moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gnieźnianie pamiętali o powstańcach

Czwartek, 30 grudnia 2021
  • Gnieźnianie pamiętali o powstańcach

Każda rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego to dla gnieźnian ważne święto. Nie inaczej było i w tym roku. 103 lata po rozpoczęciu tego zwycięskiego zrywu mieszkańcy Pierwszej Stolicy wziąć mogli udział w uroczystościach, warsztatach oraz obejrzeć specjalnie przygotowane filmiki.

27 grudnia prezydent Gniezna Tomasz Budasz z grupą uczniów z gnieźnieńskich szkół podstawowych zapalił znicze na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Przez cały dzień będzie można było również zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego, w którym z okazji rocznicy została powiększona dotychczasowa, znajdująca się tam ekspozycja. Wzbogaciły ją kolejne plansze poświęcone „Kobietom w Powstaniu Wielkopolskim". Także tam odbyły się warsztaty składania modeli pojazdów z czasów Powstania Wielkopolskiego.

Na miejskich kanałach w mediach społecznościowych została też opublikowana nagrana wcześniej rozmowa pod hasłem „Służyli Niepodległej” z udziałem Waldemara Kiełbowskiego oraz Wojciecha Jędraszewskiego.

28 grudnia, w rocznicę wybuchu Powstania w Gnieźnie, miejsce miały miejskie obchody. W kościele św. Piotra i Pawła odbyła się Msza św., a w samo południe oficjalne uroczystości na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra i Pawła. Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, stowarzyszeń oraz parlamentarzyści złożyli wtedy kwiaty i oddali cześć poległym herosom. Podobnie jak dzień wcześniej, można było też zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego. Zaprezentowano dwa spektakle teatru Kamishibai pt. „Powstańcza opowieść”, a po nich zorganizowano warsztaty plastyczne.

Przed Starym Ratuszem odbyło się także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych razem z Garwolińskim Teatrem Muzycznym „Od czapy”. Tego dnia na miejskich kanałach w mediach społecznościowych został ponadto opublikowany film „103 słowa do Powstańca”.

Zarówno 27 jak i 28 grudnia w miejskich autobusach i przed Starym Ratuszem emitowano patriotyczne audycje z udziałem najmłodszych mieszkańców Gniezna, a budynki użyteczności publicznej zostały podświetlone w ramach w programu „Nasze Powstanie WielkoPOLSKIE”.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Powstańcza inscenizacja w centrum Gniezna We wtorkowy wieczór ul. Chrobrego i Rzeźnicka zamieniły się w miejsce powstańczej inscenizacji. Stowarzyszenie... Środa, 29 grudnia 2021
Zapalili znicze na grobach powstańców Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ks. Majora Mateusza Zabłockiego oraz Szkoły Podstawowej nr 7 im.... Wtorek, 28 grudnia 2021
Jak reagować w przypadku zabrudzenia grobu przez grabarza? W ostatnich dniach opublikowaliśmy artykuły opisujące sytuacje, w których osoby kopiące nowe groby zasypały... Piątek, 24 grudnia 2021
Gehenna właścicieli grobów? Administracja cmentarzy i kuria odpowiadają na zarzuty Kolejna Czytelniczka przysłała nam zdjęcia z gnieźnieńskich cmentarzy, na których widać nagrobki sąsiadujące... Piątek, 24 grudnia 2021