moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kremacja Wadowice - jak wygląda, ile kosztuje, jakie formalności?

Piątek, 26 listopada 2021
  • Kremacja Wadowice - jak wygląda, ile kosztuje, jakie formalności?

W Polsce najczęściej wybieraną formą pochówku jest tradycyjny pogrzeb, gdzie podczas uroczystości ciało zmarłego spoczywa w ziemi. Kremacja jednak jest już coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnego pogrzebu. Uroczystość pogrzebowa, gdzie prochy znajdują się w urnie może być równie doniosła jak tradycyjny pochówek. Zorganizowanie procesu kremacyjnego to nic skomplikowanego i trudnego ze względu na klarowne standardy stosowane przez zakłady pogrzebowe i krematoria. W poniższym artykule wyjaśnimy wszystkie najważniejsze kwestie związane z kremacją.

Kremacja w Wadowicach - jak wygląda statystyka?

Dane pokazują, że w Wadowicach spopiela się aż od 10-20% chowanych ciał. Porównując te dane do danych pochodzących z państw europejskich współczynnik ten nie jest aż tak niski jak mogłoby się wydawać. Najczęściej dokonuje się kremacji w Szwajcarii, Słowieni, Szwecji i Dani bo ponad 80% wszystkich chowanych ciał zostaje spopielonych. Inne państwa europejskie utrzymują się w granicy 45 %. Można spostrzec, że kremacja w Polsce jest coraz częściej wybieraną formą pochówku. Jest to umotywowane różnymi kwestami.
 

Który zakład pogrzebowy świadczy usługi kremacja Wadowice?

Na terenie Wadowic funkcjonuje wiele firma pogrzebowych, ale ZADORA - Zakład Pogrzebowy Wadowice od wielu lat wykonuje pogrzeby połączone z kremacją zwłok. Posiadają już wieloletnie doświadczenie oraz szerokie zaplecze techniczne. Wybierając właśnie ten zakład masz pewność, że kremacja przebiegnie w należyty sposób, a pogrzeb będzie wykonany na najwyższym poziomie.
 

Jakie dokumenty są wymagane, aby dokonać kremacji?

Jakie dokumenty dostarczyć, aby móc dokonać kremacji? Przede wszystkim trzeba dostarczyć zezwolenie na kremację, która jest oświadczeniem członka rodziny lub osoby zajmującej się organizacją pogrzebu, skrócony odpis aktu zgonu lub ksero z pieczęcią firmy pogrzebowej i zatwierdzeniem oryginalności aktu zgonu. Gdy kremacja dotyczy szczątków po ekshumacji należy do dokumentów doręczyć również decyzję uzyskaną od Sanepidu. Firma pogrzebowa lub krematorium ma możliwość pomóc dopełnić wszelkie formalności związane z dokumentami potrzebnymi do kremacji. Wspomaga organizację kremacji i ustalenie daty w krematorium, transport ciała na miejsce oraz odbiorem urny z prochami. Członkowie rodziny zmarłego mają możliwość przeniesienia wszystkich technicznych problemów na firmę.
 

Pogrzeby Wadowice z kremacją

W Wadowicach pogrzeby wykonuje się wraz z kremacją zwłok tak jak pogrzeb tradycyjny, tylko, że zamiast trumny jest urna.
 

Jak należy przygotować ciało do kremacji?

Przed uroczystością pogrzebową ciało jest przygotowywane przez osoby zajmujące się tym w firmie pogrzebowej według instrukcji uzyskanych przez członków rodziny zmarłego. Później ciało zmarłego zostaje włożone do trumny wskazanej przez rodzinę, która skonstruowana jest z naturalnych materiałów, które łatwo ulegają spaleniu.
 

Jak wygląda kremacja?

Po dostarczeniu kompletu niezbędnych dokumentów i dokonaniu określonych czynności związanych z przygotowaniem ciała zmarłego i identyfikacji przed procesem kremacji można przejść do spopielenia ciała. Rodzina osoby zmarłej jeśli ma życzenie może uczestniczyć w procesie, obserwując włożenia trumny do specjalnego pieca w przygotowanym do tego pomieszczeniu. W niektórych krematoriach jest możliwość wynajęcia kaplicy przed samą kremacją. W takim wyznaczonym miejscu członkowie rodziny mogą pożegnać się ze zmarłym. Proces spopielenie ciała trwa zazwyczaj godzinę, ale cały proces trwa dłużej, ponieważ po skremowaniu, trzeba poczekać na ostudzenie popiołu i rozdrobnienie go na drobny pył, a następnie umieszczanie w urnie. Cały proces kończy się zakończeniem formalności i wystawieniem przez krematorium świadectwa kremacji, które trzeba doręczyć na miejsce pochówku, oraz oddaniem urny rodzinie lub pracownikowi zakładu pogrzebowego.

Co można zrobić z prochami osoby zmarłej?

Przepisy prawne penalizują przetrzymywanie urny z prochami w domu, pochówek na prywatnej działce czy rozsypanie prochów w dowolnym miejscu. Prochy po procesie kremacji muszą być złożone w grobie murowanym, katakumbach lub przechowywane w kolumbariach.
 

Stanowisko Kościoła Katolickiego o kremacji

Kościół Katolicki zezwala na kremację ciała osób zmarłych, ale musi być ona dokonywana z przesłanek, które są zgodne z wiarą chrześcijańską. Przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego stanowią, że rekomendowany jest pochówek tradycyjny, natomiast urny są często stosowaną formą w wielu parafiach.
 

Kremacja zwłok w innych religiach

Kremacja wybierana jest bardzo często w buddyzmie i hinduizmie. Ma o znaczenie religijne ze względu na zaznaczenie przemijania wszystkich elementów świata i umożliwiają duszy uwolnienie się ze śmiertelnego ciała, aby przejść w stan wiecznej egzystencji. Kremacja natomiast jest źle odbierana w prawosławiu oraz judaizmie oraz u mormonów, muzułmanów. Na kremację godzi się natomiast Kościoły Katolicki, Protestancki oraz Świadków Jehowy. Kremacja w Polsce jest jedną z opcji pochówku i zależy od każdego z nas. Uroczystość pogrzebowa po kremacji może być tak samo doniosła jak tradycyjny pochówek. Wybór zależy tylko od nas samych.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Obchody 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej Dzisiaj pod Pomnikiem Poległych i Zamordowanych Polaków w latach 1939 - 1945 odbyły się obchody zakończenia... Niedziela, 8 maja 2022
Lokalność bez konkurencji? Premiera filmu już w czwartek, w Dobrym Browarze Czy w branży gastronomicznej lokale konkurencyjne mogą się wspierać? Czy można połączyć siły w tych... Poniedziałek, 18 kwietnia 2022
Radiowcy Bez Cenzury - bilety już w sprzedaży! Mikrofoniarze. Zawodowcy. Radiowcy. Znają ich miliony, bo codziennie budzą i są z Wami w pracy. Towarzysze... Piątek, 15 kwietnia 2022