moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Spór o nowy parking na os. Piastowskim

Piątek, 4 lutego 2022
  • Spór o nowy parking na os. Piastowskim

Na osiedlu Piastowskim w Gnieźnie ma powstać parking na 60 samochodów. Między mieszkańcami bloków powstał spór.

Z jednej strony brakuje miejsc parkingowych, z drugiej potrzebna jest zieleń, która między blokami pozwala poczuć odrobinę chłodu w upalne dni. Ponadto nikt nie chce mieć aut pod oknami. Znalezienie kompromisu nie jest łatwe.

Blok nr 5 na os. Piastowskim jest właścicielem całego terenu przed swoim budynkiem oraz przed blokiem nr 6. Powstała koncepcja zrobienia parkingu dla wszystkich okolicznych budynków. Temat „ruszył z kopyta”. Inwestycja prowadzona jest wspólnie przez Gnieźnieńską Spółdzielnię Mieszkaniową.
 

Zawsze przy tego typu inwestycjach jest zarówno przychylne spojrzenie, jak i opór części mieszkańców - mówi Zdzisław Kujawa, prezes Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Warto tutaj zaznaczyć, że ta inwestycja wyszła z inicjatywy mieszkańców. Zdecydowali oni, że skoro mają tak duży teren przed blokiem, można go wykorzystać i zrobić parking, bo miejsc do zostawiania aut tam brakuje. Blok nr 5 to nasza wspólnota mieszkaniowa, natomiast blok nr 6 to blok wojskowy, w którym my jesteśmy tylko administratorem. Parking ma być jednak ogólnodostępny. Teren, na którym ma powstać parking należy jednak do bloku nr 5. Będziemy jeszcze prowadzić rozmowy i zdecydujemy, czy powstania 60 miejsc parkingowych, czy mniej.


Powstać ma 60 miejsc parkingowych. Części mieszkańców z bloku nr 6 przeszkadza nie cały parking, a jego planowana „odnoga” znajdująca się blisko okien. Przy projektowaniu zachowano jednak wszystkie wymagane odległości, czyli np. 10 metrów od okien. Kolejną kwestią jest zieleń. Jak zapewnia Spółdzielnia Mieszkaniowa, inwestycja ma być zrealizowana w taki sposób, żeby konieczna była wycinka jak najmniejszej liczby drzew. Pod szczególną uwagę zostaną wzięte duże wierzby zdobiące ten skwer. Kostka brukowa, która będzie użyta do wykonania parkingu będzie „eko”, to znaczy będzie umożliwiała odprowadzanie deszczówki. Nie będzie to więc parking z litego betonu.

Prawdopodobnie skwer zostanie także otoczony separatorami od jezdni. To z powodu kierowców, którzy parkują samochody na poboczu i trawniku, niszcząc go.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Rafał Mikuła

Napisz komentarz

Komentarze(32)

  • 14.02.2022 11:05  Odpowiedz na komentarz

    Tylko na tej wsi,będziesz miał gdzie postawić swój samochód,a raczej nikt nie stanie na Twojej posesji, mówiąc Tobie,że Ty tam nie możesz STAWIAĆ.No chyba że u Ciebie również pozwolisz parkować sąsiadom wokoło

  • Tylko jeszcze raz powtarzamy.My mieszkańcy chcemy ten parking właśnie w tym miejscu, gdyż to nasz teren!!!!Nikt z 6,nie będzie narzucał gdzie go mamy zrobić.Tyle

    13.02.2022 22:25

    Wytnijcie drzewa i zrócie parking za rok następne bloki zrobią to samo zostaną wam spaliny i hałas oraz gorączka latem . Jak dobrze ,że już niedługo wyprowadzę się na wieś wśród zieleni a reszta niech się smaży i cieszy parkingiem.

  • 11.02.2022 22:41  Odpowiedz na komentarz

    Ten parking tylko podzieli ludzi -żadnego parkingu!!!!!!!!!!!!!!!!! Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę ktoś ładną sumę przytuli

  • Przedewszystkim jest gównoburza a chodzi dokładnie to temat taki iz blok nr 6 nie jest przeciwny budowie parkingu dla bloku nr 5 w całości tylko chodzi o odnogę z miejscami nr 40 do nr 59.
    Parking z miejscami 01 do 39 może powstać bez problemu.Chodzi tylko o odnoge pod okna.Teraz wyszło że nr 6 jest przeciwny wszystkiemu a jednak nie. Nie wyraża sprzeciwu dotyczącej budowy parkingu od nr 01 do 40 tylko od nr 40 do 60.Poprosze redakcje o zamieszczenie powyższej informacji.Chodzi tylko o odnogę.Blok nr 5 postawić może sobie parking na 40 miejsc i ma go dla siebie i jest OK.

  • 11.02.2022 14:30  Odpowiedz na komentarz

    dlaczego godzicie się żeby prezes betonował całą zieleń i robił płatny parking, skoro przy ul. lednickiej spółdzielnia ma w najbliższym czasie budować garaże???

  • 10.02.2022 18:02  Odpowiedz na komentarz

    Za młodego jak byłem w Gnieźnie w wojsku to jeździłem grabić liście pod wieżowiec ten i Bloki słowackeigo Dlaczego Ten Teren co Grabiłem liście nie jest Już wojskowy?

  • 10.02.2022 07:41  Odpowiedz na komentarz

    wyjasnienie. To nie Spółdzielnia wybuduje mieszkańcom ten parking. To mieszkańcy , współwłaściciele bloku nr 5 sami sobie wybudują ten parking. Za własne pieniądze !

  • 10.02.2022 06:59  Odpowiedz na komentarz

    Mieszkańcy bloku 5 i tak idą na rękę 6, gdyż od kilkunastu lat,na ich terenie mają postawione śmietniki.oczywiscie nic nie płacąc.Czas również coś z tym zrobić

    10.02.2022 17:37

    Śmietnik dla bloku nr.6 już dawno stoi na terenie będącym własnością starostwa. Stał na terenie bloku 5 dzięki umowie ustnej . Zajmował 2 metry KWADRATOWE.

    10.02.2022 12:38

    Ale blok nr 6 płaci za pielęgnacje drzewostanu znajdującego się przed ich blokiem a to teren należący do bloku nr 5.Takie ustalenia zostały zawarte ustnie pomiędzy blokiem nr 5 a nr 6. Śmietniki za free w zamian za dbanie o drzewostan

  • To chyba właściciele decydują , gdzie powstanie na ich terenie parking prawda?Czy PMy Panu mówimy ,co Pan robi na swoim?A propo proszę Pana, mogę wskazać, dużo aut z Pana bloku, które parkują na terenie 5.,nie przejmując się ,że ci drudzy nie mają gdzie stanąć.zresxta pierwsze się spotykam,że obcy,mówi wlascielowi,co może na swojej działce.To chyba są kompleksy braku posiadania ziemi?

    10.02.2022 17:43

    Proszę operować faktami.Droga wewnętrzna nie jest własnością żadnego bloku. Co do parkingu to oprócz prawa własności istnieje przyzwoitość i dobrosąsiedzkie STOSUNKI.ciekawy jestem reakcji , gdybym na swoim terenie pod Twoim oknem postawił śmietnik.

    10.02.2022 12:41

    Przepisy prawa krajowego sa takie iż sąsiad ma prawo wypowiedzieć się na temat inwestycji na działce sąsiedniej.i ewentualnie zablokować.inwestycje.Rozumiem,prawo jest złe.

  • Nieprawdą jest ,że parking między blokami 5 a 6 ma być ogólnodostępny. Od początku było wiadomo, że ma służyć mieszkańcom bloku nr 5 ( 60 stanowisk na 59 mieszkań ). już wstawiono tabliczkę " teren prywatny" . w bloku nr 6 mieszkają przeważnie ludzie starsi i wdychanie spalin nie posłuży ich zdrowiu. Wystarczy dobra wola, zamiana terenu ze Starostwem i w tym miejscu może powstać piękny park , a mieszkańcy bloku nr 5 mogą pod swoimi oknami zbudować parking na 100 samochodów i wdychać spaliny. protest przeciwko powstaniu parkingu podpisali wszyscy mieszkańcy bloku 6.

  • 08.02.2022 07:40  Odpowiedz na komentarz

    cOS MI SIĘ ZDAJE , ŻE pan WIECZNY PREZES chce zrobić parkinG ZA SWOJE PIENIADZE, A POTEM ZAŁOŻY SZLABAN I KAŻE SOBIE CO MIESIĄC PŁACIĆ . tAK jak ZROBIŁ JUŻ Z PARKINGIEM przy MARKECIE DINO.

  • Żadnego parkingu trzeba zrobić referendum w tej sprawie ,zostawmy tak jak jest i nie skłócajmy ludzi .Na tym parkingu ktoś się dorobi a mieszkańcy jeszcze ardziej się podzielą po co to czynić starczyło miejsca do teraz nkt nie narzekał po co robić coś dla niezgody????

  • 07.02.2022 22:18  Odpowiedz na komentarz

    Parking ogólnodostępny, ale czy bezpłatny? czy może tajemnicza wspólnota postawi barierki i poprosi o opłacanie abonamentu? bo zdaje się, że takie założnie im przyświeca.

  • TRZEba było kupić sobie teren,przy wykupie bloku 6 przez wspólnotę.Ale po co? Wtedy nie chcieli wydać ani grosza,a teraz rządzą się ,jakby to było ich.Wstyd

  • Z ta ogólnodostepnością prywatnego terenu wspólnoty nr 5 to chyba ktos mocno przesadził !

  • 05.02.2022 17:05  Odpowiedz na komentarz

    Od kiedy to pan Kujawa jest współwłaścicielem bloku nr 5 ? Kto jest W Zarządzie tej wspólnoty na osiedlu Piastowskim? Czy mój blok na Kazimierza Wielkiego 7 też już jest wspólnotą ?

  • 05.02.2022 16:54  Odpowiedz na komentarz

    Ja, to bym mieszkańcom bloku nr 6 posadziła tuż przy granicy ich działki wysokie na 20 metrów sosny, taki mały wąski ale gęsty lasek z jakiś 50 ci drzew. by do okien bloku nr 6, na parterach pierwszym i drugim piętrze nie przedostawał się nawet jeden promyczek słoneczka. Chcą zieleni, to będą ją mieli i to aż w nadmiarze. A parking niech sobie blok nr 5 wybuduje, jeżeli jest to zgodne ze wszystkim odległościami od okien, placów zabaw czy śmietników. Nik nie ma prawa im zabronić takiego zgodnego z prawem zagospodarowania swojej ziemi.

    09.02.2022 19:04

    Niestey jest jeszcze coś takiego jak przepisy ogólnokrajow które określaja iz inwestycja nie może oddziaływac negatywnie na działki sasiednie.Wystarczy lekko poszukac i będzie wiadomo.Google nie gryżie.Niestety jakakolwiek inwestycja musi byc zgodna z przepisami

    07.02.2022 12:18

    Dowcipna . Zbuduję Tobie pod oknami parking na 60 samochodów i zobaczę, jak będzie Tobie miło. Oprócz prawa własności istnieje tzw. przyzwoitość i obowiązek zapytania sąsiadów, ale te sprawy są widać Tobie obce.

  • Pierwsze słyszę, by blok nr 5 był wspólnotą Mieszkaniową ? Czy może pan Kujawa zacytować nam nr i datę aktu notarialnego, kiedy ta wspólnota według pana kujawy została zawiązana ? Kto jest w Zarządzie tej niby wspólnoty ? I kiedy ten Zarząd został powołany ?

  • 04.02.2022 22:46  Odpowiedz na komentarz

    Brak parkingów pod 3 i 4...pod 4 parkują ci z 3 i 5 wszędzie wąziutko i ciasno pomyślnie tam o PARKINGACH. Do tego statystycznie na mieszkanie przypadają po 2 auta więc trzeba robić parkingi ale jestem absolutnie za tym by były skwery jak w mieście z drzewami, krzewami, kwiatami i mała architektura byłoby bardziej kolorowo, czyściej.

    05.02.2022 19:38

    Mieszkańcy bloku nr. 6 nie parkują na działce należącej do bloku nr 5 ponieważ droga WEWNĘTRZNA należy do wszystkich .

    05.02.2022 07:06

    rZĄD pOLSKO PISOWKSI ZNALAZŁBY NA TO ROZWIĄZANIE.... TAKIE PODWYŻKI ZA PALIWO, UBEZPIECZENIA , PRZEGLADY ITD, ŻE NA JEDNO MIESZKANIE ZAMIAST DWÓCH SAMOCHODÓW PRZYPADAŁBY JEDEN ALBO 0 Xd

  • 04.02.2022 21:28  Odpowiedz na komentarz

    Na tych starych osiedlach podoba mnie się to, że jest tyle zieleni między budynkami. Nie to co dzisiaj robią deweloperzy okno w okno z sąsiadem. O miejscach parkingowych to pomarzyć można. Gdzie są jakieś zasady?

    05.02.2022 11:50

    Mieszkańcy 6, parkują na terenie należącym do 5.ci drudzy przyjeżdżając z pracy nie mogą stanąć na swoim ,płacąc za to podatki.DO tego Wspólnota 6,nie mając wcale swojego Żadnego terenu,blokuje powstanie parkingu.Smiech.A zielone miejsce, służy przede wszystkim właścicielom piesków, którzy zostawiają dodatkowo "niespodzianki"koszt za sprzątanie ponosi blok 5

  • 04.02.2022 05:41  Odpowiedz na komentarz

    Najlepiej zabrać zieleń w imię betonowej kostki.. gdyby ludzie potrafili parkować to na parkingach by się mieściło ale większość kierowców zajmuje po 2 miejsca i jest jak jest

    04.02.2022 19:40

    Skoro 6 upiera sie aby został teren zielony, to może będą płacić za utrzymanie zieleni. Skoro wszystko zgodnie z potrzebami i pozwoleniami to w czym problem.

PODOBNE TEMATY
"Kupię mieszkanie za gotówkę z każdym problemem prawnym" - ogłoszenia naklejane bez zgody spółdzielni "Kupię mieszkanie za gotówkę w tej okolicy" lub "Kupię mieszkanie za gotówkę z każdym problemem prawnym"... Środa, 9 marca 2022
Zniknęło 26 dużych drzew! Urząd twierdzi, że wszystkie były w złym stanie! Kilka dni temu informowaliśmy o wycince drzew na terenie dawnego PKS-u przy ul. Kolejowej w Gnieźnie.... Piątek, 18 lutego 2022
Przy ul. Lednickiej w Gnieźnie powstanie nawet 200 garaży! Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa wybuduje przy ul. Lednickiej w Gnieźnie planuje budowę od 150... Środa, 9 lutego 2022
Spółdzielnia wytnie drzewa Dział Zarządzania Zasobami Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej informuje, że na wnioski mieszkańców... Środa, 15 września 2021