moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ceny gazu problemem wielu wspólnot mieszkaniowych! Powodem jest taryfa biznesowa!

Wtorek, 28 grudnia 2021
 • Ceny gazu problemem wielu wspólnot mieszkaniowych! Powodem jest taryfa biznesowa!

Po naszym artykule o drastycznym wzroście cen gazu dla bloków socjalnych przy ul. Cymsa w Gnieźnie, skontaktowała się z nami wspólnota z Poznania. Jak się okazuje, problem spowodowany jest nie do końca rozsądnymi przepisami PGNiG.

Pod naszym artykułem wylała się fala hejtu na mieszkańców bloków socjalnych przy ul. Cymsa w Gnieźnie. Czytelnicy często uważali, że podwyżki dotyczą wszystkich. Prawdopodobnie artykuł nie został przeczytany w całości lub chociażby ze zrozumieniem. Wszystkich obowiązują podwyżki o około 30% za paliwo gazowe. W przypadku bloków przy ul. Cymsa mówimy o 10-krotnie większym wzroście cen. Z czego to wynika? Dokładnie wytłumaczył to zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej  z Poznania.

Jak czytamy w przesłanej do nas wiadomości:

Reprezentuję Wspólnotę Mieszkaniową w Poznaniu. Nasza Wspólnota podobnie jak mieszkańcy bloków przy ul. Cymsa w Gnieźnie również doświadczyła kolosalnych podwyżek opłat za paliwo gazowe. W analogicznym okresie 2020 roku stawka za 1 kWh wynosiła 0,14 zł netto, teraz po kilkukrotnych podwyżkach od 17 grudnia 2021 r. wynosi 0,55 zł za 1 kWh. Jest to uwarunkowane podwyższeniem cen przez dostawcę, czyli PGNiG. Umowa, którą mamy zawartą jako Wspólnota Mieszkaniowa jest umową biznesową (posiadamy nr NIP i REGON). Fakt ten powoduje, że ceny gazu są takie same jak dla przedsiębiorców pobierających paliwo gazowe na cele prowadzenia działalności gospodarczej. Jest to sprzeczne z prawdziwym celem pobierania przez Nas paliwa gazowego. Posiadamy własną kotłownię zasilaną gazem, której celem jest zasilanie centralnego ogrzewania, oraz wody dla mieszkańców, a co za tym idzie paliwo gazowe jest wykorzystywane w celu ogrzania gospodarstw domowych.
W momencie, gdy zauważyliśmy drastyczny wzrost opłat za gaz, zainteresowaliśmy się sposobem w jaki możemy obniżyć koszty. Znalazłem komunikat prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie zakresu stosowania taryf dla paliw gazowych. Dokument ten mówi m.in.:
„... W przypadkach, gdy paliwo gazowe kupowane przez odbiorcę będącego właścicielem lub zarządcą budynku wielolokalowego jest wykorzystywane w celu wytwarzania ciepła, wyłącznie na potrzeby gospodarstw domowych w budynku, rozliczenia winny być dokonywane zgodnie z cenami zatwierdzonymi przez Prezesa URE w taryfie...”
„...To z kolei oznacza, że sprzedawca gazu ma obowiązek stosować w rozliczeniach ceny gazu ustalone w zatwierdzonej taryfie zarówno, gdy (1) odbiorcą jest mieszkaniec domu jednorodzinnego jak również w przypadku, gdy (2) w imieniu odbiorców w gospodarstwach domowych zamieszkujących budynek wielolokalowy stroną umowy ze sprzedawcą jest np. wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia mieszkaniowa. Przy czym w drugim z wymienionych przypadków obowiązek stosowania w rozliczeniach cen zatwierdzanych przez organ regulacyjny dotyczy wyłącznie ilości gazu nabywanego w sytuacji, kiedy faktycznym odbiorcą (beneficjentem) jest gospodarstwo domowe...”
Znaczy to, że w tym przypadku (którym jest Wspólnota Mieszkaniowa) powinny obowiązywać ceny takie jak dla indywidualnych odbiorców (czyli obecnie 0,11 zł za kWh).
Jak się okazało PGNiG wie o tym piśmie i jest skore do rozmów, które kończą się zmianą umowy na dostarczanie paliwa gazowego, a co za tym idzie zmianą cennika stawki za kWh.
Warunkiem, który należy spełnić to udowodnienie, że pobierane paliwo nie jest przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej. Jeśli natomiast na terenie wspólnoty prowadzona jest działalność gospodarcza (występują np. lokale użytkowe), wtedy trzeba określić jaki procent zużytego gazu przeznaczany jest na prowadzenie działalności gospodarczej. Wtedy podejrzewam, że część zużytego gazu będzie naliczona po stawkach indywidualnych, a część po stawkach biznesowych.
Informacja o możliwości naliczeń po stawkach zatwierdzonych w taryfie nie jest niestety nagłaśniana i podejrzewam, że spora część wspólnot nie zastanawia się nad znalezieniem rozwiązania sytuacji, tylko opłaca nowe kolosalne faktury, a co za tym idzie podwyższa ceny czynszu. Rodzi się jedynie pytanie jak długo i jaką stawkę opłaty za gaz jesteśmy w stanie jeszcze zaakceptować.
Sądzę, że warto spróbować i podjąć rozmowę z PGNiG, ponieważ może się okazać, że ceny gazu podobnie jak w przypadku Wspólnot, również w przypadku lokali komunalnych mogą się obniżyć.

Z poważaniem,
Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej (nazwa do informacji redakcji)


tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(6)

 • 30.12.2021 21:25  Odpowiedz na komentarz

  Znalazłem ten komunikat na stronie pgnig gdzies ukryty, bo przeciez po co informowac strony umowy o możliwości skorzystania z niekorzystnych dla pgnig zapisów. To sie nazywa rzetelny sprzedawca

 • 30.12.2021 09:58  Odpowiedz na komentarz

  To dopiero początek! Zobaczycie co sie stanie latem z żywnością.
  Skoro nawozy podrożały 300% to i żywności podrożeje. Pozamiataja nas. Robcie zapasy.

 • Typowa polityka PISdowska, nie informować dokładnie gdy chodzi o podwyżkę opłat, nagłaśniać gdy daja przysłowiową złotówkę ulgi. Polski Ład więcej zabiera niż daje, podwyżki wynagrodzeń rzędu 7-8 tyś.dla rządzących, podwyżki opłat dla biznesu i pośrednio konsumentów itd.

 • 29.12.2021 10:51  Odpowiedz na komentarz

  jaki jest numer cytowanego komunikatu?

  29.12.2021 21:39

  Komunikat Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Nr 76/2018 w sprawie zakresu stosowania taryf dla paliw gazowych zatwierdzanych przez prezesa URE

 • 28.12.2021 13:47  Odpowiedz na komentarz

  A ja mam kopciucha i mam wyje...e.za miesiąc palenia wychodzi ok.150 zł.palac drewnem

PODOBNE TEMATY
Bazar odzieżowy na Wenei Latarnia na Wenei zaprasza na bazar odzieżowy, gdzie można będzie sprzedać lub kupić używane ubrania.... Środa, 29 czerwca 2022
Miało kosztować 3,5 mln zł - wykonawcy chcą dwa razy tyle! Co dalej z targowiskiem przy ul. Wyszyńskiego? Mimo planowanej inwestycji, targowisko przy ul. Wyszyńskiego pozostanie na razie bez zmian. O przyczynach... Środa, 29 czerwca 2022
Jarosław Grobelny żegna się z Urzędem Miejskim Po prawie 8 latach pracy w Urzędzie Miejskim zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny wybiera... Środa, 22 czerwca 2022
Muzyka z Afryki w Latarni na Wenei Latarnia na Wenei - plenerowy dom kultury przy jeziorze Jelonek - zaprasza na pierwszy koncert z cyklu... Środa, 22 czerwca 2022