moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

49 mln zł na miejskie inwestycje w roku 2022

Wtorek, 14 grudnia 2021
 • 49 mln zł na miejskie inwestycje w roku 2022

W grudniu każdego roku Rada Miasta Gniezna uchwala miejski budżet na kolejne 12 miesięcy. W nowej uchwale budżetowej, zaproponowanej przez Prezydenta Gniezna, wydatki to 333 mln zł, a dochody 303 mln zł.

Ogółem miejskie wydatki w przyszłym roku wyniosą 333 mln zł, z czego na inwestycje przeznaczono aż 49 mln. Wysokość środków zaplanowanych na inwestycje, ulegnie jeszcze zwiększeniu w ciągu roku. Na kształt budżetu ogromny, ale niestety negatywny wpływ, miała najwyższa od 20 lat inflacja, galopujący wzrost cen, zwłaszcza energii i słabsza złotówka, a także konsekwencje wprowadzenia w życie programu „Polski Ład”. Dzięki racjonalnej gospodarce finansowej deficyt pokryty zostanie ze środków z rachunku budżetu Miasta oraz w części z kredytu.  
 

Miasto Gniezno zamierza chronić miejskie inwestycje. Ważne, żeby kontynuować równomierny rozwój miasta - mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Realizując inwestycje, dbamy o rozwój lokalnych firm, którym często zlecamy te zadania. Napędza to naszą lokalną gospodarkę i zapewnia miejsca pracy dla gnieźnian. Nowe inwestycje to poprawa infrastruktury miejskiej, a pośrednio wzrost jakości życia naszych mieszkańców. W tym zawiera się sens zrównoważonego rozwoju miasta.


Na wydatki inwestycyjne w 2022 roku zaplanowano 49 mln zł.  Wiele z nich to kontynuacja tych rozpoczętych wcześniej, m.in. przebudowa ul. Wolności czy rewitalizacja Doliny Pojednania. Są też zadania, których ze względu na wysokie ceny po rozstrzygniętych przetargach, nie udało się zrealizować do tej pory, jak np. wykonanie trasy rowerowej przy ul. Roosevelta.

W wydatkach na drogi gminne zaplanowano m.in. rozbudowę ul. Rycerskiej przebudowę chodników: ul. Gombrowicza, Kawiary i Grzybowo, a także wykonanie dokumentacji na kolejne trasy rowerowe.

Miasto Gniezno nie rezygnuje również z programów ekologicznych. W 2022 roku ponownie będzie pomagać finansowo mieszkańcom wymieniającym stare piece na ekologiczne, w ramach programu „Lepsza jakość powietrza”. Kolejne budynki z zasobu komunalnego zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej, na co zostanie przeznaczonych 450 tys. zł. Kontynuowany będzie również program dopłat „Złap deszcz”.

Do ważnych i potrzebnych inwestycji na rok 2022 należą także rozpoczęcie gruntownej przebudowy targowiska przy ul. Wyszyńskiego, kontynuacja rozbudowy Miejskiego Ośrodka Kultury z dotacją z funduszy europejskich (8,8 mln zł), a także rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3 z dofinansowaniem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (6 mln zł). W tym przypadku całość inwestycji zamknie się kwotą ok. 10 mln zł i potrwa 2 lata, tak aby dzieci od 1 września 2023 r. mogły rozpocząć nowy rok szkolny w rozbudowanej placówce. Niestety, bardzo wysokie ceny nie pozwolą na razie na rozbudowę hali gimnastycznej przy tej szkole. Miasto Gniezno będzie zabiegać o zewnętrzne środki na ten cel. W przyszłym roku rozpocznie się również termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 12 z budową odnawialnego źródła energii, na co miasto pozyskało 4,7 mln zł w ramach rządowego dofinansowania.

Kontynuowane będą prace związane z rewitalizacją Parku Piastowskiego nad jeziorem „Wenecja”, które zostały podzielone na kolejne dwa etapy, w taki sposób, by gnieźnianie nadal mogli korzystać z tego terenu rekreacyjnego. Wystartuje także oczekiwana rewitalizacja zachodniej części zabytkowego Parku Szpitalnego „Dziekanka”. Po zakończeniu prac związanych z przebudową Doliny Pojednania (planowanych na sierpień 2022 r.), rozpocznie się również pierwszy etap rewitalizacji placu zabaw przy ul. 3 Maja (750 tys. zł).

W wydatkach inwestycyjnych na kulturę fizyczną i sport w projekcie budżetu przewidziano m.in. kontynuację budowy Całorocznego Centrum Sportu i Rekreacji przy ul. Parkowej z budową pumptracku i boiska piłkarskiego typu Orlik; dotację celową dla GOSiR na odwodnienie stadionu żużlowego przy ul. Wrzesińskiej oraz środki na budowę bieżni lekkoatletycznej na stadionie przy ul. Strumykowej (zakończenie budowy, ze względów sportowych, przewidziane jest na pierwsze półrocze 2023 r.). W 2022 r. rozpoczną się również prace związane z budową centrum sportowego na Dalkach, na co w budżecie na dokumentację zabezpieczono 30 tys. zł.

W projekcie budżetu zapisano inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna. Są to: park linowy, który ma powstać nad jeziorem Łazienki, projekt „Huśtawki dla każdego”, a także w ramach małych projektów: „Daj głos - poprawa warunków bytowych zwierząt w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Gnieźnie”, wybieg dla psów przy ulicy Sosnowej, nasadzenia drzew i krzewów przy gnieźnieńskich ulicach, wiata rowerowa dla Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Informator Gnieźnieńskiego Seniora.

Radni Miejscy będą głosować nad budżetem podczas sesji 22 grudnia 2021 r. 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(7)

 • 17.12.2021 00:53  Odpowiedz na komentarz

  Rewitalizacja pArku pIASTOWSKIEGO ORAZ dZIEKANKI CZYLI KOLEJNE WYCINKI ZDROWYCH DRZEW I WZBOGACENIE PEWNCH ELIT KTÓRE SPRZEDAJĄ DREWNO . T YM POWINIEN ZAJĄĆ SIĘ PROKURATOR.

 • 16.12.2021 14:19  Odpowiedz na komentarz

  tA PRZEBUDOWA TARGOWISKA PRZY UL. WYSZYŃSKIEGO TO CHORE. Przecież na to targowisko już nikt nie chodzi. rozebrać te wszystkie stare stragany i zrobić tam porządny parking buforowy. Dalej pojazdy inne niż autobusy miejskie nie powinny mieć wjazdu ! wtedy dopiero miasto będzie czyste od spalin samochodowych!. Skreślić jak najszybciej przebudowę tego targowiska z planu na 2021 rok!

 • 16.12.2021 11:53  Odpowiedz na komentarz

  chyba jakaś olimpiada nam się szykuje tyle tych boisk, żużel itp. Tylko jak tam dojechać lub dojść ? Uliczki wąskie, dziurawe. Przez kolejne objazdy niszczone są inne drogi np. Grunwaldzka, Wrzesińska, Witkowska.

 • Nie rozumiem w jaki celu budować boisko przy ul. Parkowej skoro obok są dwie szkoły, a nawet trzy szkoły, które takie boiska posiadają. O czo chodzi ? Dlatego mamy podwyżki od nowego roku, na zbytki ?

 • 14.12.2021 13:37  Odpowiedz na komentarz

  Co? Kolejne 30 milionów zadłużenia? Makabryczne te wiadomości. Kto to będzie spłacał i do kiedy ? Kiepskie informacje dla naszych dzieci !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Takie inwestycje jak park linowy powinny zostać na razie wstrzymane. Podobnie jak ponowny remont ulicy rycerskiej. Te i inne zaoszczędzone pieniądze powinny być skierowane na obniżenie cen usług świadczonych przez spółki miejskie mieszkańcom Gniezna.Obniżeniu lub chociaż zatrzymaniu podwyżek powinny ulec opłaty za wywóz śmieci, za wodę, za podgrzanie wody, za cieplik, za bilety autobusowe.Szanowni Radni czy wy nie widzicie jakie wielkie kłopoty finansowe szykują się dla mieszkańców w 2022 roku. my radni nie mamy wpływu na zatrzymanie podwyżek prądu,ale mamy wpływ na ceny usług spółek !

 • 14.12.2021 07:39  Odpowiedz na komentarz

  Znowu zaplanowano wydatki większe od dochodów. Czyli prezydent jeszcze o 30 milionów więcej zadłuży Gniezno i odejdzie zostawiając te długi następcy z PiS u . Nieładnie panie prezydencie. Oj nieładnie !!

PODOBNE TEMATY
Nowe zapisy na Bransoletki życia dla Seniorów! Miasto Gniezno kolejny już, piąty rok przy współpracy z firmą SiDLY Sp. z o.o. realizuje program Teleopieki... Środa, 19 stycznia 2022
Trwa rewitalizacja Wenecji! Kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej przestrzeni wokół jeziora? Na Wenecji cały czas trwają prace. Właśnie na nowym tarasie widokowym nad jeziorem pojawiły się siedziska.... Piątek, 14 stycznia 2022
Jakie jest zastosowanie myjek ultradźwiękowych? Mycie przemysłowe wymaga zastosowania odpowiednich, dostosowanych do procesu urządzeń myjących. Dobrze... Środa, 12 stycznia 2022
Komunikat w sprawie dodatku osłonowego 3 stycznia 2022 roku została opublikowana ustawa o dodatku osłonowym. Osoby, którym przysługuje to świadczenie... Środa, 12 stycznia 2022