moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kto musi kupić dekoder DVB-T2?

Sobota, 19 lutego 2022
  • Kto musi kupić dekoder DVB-T2?

Począwszy od połowy marca, pierwsze regiony w Polsce będą miały możliwość oglądania swoich ulubionych kanałów telewizji naziemnej w znacznie lepszej jakości - 4K lub Full HD. To wszystko dzięki nowemu standardowi nadawania sygnału DVB-T2. Czy zmiana ta wymusi na nas wymianę telewizora?

Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej -  DVB-T2

Dotychczasowa generacja standardu naziemnej telewizji o nazwie DVB-T jest z nami stale od 2013 roku. Jak jednak doskonale wiemy, technologia rozwija się niezwykle dynamicznie, co niejako wymusza zwiększenie jakości obrazu przy jednoczesnych wykorzystaniu mniejszej liczby częstotliwości oraz odpowiedniej wydajności.

Takie parametry zapewnia nowy standard - DVB-T2, który w telegraficznym skrócie umożliwi odbiór większej liczby programów w znacznie wyższej jakości przy zachowaniu takich samych kosztów. Czy zmiana na standard DVB-T2 jest potrzebna? Nie mamy na to żadnego wpływu, jednak warto zwrócić uwagę na coraz popularniejszą technologię 5G i potrzebę dostosowania standardu telewizji naziemnej do potencjału nowej sieci. Wprowadzenie nowego standard wiąże się z relatywnie dużym szumem informacyjnym i plotkami związanymi z koniecznością wymiany dotychczasowych odbiorników telewizyjnych. Czy faktycznie jest w tym ziarno prawdy?
 

Jak sprawdzić, czy nasz telewizor obsługuje DVB-T2?

Zdecydowana większość telewizorów wyprodukowanych po 2017 roku jest kompatybilna z nowym standardem telewizji naziemnej DVB-T2. Jak sprawdzić, czy nasz telewizor ma DVB-T2? To bardzo proste. Przede wszystkim w samej specyfikacji technicznej urządzenia możemy sprawdzić pozycję pod tytułem telewizor DVB-T2. Jeśli jest ona zaznaczona jako tak, możemy być spokojni o możliwość odbierania kanałów w wyższej jakości obrazu i dźwięku.

Drugi sposób na weryfikację obsługi standardu DVB-T2 to uruchomienie automatycznej opcji strojenia kanałów. Wśród kanałów powinien znaleźć się nowy kanał testowy, który odbiera dźwięk i obraz w przypadku odbierania sygnału. To znak, że nasz telewizor jest przystosowany do DVB-T2. Czy każdy z nas powinien wykonać taką weryfikację? Tylko jeśli wykorzystujemy bezpłatną telewizję naziemną. W przypadku korzystania z usług telewizji kablowej, obsługującej odmienny standard nadawania zmiana ta nie będzie miała dla nas żadnego znaczenia.
 

Brak możliwości odbierania sygnału DVB-T2? Czy muszę wymienić telewizor?

Nie wykluczamy sytuacji, w której wiele osób posiada telewizory wyprodukowane w latach wcześniejszych, które nie obsługują technologii DVB-T2. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że musimy natychmiast wymieniać telewizor na nowszy. Na szczęście wystarczy zakupić dodatkowe urządzenie zewnętrzne, takie jak tuner DVB-T2, który umożliwi nam oglądanie telewizji naziemnej w lepszej jakości po przejściu na nowy standard.

A zatem taki dekoder DVB-T2 będzie niezbędny tylko w momencie, gdy nasz telewizor ze względu na rok produkcji nie został wzbogacony o wsparcie technologii DVB-T2. Na co zwrócić uwagę, kupując nowy tuner? Przede wszystkim ilość i rodzaj złączy. Standard to w tym momencie HDMI i to powinien być pierwszy i najważniejszy czynnik, jakim będziemy kierować się przy zakupie dekodera. Dodatkowo warto zainwestować w urządzenie z wejściem na kartę umożliwiające potencjalne podłączenie do kablówki.

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • czy w gnieznie mozna zapisac sie na dofinansowanie na dekoder ,dziekuje

  • Tylko jeśli wykorzystujemy bezpłatną telewizję naziemną,.....a gdzie to jest, bo w Polsce to nawet jak jej nie wykorzystujesz to i tak masz obowiązek płacenia daniny w postaci ABONAMENTU bo posiadasz telewizor, który nie jest bezpłatny niestety.

PODOBNE TEMATY
Zgubiono aparat słuchowy W czwartek (tydzień temu) zgubiono aparat słuchowy widoczny na zdjęciu, prawdopodobnie w Gnieźnie lub... Czwartek, 2 czerwca 2022
Jakie etui najlepiej chroni telefon? Etui na telefon stanowi solidne zabezpieczenie smartfona, dlatego podczas jego zakupu warto, abyśmy... Poniedziałek, 9 maja 2022
Jak zdobyć więcej wyświetleń na YouTube? YouTube to platforma, z której korzysta się z reguły w świadomy, zamierzony sposób. Zazwyczaj oglądamy... Poniedziałek, 28 marca 2022
Opinie o nieznanym numerze - sprawdź, kto do ciebie dzwonił Z telefonów korzysta dziś prawie każdy - nawet kilkuletnie dzieci bez trudu posługują się nowoczesnymi... Poniedziałek, 18 października 2021