moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zapraszamy na Noc Świętych

Sobota, 30 października 2021
  • Zapraszamy na Noc Świętych

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią w miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej zorganizowana zostanie ponownie Noc Świętych. W wielu miejscach, także w Gnieźnie, jej głównymi bohaterami będą tegoroczni błogosławieni - Matka Elżbieta Róża Czacka oraz kard. Stefan Wyszyński. Już dziś zapraszamy na transmisję online gnieźnieńskiego spotkania.

Program Nocy Świętych w Gnieźnie - gdzie wydarzenie miało swój początek i skąd rozprzestrzeniło się nie tylko na kraj, ale i poza jego granice - zaprezentowali podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami jego organizatorzy. Podobnie jak w latach ubiegłych gospodarzem spotkania jest gnieźnieńska parafia farna, a tegorocznym współorganizatorem młodzież oazowa z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego.


Cieszymy się, że będziemy mogli spotkać się ponownie - przyznał ks. kan. Maciej Lisiecki, proboszcz parafii farnej informując, że zarówno miejsce Nocy Świętych - kościół garnizonowy, jak i jej program, nie ulega zmianie poza ostatnim punktem, czyli wspólną agapą, której w tym roku nie będzie. Rozpoczniemy jak zawsze Litanią do Wszystkich Świętych i procesją z relikwiami. Po przedstawieniu przybliżającym bohaterkę tegorocznego spotkania przejdziemy w procesji do katedry, gdzie na zakończenie odśpiewamy uroczyste Te Deum.


Na patronkę tegorocznego czuwania wybrano bł. Matkę Różę Czacką, „kobietę, która sama nie widząc, pomagała zobaczyć innym to, co niewidzialne”.
 

Taka jest także ta noc. Wpatrujemy się w to, co niewidzialne - tłumaczył ks. Krzysztof Szkopek z parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego, który wraz z młodymi przygotowuje przedstawienie poświęcone matce niewidomych. Będzie ono miało formę retrospektywnego wywiadu, w którym Róża Czacka, już jako zakonnica i założycielka ośrodka w Laskach, wróci pamięcią do swojej młodości i trudnego, a zarazem przełomowego doświadczenia, jakim była utrata wzroku. Opowie o swoim życiu, zmaganiach, nadziei i ludziach, którym zawdzięcza wewnętrzne światło. Przyjęcie krzyża jakim była utrata wzroku zrodziło w niej matkę dla niewidomych, podobnie jak krzyż więzienia zrodził ojca w kard. Stefanie Wyszyńskim - podkreślił ks. Szkopek dodając, że również ten aspekt życia błogosławionych młodzież będzie chciała pokazać. Jak również i to, że żadna ułomność nie wyklucza, nie pozbawia człowieka godności i nie ogranicza go w osiągnięciu świętości. To także dla nas czytelny znak, abyśmy się wzajemnie szanowali i pomagali sobie okrywać nasze piękno i wartość mimo różnych ułomności.


W Gnieźnie Noc Świętych organizowana jest od przeszło 20 lat. Jej inicjatorem był dawny wikariusz parafii farnej ks. Jan Kwiatkowski, obecnie proboszcz parafii w Długiej Goślinie, który po raz pierwszy zaprosił młodych na modlitewne czuwanie w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych w 2005 roku. Z roku na rok miejsc, gdzie podobne spotkania organizowano przybywało i obecnie Noc Świętych w różnej formule odbywa się w całej Polsce.

W archidiecezji gnieźnieńskiej zorganizuje ją w tym roku kilkanaście miast i parafii m.in.: Kruszwica, Września, Chodzież, Ujście, Gniewkowo, Trzemeszno, Golina, Powidz, Inowrocław, Rogoźno, Strzelno, Strzałkowo, Wągrowiec. W wielu bohaterką, podobnie jak w Gnieźnie, będzie bł. Matka Róża Czacka wraz z kard. Stefanem Wyszyńskim.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Czy Gniezno utożsamia się z Unią Europejską? Dlaczego przed magistratem nie ma flagi wspólnoty? Jakiś czas temu nasz Czytelnik zauważył, że przed Urzędem Miasta Gniezna nie ma flagi Unii Europejskiej.... Środa, 17 listopada 2021
Ukraina korzysta z doświadczeń Powiatu Gnieźnieńskiego Na zaproszenie starosty Piotra Gruszczyńskiego, w dniach 8-12 listopada br. w powiecie gnieźnieńskim... Wtorek, 9 listopada 2021
Powiat Gnieźnieński traci na programie Polski Ład Po tym, jak w poniedziałek 25 października br. przedstawiciele rządu przedstawili wyniki naboru w ramach... Piątek, 29 października 2021
Blisko 4,5 mln złotych na strategiczne inwestycje w powiecie Wynikiem pozytywnym rozpatrzono wniosek pn. "Poprawa efektywności energetycznej budynków oświatowych... Wtorek, 26 października 2021