moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mieszkańcy bloków socjalnych przy ul. Cymsa w Gnieźnie dostali gigantyczne rachunki za gaz! Koszty wzrosły aż o 300%!

Poniedziałek, 27 grudnia 2021
  • Mieszkańcy bloków socjalnych przy ul. Cymsa w Gnieźnie dostali gigantyczne rachunki za gaz! Koszty wzrosły aż o 300%!

Kilka dni temu do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy bloków przy ul. Cymsa w Gnieźnie. Z informacji, które nam przekazali wynika, że otrzymali ogromne rachunki za gaz. Większość lokatorów nie jest w stanie zapłacić należności. Niestety nie mogą oni liczyć na wymierną pomoc w tym zakresie.

Bloki socjalne przy ul. Cymsa w Gnieźnie ogrzewane są z kotłowni gazowej. Mieszkańcy otrzymali w tym roku wręcz gigantyczne rachunki za miesiące październik i listopad. Okazuje się, że koszt ogrzania nieruchomości wzrósł aż o 300%.

Jak informują nas mieszkańcy, ogrzanie bloków w 2020 roku kosztowało:
  • W październiku 6 000 zł
  • W listopadzie 9 000 zł

W bieżącym roku natomiast:
  • W październiku 16 000 zł
  • W listopadzie 30 000 zł

Kiedy w październiku bieżącego roku mieszkańcy otrzymali rachunki za gaz, administracja wręcz nie dowierzała w wysokość opłat i zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie i zweryfikowanie należności do dostawcy surowca. Okazało się jednak, że w rozliczeniu ine ma błędu. W międzyczasie doszło rozliczenie za listopad. Efekt jest taki, że obecnie niektóre rodziny muszą zapłacić nawet ok. 2 000 zł za dwa rachunki. Jest to kwota nie do udźwignięcia. Pojawiły się pogłoski, że bloki płacą taryfą biznesową za gaz, ze względu na sklep znajdujący się w jednym z budynków.

Zwróciliśmy się z zapytaniem prasowym w tej sprawie do Urzędu Miasta Gniezna. Magistrat niezwłocznie przyjrzał się problemowi i odpowiedział:
 

Szanowny Panie Redaktorze,
odpowiadając na przesłane przez Pana zapytanie prasowe dotyczące wysokich kosztów z tytułu zużycia gazu w budynkach przy ul. Cymsa 5 i 5A w Gnieźnie, wyjaśniamy co następuje.
Drastyczny wzrost cen gazu, którego skutki odczuli mieszkańcy wskazanych przez Pana w zapytaniu prasowym budynków, są z jednej strony skutkiem kryzysu energetycznego, a z drugiej ogólnej podwyżki cen krajowych operatorów (w tym przypadku PGNiG). Są to jednocześnie koszty niezależne od Miasta Gniezna, jak też Urbis Sp. z o.o. - zarządcy zasobu komunalnego.
Tym bardziej nie prawdziwe jest twierdzenie, iż na wysokość stawki ma wpływ usytuowanie w budynku nr 5 lokalu użytkowego. Ogólna, obowiązująca dziś stawka, wynika z taryfy ujętej w umowie, natomiast sama taryfa uzależniona jest od ilości gazu, jaką operator zobowiązany jest dostarczać do budynków.
Jednocześnie informujemy, że choć Miasto Gniezno nie ma wpływu na wysokość naliczeń, to w przypadku braku możliwości bieżącego regulowania należności za zużycie gazu przez poszczególne gospodarstwa domowe i powstania zaległości z tego tytułu, mieszkańcy zasobu komunalnego będą mogli składać wnioski o rozłożenie należności na raty. To z pewnością ułatwi spłatę należności - w szczególności po okresie zimowym i przy mniejszym zużyciu bieżącym gazu.
W tej sprawie skierowaliśmy również oddzielne pismo z wyjaśnieniami do mieszkańców budynków przy ul. Cymsa 5 oraz 5A.

Urząd Miasta Gniezna


Biorąc pod uwagę fakt, że ostatnie dni należą do najzimniejszych od wielu lat, strach pomyśleć jaki rachunek otrzymają lokatorzy bloków socjalnych za grudzień. Rozłożenie należności na raty sprawi, że mieszkańcy będą prawdopodobnie przez cały rok spłacać rachunki za gaz.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Urząd Miasta Gniezna

Napisz komentarz

Komentarze(30)

  • 01.01.2022 17:23  Odpowiedz na komentarz

    Do Mieszkaniec. Na szczęście ciepło na Kazimierza nie pochodzi ze spalania gazu. Ale nowe opłaty stałe za podgrzanie wody liczone od m2 zamiast od ilości osób zamieszkałych, da nam od 20022 roku i tak porządnie w kość. szczególnie w mieszkaniach mających 60m2. Będziemy płakać i to rzewnymi łzami. Ale tak w naszym imieniu wybrali prezesi. jeszcze raz powtórzę. Będziemy płacili nie od ilości osób,które rzeczywiście się myją i kąpią ale od m2. A ta opłata stała będzie wynosiła aż 55 % całkowitego kosztu ogrzewania wody. Nie myjąc się nigdy ciepłą wodą, zaoszczędzimy tylko 45% KWOTY z PEC u.

  • Na Cymsa problem dotyczy 2 blokow a na Winiarach konkretnie os.Kazimierza i Łokietka problem dotyczy tak ok 7000 mieszkańców.W mniejszym stopniu bo ogrzewanie jest z PECu ale mieszkania nie mają liczników gazu i zużyty gaz idzie po równo na każde mieszkanie a tam gaz chyba kupuje SM.WIEC TAM TEZ CZYNSZ POSZYBUJE

  • 31.12.2021 02:25  Odpowiedz na komentarz

    idę lepiej posłuchać catatoni

  • 31.12.2021 02:23  Odpowiedz na komentarz

    agata a czy ty byłaś przy tych wykupach co2 czy tylko usłysziękuję
    załaś w tvp info d

  • 31.12.2021 02:18  Odpowiedz na komentarz

    ale jestem głupia

  • 31.12.2021 02:17  Odpowiedz na komentarz

    agata ty tępa makówo 100000lat temu przyszła epoka lodowcowa bez żadnej emisji co2 co jakiś czas coś się dzieje na naszej planecie i na pewno ani ludzie anico kolwiek nie ma na to wpływu

  • 31.12.2021 02:12  Odpowiedz na komentarz

    agata no ty jesteś normalnie tempa

  • Ludzie co Wy z tymi kosztami emisji CO2 ? polska ma nadwyżkę i jeszcze sprzedaje

  • 29.12.2021 19:23  Odpowiedz na komentarz

    specjalnie robią takie podwyżki żeby później znaleźć złoty pisiorski środek i wygrać wybory bo kto zajmuje wysokie stanowiska w spółkach państwa i bierze kolosalne wynagrodzenie

    02.01.2022 14:05

    Do Staruszka
    PIS Dba? chyba masz ku... z głową! Dba kosztem ludzi uczciwie pracujących na rzecz patoli!! Moze od dziś ja bede rozporządzać twoimi pieniedzmi na rzecz patol, a ciebie zagnam do łagru za smieszne pieniadze! Za głupi jestes na rozmowe o ważnych sprawach.
    Takich pis ma wyborców:
    patola
    mohery
    bezmózgowce

    02.01.2022 10:47

    Mario ty wrogu ludzi pracujących. Jak sobie chcesz to głosuj sobie dalej na PO. Ja do PiS u nic nie mam. Rządzą dobrze jak na te bardzo trudne czasy. Jeżeli jakieś obłąkańce u nich kradną, to na pewno dużo Dużo mniej niż kradli Ci z PO i ci z SLD. Rząd obecny o dzieci dba. swój program pomocowy by zwiększać populację Polaków realizuje dość skutecznie. Drogi ekspresowe i obwodnice nawet małych miast buduje. Tunele powstają nawet do Świnoujścia. Gaz za chwilę popłynie do nas z Norwegii. A inflacja ? No cóż dawniej za sld bywała jeszcze większa a przeżyliśmy. To przeżyjemy również teraz .

    30.12.2021 08:06

    No ba! Cieszę Się bardzo, że to widzisz!! ;)

    30.12.2021 07:26

    MArio ale ty masz źle poukładane w głowie. Przecież za wykup pozwoleń na emisję CO2 są winni głównie posłowie PO którzy w europejskim parlamencie mają większość a nie jakiś PiS. Ale twoja zgniła makówka zapewne tego nie jest wstanie POJĄĆ!!!

  • 28.12.2021 23:08  Odpowiedz na komentarz

    Chcieliście Uni to teraz macie koszt emisji CO2 podrożał z 10eu za tone do ponad 56 eu za tonę bo chcą być eko a zwykli luzie płacą i płaczą.

  • 28.12.2021 14:45  Odpowiedz na komentarz

    Emerytury wypłaca rząd

    30.12.2021 10:11

    Ta... Morawiecki sprzedał działki i dokłada do emerytur....

  • 28.12.2021 13:33  Odpowiedz na komentarz

    A Czy te bloki mają na kaloryferach podzielniki kosztów czy są rozliczane wg indywidualnych dla każdego mieszkania Ciepło Mierzy?? JEŹeli mają podzielniki kosztów na kaloryferach to kiedy te podzielniki były legalizowane lub wymieniane na Nowe??

  • 28.12.2021 13:20  Odpowiedz na komentarz

    No ktoś musi się złożyć na pensje prezesa

  • 27.12.2021 19:40  Odpowiedz na komentarz

    a jaki algorytm/regulamin/system rozliczeń obowiązuje

  • 27.12.2021 13:49  Odpowiedz na komentarz

    Podoba mnie się to zrzucanie winy na takie argumenty jak kryzys ENERGETYCZNY, inflacja itp. Co to za hasła? Winny jest rząd i JEGO pseudo SOCJALNa POLITYKA. W domu nikt z nas nie powie rodzinie, mało zarabiam bo inflacja. Kogo to będzie obchodzić? Czas się obudzić i przestać wierzyć w telewizyjno polityczne slogany.

    27.12.2021 15:53

    Tego bloku socjalnego nie zbudował rząd polski a prezydent miasta Gniezna z nadania PO. To prezydent Gniezna pan Grobelny wymyślił grzanie budynku jednym wspólnym piecem zamiast małymi junkersami indywidualnymi. I z tego powodu teraz, ci starsi ludzie cierpią i łapią się za głowę jak zobaczyli te rachunki. Bo kto im teraz dołoży do emerytury pieniędzy na opłacenie tych rachunków za gaz ? No kto ? Prezydent Budasz ?

  • 27.12.2021 13:24  Odpowiedz na komentarz

    Życie. Zawsze można poszukać tańszej kwatery...

  • nie rozumiem złośliwości ludzi piszących komentarze. po pierwsze jeden blok jest socjalny a drugi senioralny, w którym emeryci tj. starsi ludzie, którzy oddali uprzednio zajmowane mieszkania do miasta, mieli mieć tanie mieszkania na ostatnie swoje lata, których nie maja prawa nabyć na własność. Po drugie jak mi wiadomo podwyżka gazu ma być od stycznia 2022r. a nie od października 2021, a po trzecie podwyżka gazu zgodnie z doniesieniami prasowymi miała wynosić 54%.

    27.12.2021 15:48

    ten blok nie ma indywidualnych, dwu funkcyjnych piecy gazowych. Ma jeden duży piec i w związku z tym jest traktowany jako firma. A dla firm gaz poszedł w górę już parę miesięcy temu.

  • 27.12.2021 12:48  Odpowiedz na komentarz

    Też dostaje wyższe rachunki. Podobnie jak rośnie mi rata kredytu hipotecznego na kupno mieszkania. Polecam takie rozwiązanie to się dopiero oczy otworzą na podwyzki

  • 27.12.2021 11:38  Odpowiedz na komentarz

    Mieszkańcy bloków socjalnych.Inni też muszą płacić. No z tą różnicą, że a MIESZKANIa musieli zapłacić. Mieszkania socjalne są chyba za darmo. Czy ogrzewanie też ma być takie?

  • 27.12.2021 09:58  Odpowiedz na komentarz

    Proponuje mieszkaŃcom aby opuścili mieszkania socjalne , kupili Swoje wlasne mieszkaNie gdzie chcą i gdzie jest taniej. Za darmo Mieszanie tylO do Opłat i co ??.. źle . Jeszcze jako socjalne dostaną tarcze oczywiście bo dochody male skoro mieszkanie dostali. Na swoje to zobaczycie ile kosztuje zycie

  • Nie dziwię się, że dostali podwyżki, każdy je dostał. Przez chora politykę i dużą inflację wszystko idzie do góry lecz pensje pozostają na tym samym miejscu