalne wieści. Jestem w szoku.


Skupmy się na fragmencie: „O planie takiej wycinki radni nie zostali poinformowani”. Niżej część artykułu, który dotarł (według naszych statystyk) do ponad 30 tysięcy osób. Pisały o tym również inne lokalne media:

„Pierwotnie wyciętych miało zostać 686 drzew, z czego 545 to klon jesionolistny. 140 pozostałych drzew to głównie wierzby i topole. Na 48 z nich decyzję wydano już 2 lata temu. Obecnie, po ponownym przyjrzeniu się drzewostanowi, odstąpiono od wycinki 10 sztuk z planowanej ilości.”


Radna publikuje na swoim profilu zdjęcia wycinanych wierzb i topól. Przpomnijmy: pod piły ma pójść 140 drzew tych gatunków. Skąd więc zaskoczenie? Co się nie zgadza? Chyba, że ktoś nie umie liczyć do 140.

Oczywiście w pełni zgadzamy się z radną i zaniepokojonymi mieszkańcami. Teraz jest już jednak za późno. Kiedy pisaliśmy o tym na poczatku czerwca 2021 roku ("Drzewa na Wenecji jednak do wycinki! Uratowano raptem 10 okazów!") był jeszcze czas na reakcję i zmianę decyzji, ale media przecież zawsze wyolbrzymiają. Pozostaje jeszcze kwestia: ile miasto zarobi na sprzedanym drewnie? No chyba, że jeszcze do tego dopłaci? Radni już policzyli? Kto ma pełne kieszenie, a kto ma na plecach napisane "frajer"?

Kolejną kwestią jest wymiana słupa ogłoszeniowego na Rynku. Nie wiemy, czy Miejski Konserwator Zabytków był na urlopie, czy po prostu miał gorszy dzień, że zgodził się na taki bubel, który obecnie szpeci centralną płytę Pierwszej Stolicy Polski. Być może owe dzieło miało pasować do fontanny - wówczas można uznać projekt za udany. Radny Tomasz Dzionek pisze na swoim fanpage’u:
 

W ramach metamorfozy gnieźnieńskiego Rynku zamieniono stary, betonowy słup ze stylowym daszkiem na metalową rurę...
Podoba się? Komponuję z zabytkową częścią miasta? Warto było wydać na to kasę?
Ja uważam, że 3x NIE

Po reakcjach mieszkańców na nowy słup ogłoszeniowy na Rynku postanowiłem złożyć interpelację ws. stworzenia katalogu mebli miejskich.
Od dawna zwracam uwagę na to, że w mieście instaluje się różne ławki, słupki, kosze, etc. Nie ma w tym spójności i jednolitości.
Efektem tego są takie sytuacje jak ten nieszczęsny słup, o którym mówi się więcej niż o pozytywnych zmianach na Rynku.
Czas zrobić porządek w przestrzeni miejskiej.


Panie radny - także Panu przyznajemy rację w stu procentach! Jednakże pytamy: dlaczego dopiero teraz Pan działa? Czas na zrobienie porządku był zanim zaczęły się dziać tak złe rzeczy. Poprzedni słup nie powróci, a jeżeli powróci coś podobnego - będziemy musieli za to zapłacić. Pamiętajmy, że budżet miasta to głównie nasze podatki i opłaty. Jak widać, najłatwiej wydaje się nie swoje pieniądze.

Klapki, które wydają się mieć na oczach gnieźnieńscy radni, najwyraźniej przysłoniają im perspektywę poza własnym nosem i kieszeniami. Bezwiedne podnoszenie rąk podczas głosowań na sesjach będzie skutkowało tym, że kolejne pokolenia będą wychowywały się w betonie, bo piękne drzewa wytniemy, a młode nie zdążą jeszcze urosnąć. Dzieci, w upalne letnie dni, będą mogły także przypiekać sobie rączki o metalowy słup ogłoszeniowy. Może zimą nawet ktoś wpadnie na pomysł polizania go i przymarznięcia do tego dzieła sztuki mieszczącego się na gnieźnieńskim Rynku? Możliwości jest wiele.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Łukasz Frankowski, Czytelnicy

Napisz komentarz

Komentarze(13)

 • Gnieznem rządzą od wielu lat lewicowe ugrupowania i wy się dziwicie dlaczego to miasto spi

 • 22.02.2022 20:08  Odpowiedz na komentarz

  Na takich radnych głosujecie i są efekty, na rynku nie ma starego słupa ale proponuje nowy zimą używać jako koksownik

 • 21.02.2022 17:03  Odpowiedz na komentarz

  RURA OD OGRZEWANIA GAZOWEGO, KURCZAKI Z RÓŻNĄ W ŚRODKU? TO WYGLĄDA OHYDNIE NIE NOWOCZEŚNIE. WYSTARCZYŁO ODNOWIĆ STARY SŁUP TAK JAK ELEWACJE KAMIENIC...MAMY STARA ZABUDOWĘ NA RYNKU, STARY BRUK I JAKIEŚ "NOWE TWORY" KTÓRE TOTALNIE NIE PASUJĄ I PSUJĄ MIEJSKA PRZESTRZEŃ. BARDZO TO SMUTNE ŻE MIASTO ROBI SIĘ BRZYDKIE.

 • 21.02.2022 17:02  Odpowiedz na komentarz

  Rura od ogrzewania gazowego, kurczaki z różną w środku? To wygląda ohydnie nie nowocześnie. Wystarczyło odnowić stary słup tak jak elewacje kamienic...mamy stara zabudowę na rynku, stary bruk i jakieś "nowe twory" które totalnie nie pasują i psują miejska przestrzeń. Bardzo to smutne że miasto robi się brzydkie.

 • Każdy tak atakuje, że wycięte drzewa q czy ktoś z was jest jakimś znawca drzew? Proponuję iść przebadać te drzewa wszystkie posiadają zgniliznę. Jeśli dojdzie do wypadku będzie q dlaczego nikt nie zareagował w pore

 • Mieszkańcy tak wybrali nieudaczników ,którzy co tylko wezmą w swoje ręce to zniszczą oznacza to , że robią sobie z nas pośmiewisko a najgorsze ,że nie ponoszą za to żadnych konsekwecnji i my za to im płacimy.Panie Bogdanie Bentyn zrób pan coś może pan pomoże.....?

 • dlaczego w gnieznie nie ma szkoLy sztuk plastycznych?

 • 20.02.2022 12:36  Odpowiedz na komentarz

  Akurat, za każde wycięte drzewo prezydent Grobelny posadzi dwa inne ? A za czyje pieniądze?? Swoje czy nasze? I gdzie ??? nA skraju Skiereszewa?

 • 20.02.2022 12:22  Odpowiedz na komentarz

  Mam nadzieje, że pseudo ekolog radny miasta gniezna kolejny raz nie pojawi się w tej radzie po kolejnych wyborach.zacznijmy głosować na człowieka a nie na partię czy pseudo drużyny.

 • 20.02.2022 11:36  Odpowiedz na komentarz

  Jak można postawić taki bubel na rynku zabytkowego miasta. Kto ma tu gust i wiedzę historyczną?

 • 20.02.2022 07:38  Odpowiedz na komentarz

  Co to jest, to coś z ogniksiem i dymiące się?

 • Do wszystkich proekologicznych ludków, którzy nie wiadomo dlaczego tak atakują. Za każde 1 drzewo wycięte sądzi się min. 2 nowe nasadzenia i przestańcie siać fałszywe doniesienia. Ekolodzy bardzo atakują nasz kraj za węgiel, drzewa, fabryki ale to wasze zachodnie państwa emitują najwięcej CO2 do atmosfery, przykładowe Niemcy nie podpisały paktu a największy koncern samochodowy stwierdził, że będzie go to drogo kosztować i nie płaci, a znamy historię z ich silnikami

 • Ktoś se wycioł ktoś zarobi wszystko dla kasy wstydzcie śie powinno sie poinformować waszą całom rodzine jacy jesteście i żeby rodzina sie odwas odwruciła i to by była dla was najlepsza kara.

PODOBNE TEMATY
Muzyka z Afryki w Latarni na Wenei Latarnia na Wenei - plenerowy dom kultury przy jeziorze Jelonek - zaprasza na pierwszy koncert z cyklu... Środa, 22 czerwca 2022
Od 25 czerwca rozpoczynamy sezon na kąpielisku nad jeziorem Winiary Wraz z pierwszym dniem wakacji, 25 czerwca Gnieźnieński Ośrodek Sportu i Rekreacji uruchamia Kąpielisko... Wtorek, 21 czerwca 2022
Czy Jezioro Winiary wyschnie? Od jesieni nie będą do niego wpływały spore ilości wody Tematem konferencji prasowej posłanki Pauliny Hennig-Kloski był proces wprowadzania wód popłucznych... Wtorek, 14 czerwca 2022
Jezioro Winiary ponownie zarosło rdestnicą kędzierzawą! Trwa jej podkaszanie Jak co roku na jeziorze Winiary pojawiła się rdestnica kędzierzawa. Właśnie trwa jej podkaszanie. Działania... Poniedziałek, 13 czerwca 2022