moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Depresja alkoholowa - jakie są jej objawy i jak pomóc choremu?

Sobota, 19 lutego 2022
  • Depresja alkoholowa - jakie są jej objawy i jak pomóc choremu?

Depresja alkoholowa jest zaburzeniem psychicznym, w którym istotne znaczenie ma spożywanie alkoholu. Wiele osób kojarzy depresję z objawami takimi jak: przygnębienie, smutek, brak wiary w siebie, brak koncentracji, próby samobójcze itp. W przypadku depresji alkoholowej łączą się one również z silnym uzależnieniem od alkoholu, a sama choroba wpływa na coraz częstsze sięganie do kieliszka. Jak jednak rozpoznać objawy depresji alkoholowej oraz jak skutecznie pomóc osobie chorej?

Objawy depresji alkoholowej

Objawy depresji alkoholowej mogą być różne, zależnie od sytuacji w której choroba rozwija się. Depresja może być bowiem zarówno przyczyną problemów z alkoholem, jak i rozwijać się jako powikłanie po alkoholizmie. Zawsze jednak depresja, połączona z uzależnieniem od alkoholu, jest bardzo trudna do leczenia, dlatego ważna jest nie tylko silna wola osoby uzależnionej, ale też wsparcie bliskich i otoczenia oraz udanie się na terapię do renomowanego ośrodka terapii uzależnień, gdzie możliwe jest uzyskanie profesjonalnej pomocy.

Istnieją objawy choroby, które powinny być sygnałem dla osób bliskich, aby zwrócić szczególną uwagę na członka rodziny czy znajomego, który nadużywa alkoholu i wykazuje objawy depresji. Bardzo niepokojącą sytuacją jest zwłaszcza moment gdy dochodzi do nagłego odstawienia alkoholu przez pijącego, a jednocześnie widoczne są objawy depresji. Na ogół pojawiają się one w ciągu pierwszych 36 godzin od nagłego przerwania picia i wówczas może to świadczyć o tzw. zespole abstynencyjnym. Pojawia się wówczas silny stres, a także bezsenność, bóle głowy, drżenie całego ciała, a - w znacznie cięższych przypadkach - także lęki, urojenia i napady agresji. Innym przykładem jest wtórna depresja alkoholowa, czyli choroba, która w efekcie może prowadzić nawet do prób samobójczych - zwłaszcza po spożyciu alkoholu. Jej objawami są: głębokie przygnębienie, niska samoocena, brak wiary w siebie, brak chęci do życia, poczucie winy, lęk i osamotnienie.

Jak pomóc osobie chorej i jak sobie radzić z depresją alkoholową?

Wiele osób chorych nie wie jak sobie radzić z depresją alkoholową i jak skutecznie leczyć uzależnienie od alkoholizmu, dbając jednocześnie o zdrowie psychiczne. W takiej sytuacji ważne jest wsparcie osób bliskich i wybór renomowanego ośrodka terapii uzależnień.

Jeśli osoba uzależniona sama nie jest w stanie znaleźć właściwej placówki, w której mogłabyś się leczyć, to ważna jest pomoc i wsparcie najbliższej rodziny oraz przyjaciół. Jest to istotne, ponieważ leczenie depresji alkoholowej nie jest łatwe i tylko specjaliści w renomowanym ośrodku wiedzą w jaki sposób leczyć zarówno problemy z alkoholem, jak i chorobę, jaką jest depresja. W ten sposób odbywa się dwutorowe leczenie, dające szansę na wyjście z nałogu i odzyskanie równowagi psychicznej. Mimo, iż jest to bardzo trudne, jednak stanowi to jedyne rozwiązanie, które pomoże zwalczyć chorobę.

W renomowanym ośrodku pacjenci dowiadują się, że alkoholizm jest nieuleczalny i tak naprawdę celem leczenia depresji alkoholowej jest doprowadzenie do trwałej abstynencji aby móc na nowo wrócić do życia bez alkoholu i odzyskać równowagę emocjonalną i psychiczną. Terapeuci i lekarze wyjaśniają, poprzez psychoterapię, konieczność leczenia oraz wspierają je w sposób farmakologiczny.

Warto podkreślić, że grupa osób z depresją alkoholową to także ci, którzy często cierpią na wtórną postać tej choroby, a zaburzenia psychiczne objawiły się u nich już w momencie trwania nałogu. W takiej sytuacji leczenie jest bardzo trudne, ponieważ depresja jest na ogół bardzo głęboka i tylko pomoc lekarzy daje możliwość pokonania choroby.

Leczenie alkoholizmu w Krakowie prowadzi ośrodek Nowe Życie.
 

Jak długo trwa leczenie depresji alkoholowej?

Trudno jednoznacznie wskazać jak długo trwa leczenie depresji alkoholowej, ponieważ w każdym przypadku zależy to od zdrowia pacjenta oraz jego chęci współpracy z lekarzami. Przyjmuje się jednak, że minimalny okres jaki osoba chora powinna spędzić w ośrodku leczenia to nie krócej niż sześć miesięcy. Jeśli mają miejsce nawroty stanów depresyjnych to ten czas może wydłużyć się nawet do kilku lat. W tym czasie prowadzona jest kuracja składająca się z dwóch podstawowych elementów: leczenia farmakologicznego oraz intensywnej psychoterapii. Po zakończeniu leczenia bardzo ważne jest aby pacjent na nowo powrócił do swojego życia, znalazł też nowe zainteresowania, hobby lub też odnalazł się w nowym środowisku, miejscu pracy itp.

Lekarze zgodnie podkreślają, że prawidłowo przeprowadzona psychoterapia daje szansę na powrót do normalnego życia i odnalezienia się w społeczeństwie. Dlatego warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na to, aby efekty leczenia były jak najlepsze, a przede wszystkim trwałe.

W przypadku osób chorych na depresję alkoholową konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy, jaką mogą otrzymać  w renomowanym ośrodku terapii uzależnień.  Dzięki współpracy z wykwalifikowanymi lekarzami oraz psychologami, którzy mają duże doświadczenie w leczeniu nałogów i oferują skuteczną pomoc, pacjenci mogą pokonać nałóg i odzyskać radość życia. W takich ośrodkach prowadzone jest leczenie indywidualne uzależnień, a także terapie grupowe.

Dowiedz się więcej o depresji alkoholowej, jej przebiegu i objawach z artykułu na blogu ośrodka leczenia uzależnień Nowe Życie w Krakowie. 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
II Marsz Równości przeszedł ulicami Gniezna! Najliczniejszą grupą byli ... W sobotę ulicami Gniezna przeszedł II Marsz Równości. Jak się okazało, najliczniejszą grupą biorącą... Poniedziałek, 9 maja 2022
Jest zgoda na II Marsz Równości w Gnieźnie Prezydent Miasta Gniezna wydał zgodę na II Marsz Równości w Gnieźnie. Co ciekawe, tego dnia w Pierwszej... Środa, 4 maja 2022
Nie ma zgody na Marsz Równości w Gnieźnie 7 maja w Gnieźnie ma się odbyć II Marsz Równości. Jak się okazuje, do tej pory złożone wnioski dotyczące... Piątek, 22 kwietnia 2022
Ogłaszamy II Marsz Równości w Gnieźnie "Miłość zwycięży!" to hasło II Marszu Równości, który odbędzie się w tym roku w Gnieźnie. Podobnie jak... Czwartek, 7 kwietnia 2022