moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Trasa rowerowa na ul. Gdańskiej oddana do użytku

Czwartek, 2 grudnia 2021
  • Trasa rowerowa na ul. Gdańskiej oddana do użytku

Zakończyła się kolejna inwestycja realizowana przez Miasto Gniezno, a dofinansowana środkami z funduszy europejskich. To kilometrowa trasa rowerowa w ciągu ul. Gdańskiej. Jest to element większej koncepcji budowy ścieżek rowerowych na terenie Gniezna.

Przedmiotem projektu była przebudowa ul. Gdańskiej w Gnieźnie na odcinku od Ronda im. Jacka Kaczmarskiego do Ronda Winiary o łącznej długości około 1 km. W ramach planowanej trasy rowerowej została wykonana droga dla rowerów i ciąg pieszo-rowerowy o nawierzchni z betonu asfaltowego. Ponadto wykonano chodnik i zjazdy. Zadanie objęło również zamontowanie oznakowania pionowego i poziomego oraz doświetlenie jednego przejścia dla pieszych z przejazdem rowerowym.

Efektem zrealizowanego projektu ma być poprawa dostępności komunikacyjnej Gniezna, większa mobilność mieszkańców, a także zwiększenie liczby osób korzystających z rowerów w codziennych podróżach.Celem projektu jest zwiększenie mobilności mieszkańców, a także obniżenie poziomu emisji zanieczyszczeń komunikacyjnych do atmosfery w centrum Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, poprzez budowę trasy rowerowej w ciągu ul. Gdańskiej w Gnieźnie, montaż energooszczędnego oświetlenia przejścia dla pieszych oraz działania informacyjno-promocyjne służące zmianie nawyków transportowych oraz promowaniu alternatywnych form transportu.  

Projekt pn. „Przebudowa ul. Gdańskiej na odc. od Ronda im. Jacka Kaczmarskiego do Ronda Winiary w Gnieźnie, w zakresie wykonania trasy rowerowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z działania 3.3 „Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska”, poddziałania 3.3.1 „Inwestycje w obszarze transportu miejskiego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020”.
 
  • Data rozpoczęcia projektu: 5.05.2020
  • Data zakończenia projektu: 31.12.2021
  • Całkowita wartość projektu: 1.408.981,65
  • Kwota kosztów kwalifikowalnych: 1.253.135,02
  • Kwota dofinansowania: 1.065.164,76

Trasa rowerowa na ul. Gdańskiej jest fragmentem większej koncepcji budowy tras rowerowych na terenie Gniezna. Trwa bowiem również budowa, finansowana w pełni środkami miejskiego budżetu, jej dalszej części: od ronda Winiary aż do Wiaduktu Solidarności. W ramach tej trasy zostanie wykonana ścieżka rowerowa i ciąg pieszo-rowerowego o nawierzchni z betonu asfaltowego. Ponadto zostanie wykonany chodnik i zjazd o nawierzchni z kostki betonowej. Zadanie obejmuje również zamontowanie oznakowania pionowego i poziomego oraz przebudowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej - Winiary - Biskupińskiej w Gnieźnie. Umowny koszt tej inwestycji to prawie 1,9 mln zł.  

Miasto Gniezno przygotowuje także zmianę organizacji ruchu na samym wiadukcie, gdzie dopuszczony będzie ruch rowerowy na chodniku. Następnie na ul. Żwirki i Wigury zrealizowany zostanie projekt pasów rowerowych prowadzących aż do ul. Roosevelta.

tekst: Informacja prasowa
foto: Rafał Mikuła

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Świetny prezent na Gwiazdkę - 50 medali zawodników klubu GTT Diament W ostatnią sobotę przed Świętami Bożego Narodzenia zawodnicy klubu GTT Diament Budex Gniezno jak co... Poniedziałek, 27 grudnia 2021
Udany start zawodników klubu GTT Diament Budex Gniezno w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich Dzieci i Młodzieży 4 grudnia dwunastoosobowa ekipa wraz z trenerkami wzięła udział w Ogólnopolskich Zawodach Pływackich... Środa, 8 grudnia 2021
Michał Świątek z Trzemeszna zajął 3 miejsce w Szlemie Komandosa! St.szer. Michał Świątek jest żołnierzem 12WBOT/151BLP Skwierzyna, to biegacz jakich mało. Swoją przygodę... Niedziela, 5 grudnia 2021
30 listopada zakończenie pierwszego sezonu funkcjonowania Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego 30 listopada kończymy pierwszy sezon funkcjonowania Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego. W związku z tym,... Czwartek, 25 listopada 2021