moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Były partner zaniża dochody by płacić niższe alimenty? Sprawdź co możesz zrobić!

Wtorek, 30 listopada 2021
  • Były partner zaniża dochody by płacić niższe alimenty? Sprawdź co możesz zrobić!

Kiedy dochodzi do rozwodu lub rozstania, dzieci pozostają na ogół przy jednym z rodziców. W większości wypadków rodzicem tym jest matka. Drugi rodzic z reguły ojciec, podlega obowiązkowi alimentacyjnemu wobec małoletnich dzieci, a niekiedy także wobec byłej żony. Niestety dość często zdarza się, że rodzic ten ukrywa swoje rzeczywiste dochody w celu zmniejszenia zobowiązania alimentacyjnego albo w ogóle go uniknąć. Jak można przeciwdziałać takim praktykom?

Dlaczego nie chcą płacić?

Doświadczone biura detektywistyczne, takie jak Detektyw Spark, prowadziły już wiele spraw dotyczących uchylania się od płacenia alimentów lub ich zaniżania, mimo że zobowiązany do płacenia rodzic pracuje i niejednokrotnie dobrze zarabia. Problem polega jednak na tym, że rodzic ten ukrywa swoje faktyczne zarobki, aby alimenty były jak najniższe.

Powody takiego postępowania są różne. Najczęściej motywem jest zemsta na byłej żonie (konkubinie). Faktycznie natomiast, o czym zobowiązany do alimentacji rodzic zdaje się nie pamiętać, wyrządza on krzywdę własnemu dziecku, ponieważ pieniądze te przeznaczone są właśnie dla niego. Desperaci potrafią się posunąć nawet do przedłożenia nieprawdziwych zaświadczeń, a tym samym dopuszczają się dwóch przestępstw jednocześnie: uchylania się od płacenia alimentów oraz podawania nieprawdziwych danych. W tym wypadku odpowiedzialność ponosi również podmiot, który wystawił fałszywe zaświadczenie.

Alimenty mogą zostać również zasądzone po rozwodzie na byłego małżonka, jeżeli drugi z małżonków został uznany za całkowicie winnego rozkładu pożycia lub – na wniosek zainteresowanego byłego małżonka - jeżeli rozwód nastąpił bez orzekania o winie lub z winy obu stron. Obowiązek alimentacyjny ustaje, jeżeli małżonek otrzymujący alimenty zawrze ponowne małżeństwo. Ta przesłanka stworzyła jednak okazję do celowego niezawierania ponownego małżeństwa przez byłego małżonka, który jest uprawniony do otrzymywania alimentów. Orzecznictwo sądowe zaczęło uwzględniać sytuacje, kiedy małżonek ten pozostaje w trwałym konkubinacie i wstrzymuje się przed zawarciem małżeństwa z nowym partnerem wyłącznie z powodów materialnych - aby nie utracić alimentów. Obecnie coraz częściej trwały konkubinat staje się podstawą do uchylenia alimentów.


Jak udowodnić nieuczciwość?

Jeżeli np. były mąż oficjalnie zwolnił się z dobrze płatnej pracy i podjął gorzej płatną tylko po to, aby zmniejszyć kwotę zasądzonych alimentów – niczego nie uzyska. Art. 136 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi:
 

Jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat przed sądowym dochodzeniem świadczeń alimentacyjnych osoba, która była już do tych świadczeń zobowiązana, bez ważnego powodu zrzekła się prawa majątkowego lub w inny sposób dopuściła do jego utraty albo jeżeli zrzekła się zatrudnienia lub zmieniła je na mniej zyskowne, nie uwzględnia się wynikłej stąd zmiany przy ustalaniu zakresu świadczeń alimentacyjnych.


Zatem, zgodnie z tym przepisem, postawa byłego męża nie pociągnie za sobą zmniejszenia kwoty zasądzonych alimentów.

Niewykluczone, że ów były mąż niższą płacę ma wykazaną jedynie na umowie o pracę, natomiast część wynagrodzenia otrzymuje w gotówce „pod stołem”. Nie są również rzadkie sytuacje, kiedy zobowiązany do płacenia alimentów zwalnia się z pracy, rejestruje się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, a wszystkie swoje dochody uzyskuje pracując „na czarno”.

Jeżeli zachodzi podejrzenie takiej sytuacji, należałoby powiadomić o tym właściwy urząd skarbowy. Ten zaś powinien potraktować to jako ukrywanie dochodów i obciążyć byłego męża 75 proc. podatkiem od ukrywanego dochodu. Wcześniej jednak konieczne jest ustalenie, czy rzeczywiście sytuacja taka ma miejsce. Zapewne zostaną dokładnie zbadane konta bankowe zobowiązanego i historia operacji.

Nie jest to jednak sprawa prosta. Warto więc zlecić jej prowadzenie profesjonalistom. Najlepiej zwrócić się o pomoc do agencji detektywistycznej. Jej pracownicy są osobami doświadczonymi i dyskretnymi, posiadają odpowiednie narzędzia i potrafią z ich pomocą, działając zgodnie z obowiązującym prawem, ustalić rzeczywiste dochody byłego małżonka, uchylającego się od płacenia alimentów. Taką działalność prowadzi m.in. agencja detektywistyczna Sektor https://detektyw-sektor.pl/ z Poznania.

Sektor zajmuje się ustalaniem i ujawnianiem źródeł dochodów osób zobowiązanych do płacenia alimentów nie tylko w Polsce, ale także za granicą, jeżeli jedna ze stron zamieszkuje poza Polską. Z agencją współpracują prawnicy, którzy mogą reprezentować zleceniodawcę przed sądem.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Akt poświadczenia dziedziczenia Od marca 2009 roku spadkobiercy mają do wyboru przeprowadzenie procedury stwierdzenia nabycia spadku... Piątek, 27 maja 2022
Wniosek o wydanie dziecka w trybie pilnym W praktyce niezwykle często zdarzają się sytuacje konfliktowe pomiędzy rodzicami małoletnich dzieci.... Poniedziałek, 23 maja 2022
Nierówne udziały w majątku wspólnym małżonków Z chwilą zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa małżeńska. Oznacza to,... Środa, 6 kwietnia 2022
Top 3 triki, które pozwolą Ci szybciej sprzedać dom Obecnie rynek nieruchomości ma się całkiem dobrze. Trzeba przyznać, że naprawdę odbudował się po problemach... Czwartek, 31 marca 2022