moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Problem mieszkańców bloków przy ul. Cymsa nadal trwa! Rodziny zaczęły wpadać w spiralę długów

Środa, 2 lutego 2022
 • Problem mieszkańców bloków przy ul. Cymsa nadal trwa! Rodziny zaczęły wpadać w spiralę długów

Mieszkańcy bloków przy ul. Cymsa nadal otrzymują rachunki przewyższające ich możliwości finansowe. Wszystko przez to, że PGNiG traktuje ich jako odbiorców biznesowych, ponieważ nieruchomości posiadają swoją kotłownię.

Kiedy pod koniec 2021 roku zajęliśmy się tematem bloków przy ul. Cymsa w Gnieźnie wydawało się, że sprawa została szybko załatwiona na korzyść mieszkańców. Niestety, usłyszeliśmy jedynie „półprawdę”. W rozmowie telefonicznej Członek Zarządu Spółki URBIS powiedział, że interwencyjnie Miasto Gniezno już zawarło umowę na dostawę gazu z taryfą, która jest znacznie niższa od tej, która obowiązywała przez dwa miesiące. URBIS, jako zarządca obiektu, wystąpił do PGNiG z wnioskiem o ponowne przeliczenie poprzednich miesięcy. Niestety, mieszkańcy w dalszym ciągu otrzymują rachunki, których nie są w stanie zapłacić. Wiemy, że kilka rodzin straciło przez to płynność finansową i zaczyna wpadać w spiralę zadłużenia.

W styczniu otrzymaliśmy sprostowanie od magistratu:
 

SPROSTOWANIE DO TREŚCI ARTYKUŁU

Problem mieszkańców bloku przy ul. Cymsa rozwiązany. Po naszej interwencji zmieniono taryfę za gaz.

Szanowni Państwo,
w ślad za artykułem pt. „Problem mieszkańców bloku przy ul. Cymsa rozwiązany. Po naszej interwencji zmieniono taryfę za gaz.”, jaki został opublikowany na Państwa portalu wyjaśniam, że Miasto Gniezno nadal prowadzi rozmowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG) w sprawie wysokości stawek za zużycie gazu w budynkach przy ul. Pawła Cymsa 5, 5A. Tym samym - w chwili sporządzania niniejszego sprostowania - operator nie przekazał Miastu decyzji w przedmiotowej sprawie.
Jednocześnie informuję, iż wicepremier Jacek Sasin zapowiedział rozwiązania osłonowe od cen gazu, mające objąć lokale mieszkalne o podobnym statusie do tych usytuowanych w blokach przy ul. Pawła Cymsa 5, 5A, dzięki którym mieszkańcy takich obiektów będą traktowani jak odbiorcy indywidualni mieszkań i domów. Na chwilę obecną trudno jest jednak wyrokować jaką treść będzie miała ewentualnie podjęta ustawa i w jaki sposób wpłynie to na sytuację mieszkańców bloków przy ul. Cymsa.


Powyższego sprostowanie nie publikowaliśmy, ponieważ nie spełnia ono między innymi wymogów formalnych zawartych w Prawie Prasowym. Dodatkowo prezydent nie znalazł czasu na rozmowę telefoniczną kiedy tworzyliśmy materiał na temat sytuacji mieszkańców ul. Cymsa. Włodarz miał wówczas możliwość zabrania głosu w sprawie. Sprostowanie przydało się jednak na potrzeby niniejszego artykułu.

W międzyczasie, w sprawę zaangażował się poseł Tadeusz Tomaszewski, który skierował pismo do Prezydenta Tomasza Budasza:

Parlamentarzysta otrzymał następującą odpowiedź:

Mieszkańcy w dalszym ciągu otrzymują gigantyczne rachunki za gaz. W styczniu było to średnio ok. 900 zł. Wiele rodzin zadłużyło się już, żeby opłacić poprzednie faktury. Są i tacy, którzy zaciągnęli tzw. „chwilówki”. Jak sami mówią, wpadają w spiralę zadłużenia. Nawet jeżeli PGNiG przeliczy jeszcze raz rachunki za minione miesiące, nadpłaty rozliczy na poczet przyszłych należności, co nie pozwoli płatnikom na odzyskanie gotówki na szybką spłatę zaciągniętych zobowiązań.

We wtorek natomiast PGNiG wydało komunikat prasowy:

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych weszła w życie - można skorzystać z ochrony taryfowej i niższych cen gazu

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie 29 stycznia 2022 roku, znacznie wzmacnia ochronę taryfową i rozszerza grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z niej. Dzięki niej z niższych cen gazu ziemnego będą mogły korzystać nie tylko spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, ale także szpitale, domy pomocy społecznej, szkoły, przedszkola i żłobki oraz szereg innych społecznie wrażliwych odbiorców.
Dla potwierdzenia swojego statusu i wyeliminowania potencjalnych błędów w rozliczeniach za zużywany gaz - odbiorcy społecznie wrażliwi oraz inne podmioty uprawnione do skorzystania z ochrony taryfowej, inne niż odbiorcy w gospodarstwach domowych, zobowiązani są do złożenia oświadczenia. W przypadku obowiązujących umów z PGNiG Obrót Detaliczny termin wynosi 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Nowi klienci powinni je złożyć przed zawarciem umowy ze Spółką.
 Najprostszą oraz ze względu na trwającą pandemię najbezpieczniejszą możliwością składania oświadczeń jest narzędzie on-line, dostępne dla Klientów PGNiG Obrót Detaliczny, za pośrednictwem strony internetowej: https://ebok.pgnig.pl/ochrona-taryfowa.
Zgodnie z ustawą wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zostają automatycznie objęte ochroną taryfową od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. W celu precyzyjnego ustalenia sposobu wykorzystania paliwa gazowego, zarządzający wspólnotami i spółdzielniami powinni złożyć stosowne oświadczenia, w których zadeklarują, jaka część kupowanego gazu trafia na cele gospodarstw domowych, a jaka na inne cele. Dotyczy to również zarządzających wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi, w których całość kupowanego gazu będzie przeznaczona wyłącznie na potrzeby gospodarstw domowych.
Szczegółowe informacje, w tym pełna lista podmiotów uprawnionych do ochrony taryfowej, dostępne są pod adresem: https://pgnig.pl/ochrona-taryfowa.

 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(12)

 • 06.02.2022 09:31  Odpowiedz na komentarz

  nie rozumie, przecież niedawno napisaliście, że rozwiązaliście problem... przecież nawet były jakieś wywiady w tvp i tak dalej. o co chodzi?

 • 04.02.2022 22:30  Odpowiedz na komentarz

  Tylko dej i tak do śmierci...

 • 03.02.2022 20:38  Odpowiedz na komentarz

  Dokładnie wszystko za darmo najlepiej dać każdy ma rachunki trzeba zarabiać na kredyty większość wypłaty idzie na rachunki jak w dupie źle to z kredytem. Na swoje

 • 03.02.2022 11:33  Odpowiedz na komentarz

  niestety przykro to przyznać, ale pokolenie DEJ ma sie w najlepsze///
  Odnosze nawet wrazenie, ze z roku na rok tzw "szlachta" dostaje coraz to wiecej dodatkow itd.
  Konsumpcjonizm oraz rozszczeniowosc tej grupy spolecznej nie miesci sie w glowie; mi normalnemu obywatelowi, uczciwie placacemu podatki, chodzacemu do pracy dzien w dzien na 6 rano.
  Cale zycie z pokolen przykazywano mi ze warto pracowac, ze nalezy sie spelniac, rozwijac, ale ile mozna tolerowac co kolejne nowe podatki, nakladane o byle... na kazdym kroku...
  które i tak nie dotycza w/w grupy.gdzie sens? gdzie logika?
  o co chodzi?

  "Świnie Pisowskie " chcą oczywiście utrzymać się przy władzy ale nie po to by żreć z koryta nasze podatki, tak jak to robili ci partii z SLD i ci z partii PO, tylko po to, by dokończyć dobre zmiany w prawie obowiązującym w Naszym Kraju. By zmienić w końcu, do końca prawo dające przywileje kaście sędziów, kaście byłych SB-ków, kaście lekarzy, Kasie wiecznych prezesów spółdzielni mieszkaniowych, kaście pseudo społeczników i pseudo działaczy sportowych oraz kaście pseudo samorządowców, bezkrytycznie i bezmyślnie popierających swych "guru".w czasie każdego głosowania.

  03.02.2022 15:59

  Jak nie wiesz o co chodzi to chodzi o kase. Świnie pisowskie zrobią wszystko zeby utrzymać sie przy korycie, a zeby sie wygladać bardziej wiargodnie do koryta dołaczył się rydzyk. Także w skrócie mamy oszołomów wyzyskujących uczciwego. I to wszystko w imie Boga, Prawa i sparwiedliwości.

 • 03.02.2022 11:17  Odpowiedz na komentarz

  Jak źle to po kredyt i na swoje

 • Wina leży wyłącznie po stronie mieszkańców podczas podpisywania umów powinni się zapoznać z ich treścią a gdy już wiedzieli, że będą podwyżki si szykowały to mieli czas by napisać odpowiednie pismo aby użyć ochrony przed dużymi podwyżkami. I teraz zaczyna się kolejny "cyrk" bo jak zaczyna się gdzieś problem to nagle w naszym mieście angażuje się lewicowych polityków (niestety nasze miasto bardziej idzie w lewo niż w prawo) , którzy medialnie obiecują "cuda" (np. jak tam sprawa lasu w Powidzu?) ale doskonale wiedzą, że i tak nic nie będzie działanie w tej sprawie

 • 02.02.2022 19:23  Odpowiedz na komentarz

  Święta PRAWDA!

 • 02.02.2022 17:10  Odpowiedz na komentarz

  Święta PRAWDA!!! Zgadzam się w 100%.

 • 02.02.2022 15:55  Odpowiedz na komentarz

  AAAAAAA ŚWIĘTA PRAWDA!!! Popieram w 100 %.

 • 02.02.2022 09:03  Odpowiedz na komentarz

  A co mają powiedzieć Ci, którzy płacą spore rachunki i jeszcze muszę zarobić na kredyt... te bloki to pokolenie dej. Wszystko za darmo by chcieli. Za pracę się nie wezmą, bo wiedzą że jak przekroczą minimalnie próg dochodowy to ich miasto wyrzuci. Tam od rana co drugi pijany. Szkoda Że my jako podatnicy musimy ich utrzymywać

PODOBNE TEMATY
Napis na Weneji już gotowy! Przyciąga uwagę mieszkańców i turystów Prezydent Tomasz Tomasz poinformował na swoim fanpage'u, że napis "Gniezno Pierwsza Stolica Polski"... Sobota, 21 maja 2022
Miasto likwiduje punkt zbiórki żywności dla uchodźców! Informujemy, że 20 maja 2022 to ostatni dzień funkcjonowania Punktu zbiórki żywności, który od początku... Środa, 18 maja 2022
Męskie marynarki casualowe - jak nosić je na co dzień? Spotkanie biznesowe, wyjście do teatru czy restauracji, spotkanie ze znajomymi, randka - na każdą z... Wtorek, 17 maja 2022
Delegacja ORP Gniezno z wizytą w Pierwszej Stolicy Do Gniezna z wizytą przyjechała delegacja ORP Gniezno na czele z kmdr. ppor. Przemysławem Lizikiem.... Wtorek, 17 maja 2022