moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mieszkańcy interweniują - administracja cmentarzy milczy - kuria twierdzi, że problem nie istnieje! Czy w Gnieźnie mamy do czynienia z cmentarną zmową?

Czwartek, 10 lutego 2022
 • Mieszkańcy interweniują - administracja cmentarzy milczy - kuria twierdzi, że problem nie istnieje! Czy w Gnieźnie mamy do czynienia z cmentarną zmową?

Od końca grudnia prosimy Administrację Gnieźnieńskich Cmentarzy (AGC) o odpowiedź na przesłane zapytanie prasowe odnośnie cmentarza Św. Krzyża. Zarówno nas, jak i mieszkańców, którzy wcześniej interweniowali w tej sprawie, zarządca nekropolii lekceważy. Sprawę kierujemy więc na drogę sądową.

Problem, który opisujemy tym razem istnieje od wielu lat. Chodzi o ogrodzenie oddzielające dwie części cmentarza. Od września 2021 roku jeden z mieszkańców prosi Administrację Gnieźnieńskich Cmentarzy o interwencję w tej sprawie. Jak twierdzi, ogrodzenie zostało mocno uszkodzone podczas nawałnicy w 2017 roku i od tego czasu stanowi realne zagrożenie. Na wysyłane wiadomości nie otrzymuje jednak żadnej odpowiedzi. Podobnie potraktowana została nasza Redakcja. Od końca grudnia do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi na przesłane zapytanie prasowe, co powoduje skierowanie sprawy na drogę sądową. Jedyny komentarz udało nam się uzyskać od Kurii Archidiecezjalnej w Gnieźnie:

Szanowny Panie
W odpowiedzi na skierowane pytanie informuję, iż "organem nadrzędnym" wobec administracji cmentarza nie jest kuria, lecz parafia. Pytania dotyczące cmentarza św. Krzyża proszę kierować zatem do administracji cmentarza lub odpowiedniej parafii. Z informacji, którą otrzymałem od parafii pw. św. Michała Archanioła w Gnieźnie wynika, iż uszkodzony płot - o który Pan pyta - został już usunięty.

Z wyrazami szacunku
ks. Remigiusz Malewicz
rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej


Jak widać kuria - jako organ nadrzędny nad parafią - nie orientuje się w stanie faktycznym.

Podobna sytuacja jest z drzewami, które są spruchniałe. Nie są one wycinane, a każda kolejna wichura może powalić olbrzymie kłody na nagrobki. Należy jednak pamiętać, że zarządca był o tym powiadomiony, co otwiera ewentualnym poszkodowanym możliwość uzyskania odszkodowania od AGC w drodze porozumienia dobrowolnego lub w procesie sądowym. Administracja nie będzie mogła zasłaniać się brakiem wiedzy na temat stanu drzewostanu i w logiczny sposób wytłumaczyć z braku podjętych działań w tym zakresie.

Tytuł naszego artykułu nie jest przypadkowy i naciągany. Serię reportaży o cmentarzach na terenie naszej archidiecezji zaczynamy od najmniejszych problemów.

Apelujemy także do mieszkańców o zgłaszanie tematów związanych z cmentarzami na terenie Archidiecezji Gnieźnieńskiej do naszej Redakcji.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Czytelnik, Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(4)

 • 18.02.2022 16:47  Odpowiedz na komentarz

  cmentarz , cmentarzem ale co się dzieje z kościółkiem św. Krzyża. Dopiero co ten kościół remontowano a ty6nki zewnętrzne już zaczynają odpadać. i to nie w jednym miejscu. Czy ktoś wie jak firma wykonywała remont tego kościółka? Przydałyby im się zrobić "dobrą" pseudo reklamę !. Bo to wstyd odwalać taką byle jaką robotę ? Ktoś wie co to była za firma. A może ktoś wie jaki inspektor nadzoru budowlanego kontrolował prawidłowy przebieg tego remontu ? Czy ten sam co nadzorował remont estEde?

 • PaniE autorze,Przeczytałem pana artykuł I przychodzi na myśl pytanie - pan walczy z kościołem, administracją cmentarza?
  Jak na pierwszy artykuł z serii to petarda nie wypaliłaa a dopisek, że apeluje pan o dostarczanie informacji świadczy o pańskim miernym przygotowanu na tą chwilę.
  Co do administracji - posiadam grób na wspomnianym cmentarzu i osobiście pochwalam zmiany dokonane w ostatnim czasie - przyłącza wody, założona kostka brukowa, wycinka chorych spruchniałych drzew i wiele innych. Pan jestes słabo przygotowany w temacie i nieobiektywny.i to jest mierna próbka pana warsztatu

 • 10.02.2022 22:13  Odpowiedz na komentarz

  Panie Bukowski zacznij pan pisać rzetelne i obiektywne artykuły bo robi pan z siebie atyklerykała ,nakręca pan ludzi na kośiół zupełnie nie potrzebnie.Jako dziennikarz powien pan być obiektywny i zając się realnymi problemami mieszkańców a tych jest bardzo dużo.

 • 10.02.2022 13:39  Odpowiedz na komentarz

  Ile parafie zaoszczędziły na zatrudnieniu administratora... To wygląda jakby komus chodzilo aby w legalny sposob wyciagnac na zewnatrz pieniadze z parafii. Ciekawe kto polecil aby cemntarzami zarzadzal ten sam zarzadca- prikaz z kuri przyszedł? czy super ofrty dostawal proboszcz zarzadzajacy parafiami... Może ktoś zna odpowiedzi na te pytania?

PODOBNE TEMATY
Obchody 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej Dzisiaj pod Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Polaków w latach 1939 - 1945 odbyły się obchody zakończenia... Niedziela, 8 maja 2022
Rusza akcja "Zapełnijmy halę żywnością" Od kilku tygodni gnieźnianie wspierają na różne sposoby uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomoc nadal jest... Piątek, 25 marca 2022
Zdewastowano pomnik na kwaterze Armii Czerwonej Na cmentarzu przy ul. Witkowskiej w Gnieźnie zdewastowano pomnik znajdujący się na kwaterze żołnierzy... Sobota, 12 marca 2022