moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Wolin Słowian czy wikingów?" Nowa wystawa w muzeum

Poniedziałek, 7 lutego 2022

Co wiemy o jednym z największych "miast" wczesnośredniowiecznej Europy? Czy Wolin był bardziej słowiański, czy jednak skandynawski? Jakie wolińskie zabytki przetrwały do dziś? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z prezentowanej w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wystawy pt. "Wolin Słowian czy wikingów?".

W styczniu tego roku Muzeum otwarło dla zwiedzających kolejną wystawę czasową. Tym razem to opowieść o dziejach wczesnośredniowiecznego Wolina oraz historii jego mieszkańców. Głównym celem wystawy jest przede wszystkim próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, które zawarto w tytule ekspozycji: czy Wolin był miastem słowiańskim czy skandynawskim?

O wpływach tego obszaru stanowią liczne źródła archeologiczne i pisane, a losy mieszkańców, jak i samego miasta, owiane są wieloma legendami. Wystawa ukazuje więc szereg charakterystycznych zabytków oraz najwcześniejsze dzieje Wolina, prezentowane w formie opowiadania i komiksów, które mają za zadanie przekazać tę niezwykle ciekawą i bogatą historię w jeszcze bardziej atrakcyjny sposób.

Na wystawie zobaczyć można między innymi drewniany dysk, który służyć miał do nawigowania lub wyrobu glinianych garnków, zawieszkę bursztynową w kształcie młota Thora, czy pozłacaną figurkę konika z brązu, pełniącą rolę talizmanu. Zabytki wyróżnią się specyficznymi zdobieniami, które reprezentatywne są wyłącznie dla określonej kultury, czy to słowiańskiej, czy skandynawskiej.

Podczas podróży po szlakach ekspozycji, zwiedzający otrzymuje dawkę wiedzy na temat obu społeczności. Na koniec, dzięki takiej prezentacji, może sam podjąć decyzję dotyczącą przynależności słynnego, nadbałtyckiego miasta. Spory na ten temat są wręcz wskazane.
Wystawa pt. „Wolin Słowian czy wikingów?” dostępna jest dla zwiedzających do 27 lipca tego roku w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Gnieźnieńska Noc Muzeów 14 maja 2022 roku, od 15.00 do 23.00 zapraszamy na pierwszą, po dwuletniej przerwie, Gnieźnieńską Noc... Poniedziałek, 9 maja 2022
Niezwykła wystawa "Przystanek: Tumska" i spacer "100 metrów historii" Interaktywne Muzeum Gniezna, zainspirowane dziejami jednej z centralnych ulic miasta, po raz kolejny... Sobota, 23 kwietnia 2022
Nowe muzeum w Gnieźnie! O szczegółach opowiada Rafał Jurke Przy ul. Tumskiej w Gnieźnie powstało nowe muzeum. Otwarcie już niebawem. Co będzie można zobaczyć w... Poniedziałek, 18 kwietnia 2022
Święto Chrztu Polski - 1056 rocznica chrztu księcia Mieszka I 14 kwietnia, już po raz czwarty obchodzimy święto "symbolicznego" Chrztu Polski. Zostało ono ustanowione... Czwartek, 14 kwietnia 2022