moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Adrian Kiszka pochodzący z Gniezna podbija polskie i światowe galerie sztuki

Środa, 8 grudnia 2021
  • Adrian Kiszka pochodzący z Gniezna podbija polskie i światowe galerie sztuki

Niedawno skończyła się zbiorowa wystawa, podczas której można było podziwiać dzieło artysty w Egipcie, dzięki Majesty International Institute of Arts. Niezwykły talent i kunszt malarza został również doceniony przez galerię z Zurychu, w Szwajcarii, która zaproponowała mu udział w wystawie zbiorowej w 2022 roku, a także przez cenioną i jedną z najważniejszych instytucji kultury w Warszawie, ale o tym więcej szczegółów wkrótce.

Obecnie mamy jednak niepowtarzalną okazję obejrzeć obrazy artysty, malarza na żywo w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. W ramach wystawy indywidualnej Adrian Kiszka zaprezentuje ponad 20 prac wykonanych w różnych technikach, pochodzących z kilku autorskich cykli. Są to m.in. monochromatyczne obrazy olejne, które stanowią część wyróżnionego cyklu dyplomowego. Był to pierwszy w historii uczelni (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) dyplom, który łączył tradycyjne malarstwo z intermediami. Podczas wystawy możemy również zobaczyć drugi z autorskich cykli pt.”Póki my żyjemy”, w ramach którego artysta stworzył rysunki sangwiną,  portrety osób ocalałych z II Wojny Światowej. Adrian Kiszka tworzył je na żywo, podczas spotkań z bohaterami. Były one również prezentowane na wystawie 3rd International Student Drawing Triennial w galerii Rondo Sztuki w Katowicach, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trzeci cykl to obrazy w pełnej gamie kolorystycznej, które poruszają tematy związane z problemami współczesnego świata. Obrazy z pogranicza realizmu, surrealizmu i pop-artu. Tworzone przez artystę dzieła są wyrazem jego wewnętrznej ciekawości. Pełne uczuć oraz wyobraźni duchowej, niewątpliwie przełamują wszelkie konwencje. W pracach Adriana Kiszka widać szacunek dla tradycji malarskiej i klasycznego warsztatu z jednoczesnym wykorzystaniem innowacji technologicznych oraz autorskich technik.

Wystawa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu potrwa od 1 grudnia 2021 do 5 stycznia 2022 roku.

W środę 15 grudnia 2021 r. o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy Adriana Kiszka wraz ze spotkaniem autorskim oraz koncertem. Ponadto, artysta przygotował niespodziankę dla osób biorących udział w wernisażu. Do zdobycia będzie jedna z jego prac wraz z certyfikatem autentyczności. To świetna okazja, aby spotkać się i porozmawiać z malarzem osobiście, a także aby zobaczyć jego prace na żywo.
 

Biografia

Adrian Kiszka, ur. w 1991 roku w Gnieźnie. Zadebiutował w wieku 11 lat. Otrzymał wówczas specjalne wyróżnienie oraz nagrodę Henryka Jerzego Chmielewskiego, twórcy słynnej serii komiksów: "Tytus, Romek i A’Tomek” na ogólnopolskim konkursie rysunkowym.
Absolwent Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu ( spec. reklama wizualna ). W 2021 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, uzyskując tytuł magistra sztuki na kierunku Malarstwo, spec. malarstwo sztalugowe w pracowni prof. dr hab. Ireneusza Kopacza. Dyplom uzupełniający realizował z malarstwa ściennego. Był to pierwszy w historii Uniwersytetu dyplom, który łączył malarstwo ścienne z intermediami.
Jego prace prezentowane były m.in. w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach, Łazienkach Królewskich oraz Teatrze Wielkim w Warszawie, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, jak również w Egipcie czy w Berlinie. Od 2014 roku maluje charakterystyczne obrazy z powielonymi oczami. W 2019 r. stworzył projekt pt. „Póki my żyjemy”, w którym malował portrety bohaterów z okresu II Wojny Światowej. Jego projekt doczekał się publikacji w Miesięczniku „Śląsk” wydawanym przez Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach.
W 2021 roku wydał pierwszego w Polsce e-book’a dotyczącego Sztuki NFT pt. „Sztuka NFT, Pierwszy w Polsce poradnik dla artysty i kolekcjonera”.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 27.01.2022 19:29  Odpowiedz na komentarz

    Miałem przyjemność być na jednej z wystaw Pana Adriana Kiszki. Jego obrazy na żywo robią piorunujące wrażenie.

  • Z Gniezna trochę daleko DO Elbląga by teraz przed świętami TAM pojechać. ale może w przyszłym roku ta wystawa obrazów Pana KISZKI zostanie pokazana również w Gnieźnie. na przykład W holu NASZEGO muzeum Pierwszych Piastów ?

PODOBNE TEMATY
Przyroda powiatu gnieźnieńskiego Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej ?Przyroda powiatu gnieźnieńskiego?, który odbędzie... Poniedziałek, 1 listopada 2021
Wystawa "Poznański Czerwiec 1956" także w Gnieźnie 65 lat temu stolica Wielkopolski znalazła się na ustach całego wolnego świata. Zdesperowani mieszkańcy... Piątek, 10 września 2021
Szukamy pamiątek po Antonim Jeśmontowiczu Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Czytelnia na Piętrze I Liceum... Wtorek, 4 lutego 2020
Nie żyje Maciej Frankowski - znany gnieźnieński fotograf W sobotę, w godzinach rannych zmarł Maciej Frankowski - znany gnieźnieński fotograf. 22 stycznia skończyłby... Sobota, 4 stycznia 2020