moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Adam S. stanął przed Sądem! Jest oskarżony o gwałt na podopiecznej DPS-u w Łopiennie

Środa, 17 listopada 2021
  • Adam S. stanął przed Sądem! Jest oskarżony o gwałt na podopiecznej DPS-u w Łopiennie

Przed gnieźnieńskim Sądem rozpoczął się proces Adama S., mieszkańca Łopienna, który jest oskarżony o gwałt na podopiecznej Domu Pomocy Społecznej prowadzonego przez Siostry Elżbietanki. Mężczyzna przez wiele lat był pracownikiem tego ośrodka.

O sprawie informowaliśmy jako pierwsi w artykule „Gwałt na niepełnosprawnej podopiecznej DPS-u w Łopiennie! Oskarżony nadal przebywa na wolności i pracuje w placówce!”. Po wielu miesiącach ruszył w końcu proces Adama S. - niestety z wyłączeniem jawności. Mężczyźnie postawiono zarzut z artykułu 198 kodeksu karnego w związku z artykułem 12 kk.
 

Art. 198. Seksualne wykorzystanie niepoczytalności lub bezradności

Kto, wykorzystując bezradność innej osoby lub wynikający z upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej brak zdolności tej osoby do rozpoznania znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem, doprowadza ją do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
 

Art. 12. Czyn ciągły

§ 1.
Dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego.
§ 2.
Odpowiada jak za jeden czyn zabroniony wyczerpujący znamiona przestępstwa ten, kto w krótkich odstępach czasu, przy wykorzystaniu tej samej albo takiej samej sposobności lub w podobny sposób popełnia dwa lub więcej umyślnych wykroczeń przeciwko mieniu, jeżeli łączna wartość mienia uzasadnia odpowiedzialność za przestępstwo.
 

Artykuł 198 kodeksu karnego dotyczy przestępstwa polegającego na doprowadzeniu do obcowania płciowego osoby nieporadnej z uwagi na swój stan zdrowia - jakieś upośledzenie umysłowe - mówi adwokat Radosław Szczepaniak. Jest to taki szczególny rodzaj przestępstwa zgwałcenia w innym przepisie, zagrożony inną karą - od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W takim podstawowym typie gwałtu zagrożenie wynosi od lat 2 do 12, czyli ta kara jest surowsza. Trochę niezrozumiałe jest to, dlaczego za przestępstwo dotyczące osoby chorej umysłowo zagrożenie tego przestępstwa jest niższe. Istnieje możliwość, żeby w tego typu przestępstwie zastosować środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, jeżeli Prokuratura uznałaby, że przebywanie na wolności na czas trwania postępowania może utrudnić to postępowanie lub może zapobiec dokonaniu podobnego czynu w okresie trwania sprawy karnej. Widocznie prokurator uznał, że przebywanie na wolności nie zagraża innym osobom i nie dochodzi do jakiegoś prawdopodobieństwa, że podejrzany popełni inne tego typu przestępstwo w toku tego postępowania. Natomiast jest to ocena prokuratora - my możemy się z nią zgadzać lub nie, każdy może mieć inne zdanie w tego typu sprawie.

Oskarżony nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy.


tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Wielkopolanie polubili e-PITy Rozliczenie PIT za 2021 rok dobiegło końca, przynosząc kolejny rekord w liczbie e-PIT-ów. W całej Polsce... Środa, 1 czerwca 2022
Uwaga na fałszywe SMS-y dot. zadłużenia w urzędzie skarbowym Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami w sprawie rzekomego zadłużenia w urzędzie skarbowym. Niedziela, 15 maja 2022
Uwaga na fałszywe SMS-y dotyczące nadpłaty lub niedopłaty PIT Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyła do podatników żadnych wiadomości SMS ws. nadpłaty lub niedopłaty... Środa, 6 kwietnia 2022
Wielkopolska KAS zwróciła już podatnikom niemal 275 mln zł nadpłaconego podatku Podatnicy otrzymywali zwrot średnio po 10 dniach od złożenia swojego zeznania. Złożenie PIT w formie... Wtorek, 22 marca 2022