moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych

Środa, 2 lutego 2022
  • Koniec z wymianą tablic rejestracyjnych

Kierowcy wreszcie doczekali się długo oczekiwanych ułatwień związanych z rejestracją samochodu. Od poniedziałku można już zachować dotychczasowe numery rejestracyjne i zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych na wymianie tablic. UWAGA! Możliwość zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego dotyczy tylko aut zarejestrowanych w Polsce i wyposażonych w tablice zgodnie z obowiązujących wzorem.

Od 31 stycznia 2022 r. możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic (tablicy) rejestracyjnych, jeżeli pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, a tablice są czytelne i utrzymane w należytym stanie oraz są zgodne z obowiązującym wzorem. Do rejestracji pojazdu należy przedłożyć tablice rejestracyjne do legalizacji lub wymiany oraz dokumenty wymagane na podstawie art. 72 ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Nie ulega wątpliwości, iż dzięki wprowadzonym zmianom, kierowcy uzyskują oszczędności na poziomie kilkudziesięciu złotych związane z rejestracją różnego rodzaju pojazdów - informuje starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński.


Co się tak naprawdę zmieniło? Tablice rejestracyjne można było zachować, ale tylko wówczas, gdy samochód był zarejestrowany w tym samym urzędzie powiatowym. Teoretycznie można więc było oszczędzić, ale skala pozostawiania numerów była niewielka, nie każdy przecież kupuje auto od sąsiada. Obecne zmiany sprawiają, że numer będzie można zachować nawet, jeśli kupi się pojazd na drugim końcu Polski.

Co ważne, tablice niezgodne z wzorami określonymi w rozporządzeniu będą musiały być wymieniane, chodzi przede wszystkim o tablice wcześniej stosowane, tzw. „czarne tablice” oraz „białe z flagą PL” - zaznacza dyrektor Wydziału Komunikacji, Transportu i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wojciech Krawczyk.


Wprowadzone zmiany to wynik wejścia w życia pakietu deregulacyjnego. Wchodzi on w życie etapami, co kilka miesięcy zmienia się zawarty w nim przepis lub przepisy. Kolejne zmiany wejdą w życie 4 września 2022 roku. Wówczas nie trzeba będzie płacić za nalepkę kontrolną.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Czy uda się pozyskać środki na wspólne projekty miasta, powiatu i gmin? W Urzędzie Miejskim w Gnieźnie odbyło się dziś kolejne spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia ZIT... Czwartek, 12 maja 2022
Przygotowanie dokumentacji dla ul. Budowlanych i Pustachowskiej, przebudowa ul. Słowackiego i budowa chodników - inwestycje drogowe w powiecie Powiat gnieźnieński zaplanował sporo inwestycji drogowych, które zostaną przeprowadzone jeszcze w tym... Czwartek, 12 maja 2022
Miliony na inwestycje w powiecie! Zobacz, co zyska nasz region! Jak podają branżowe źródła, w ostatnim czasie na rynku zamówień publicznych obserwuje się wzrost cen... Czwartek, 12 maja 2022
Zarząd Powiatu z wizytą w DPS w Mielżynie Rozmowy na temat przyszłej współpracy, nowych inicjatyw i pomysłów, a także spotkanie z podopiecznymi... Poniedziałek, 9 maja 2022