moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Alergia na roztocza

Wtorek, 23 listopada 2021
  • Alergia na roztocza

Alergia na roztocza to przypadłość wielu ludzi. Można ją nazwać chorobą współczesności. Jednak tak naprawdę borykamy się z nią od zawsze. Roztocza, które mieszkają w naszych domach i swobodnie unoszą się w powietrzu, mogą wywoływać różnego rodzaju objawy alergiczne. Nie tylko swędzenie czy kichanie, ale też pieczenie skóry, podrażnienia i inne chorobliwe zmiany. Przenoszą one różne alergeny. Jak sobie radzić z alergią?

Alergia na roztocza - objawy alergii

Roztocza kurzu domowego mieszkają razem z nami. U niektórych osób wywołują alergię i znacząco obniżają komfort ich życia. Symptomy alergii na roztocza kurzu domowego bywają różne. Alergeny roztoczy wywołują takie objawy alergii jak: łzawienie oczu, zapalenie spojówek, ogólne problemy układu oddechowego, świąd nosa, bóle głowy. Dlatego tę alergię nazywamy „alergia wziewna”. Ponadto żywiące się złuszczonym naskórkiem ludzkim roztocza wywołują też egzemę i prowadzą do atopowego zapalenia skóry.

Niestety alergię na roztocza bardzo trudno jest leczyć. Bowiem niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie alergenów roztoczy z otoczenia. Można ograniczyć ich ilość, ale nie da się ich zupełnie pozbyć. Na szczęście są sposoby, które zdecydowanie ułatwiają funkcjonowanie alergików i ograniczają występowanie objawów.

Roztocza mieszkają w kurzu domowym

Osiadający na meblach kurz otacza nas praktycznie wszędzie. Najbardziej widoczny jest na meblach drewnianych, skąd łatwo go usunąć. Jednak mniej widoczny jest na wszystkich meblach tapicerowanych jak kanapa czy fotel. Podobnie jak na dodatkach typu poduszki koc. Powinny one być regularnie odkurzane i wietrzone. Niestety, zwłaszcza zimą, kiedy mieszkania są rzadziej wietrzone i działa ogrzewanie, ilość roztoczy mieszkających w naszych domach się zwiększa. Co tylko nasila objawy u osób cierpiących na uczulenie na kurz.

Jak usunąć roztocze kurzu domowego?

Przede wszystkim, należy regularnie odkurzać meble i wietrzyć mieszkanie. Ponadto konieczne jest regularne pranie dodatków jak koce i poduszki w temperaturze minimum 60 stopni. Zwłaszcza poszewki i pościel. Dobrym sposobem jest także trzepanie dywanów lub przynajmniej ich częste odkurzanie. Musimy pamiętać także, że roztocza osiadają na innych dodatkach, jak wazony, kwiaty itd.

Skuteczne preparaty na roztocza kurzu domowego

W walce z roztoczami kurzu domowego na pewno pomogą specjalistyczne środki. Zalecają je zwłaszcza specjaliści alergolodzy. Na przykład, przebadany laboratoryjnie, naturalny, nietoksyczny i bardzo skuteczny środek Acarix. Dostępny w wygodnej formie sprayu szybko rozprawia się z roztoczami. Wystarczy rozpylić go na powierzchnię mebli a efektywnie zmniejszy objawy alergii na roztocza.
 
 
 

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Trasa rowerowa na ul. Gdańskiej oddana do użytku Zakończyła się kolejna inwestycja realizowana przez Miasto Gniezno, a dofinansowana środkami z funduszy... Czwartek, 2 grudnia 2021
30 listopada zakończenie pierwszego sezonu funkcjonowania Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego 30 listopada kończymy pierwszy sezon funkcjonowania Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego. W związku z tym,... Czwartek, 25 listopada 2021
VII Gnieźnieński Bieg Niepodległości za nami! Gnieźnieński Bieg Niepodległości rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, hymnu Rzeczypospolitej... Czwartek, 11 listopada 2021
VII Gnieźnieński Bieg Niepodległości W czwartek, 11 listopada 2021 roku odbędzie się VII edycja Gnieźnieńskiego Biegu Niepodległości, który... Środa, 3 listopada 2021