moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Szukasz mieszkania w Gnieźnie? Przekonaj się, na co warto zwrócić uwagę

Piątek, 29 października 2021
  • Szukasz mieszkania w Gnieźnie? Przekonaj się, na co warto zwrócić uwagę

Podstawowa decyzja dotyczy zwykle rodzaju nieruchomości. Dom, a może mieszkanie? Po rozważeniu wszystkich za i przeciw należy zdecydować czy kupujesz nową nieruchomość, czy taką z rynku wtórnego. W obu wypadkach warto wiedzieć o tych kilku kwestiach, które opisujemy poniżej.

Zakup mieszkania od dewelopera

Nowe, nigdy przez nikogo niezamieszkana nieruchomość to marzenie wielu osób. Choć czeka Cię sporo pracy wykończeniowej (chyba że kupujesz gotowe mieszkanie pod klucz), to oczami wyobraźni widzisz efekt tych działań. Zanim jednak dojdzie do samego zakupu, warto zwrócić uwagę na kwestię lokalizacji.
 

Lokalizacja

Osoby inwestujące w nieruchomości mają pewną maksymę: są trzy najważniejsze elementy, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania lub domu to lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Ile z tego miejskiej legendy, a ile prawdy trudno zweryfikować. Wielu inwestorów kieruje się tą zasadą, a dla innych to zwykła ciekawostka. Jak Ty podchodzisz do tej kwestii?

Od lokalizacji zależy bardzo wiele, a przede wszystkim to, jak będzie wyglądał Twój dzień. Długie dojazdy, stanie w korkach, czy raczej dogodna komunikacja i zawsze czekające miejsce parkingowe są bardzo ważne. Bogata infrastruktura tj. szpital, szkoła, przedszkole, sklepy czy komunikacja miejska to duże zalety. Cisza i spokój oraz brak wścibskich oczu sąsiadów mają swoją cenę. Zwykle to kwestia dotarcia całą rodziną z domku pod miastem do pracy czy na uczelnię.

Najlepsza opcja to ta, o której marzysz. Jeśli preferujesz kawałek działki, gdzie będziesz uprawiać kwiaty, owoce i warzywa to życie w mieście tego nie umożliwi. Z kolei, gdy lubisz wydarzenia kulturalne i prowadzisz bogate życie towarzyskie, to częste dojazdy spod miasta mogą być męczące i trudne. Zwłaszcza późnym wieczorem, gdy musisz wrócić do domu. Szukasz czegoś dla siebie? Sprawdź tanie mieszkania na sprzedaż w Gnieźnie.
 

Deweloper

Choć prawo zmieniło się na korzyść konsumentów i obecnie płatności są realizowane przez rachunki powiernicze, to zawsze warto sprawdzić, z kim będziesz współpracować. Niezastąpiony pod tym względem jest internet, ale często wystarczy rozmowa z deweloperem.

Podczas pierwszego spotkania poproś o te kilka informacji:
  • Czy deweloper ma prawo do dysponowania danym gruntem? Sprawdź księgi wieczyste. Rejestr jest publiczny i nie powinno z tym być problemów.
  • Sprawdź, czy firma ma pozwolenie na budowę we wskazanym miejscu.
  • Dewelopera sprawdź w Polskim Związku Firm Deweloperskich i w Krajowym Rejestrze Sądowym. Upewnij się, że deweloper nie jest w stanie likwidacji lub upadłości. KRS to tylko kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.
  • Przeczytaj opinie w internecie o współpracy ze sprzedawcą.

Poproś także o informacje na temat wszystkich kosztów związanych z zakupem nieruchomości. Nie daj się zaskoczyć, że „trzeba jeszcze dopłacić za…”. Lepiej o dodatkowych wydatkach wiedzieć przed złożeniem wniosku kredytowego w banku.
 

Rynek wtórny

Mieszkania z drugiej ręki potrafią zaskakiwać, mają duszę, ale bywają też ruiną ze wpisanymi w księdze wieczystej lokatorami. Jeżeli dana nieruchomość Cię interesuje, poproś o informacje dotyczące stanu prawnego lokalu. Przyda się akt własności oraz potwierdzenie o braku zaległości we wspólnocie lub spółdzielni.

W księdze wieczystej sprawdzisz, czy na nieruchomości znajduje się wpis banku z tytułu obciążenia hipotecznego. Zweryfikuj informacje o meldunkach i upewnij się, że nikt nie dysponuje dożywotnim prawem do użytkowania mieszkania. Nie chcesz kupić nieruchomości z lokatorem, prawda?

Oceń ogólny stan budynku oraz kondycję mieszkania. Pomoże w tym wynajęty inżynier ze specjalistycznym sprzętem. Za kilkaset złotych sprawdzi aspekty techniczne, od których zależeć będzie koszt remontu. W tym wypadku również lepiej uniknąć przykrych niespodzianek.

Własna nieruchomość to marzenie niemal każdego. Zanim jednak zdecydujesz się na wydatek kilkuset tysięcy złotych, warto poświęcić nieco uwagi na sprawdzenie tych kilku, wspomnianych informacji. Dzięki temu możesz uniknąć nietrafionej inwestycji i przykrych rozczarowań. W końcu pierwsza, własna nieruchomość powinna cieszyć, a nie być ciężarem.

 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Velvet Glass Poland - specjaliści od szkła! Lokalna firma trafia w gusta i zdobywa zaufanie klientów Velvet Glass Poland jest firmą działająca na rynku od 1999 roku. Oferujemy szeroki asortyment szkła... Środa, 18 maja 2022
Rusza przestrzeń kreatywności z LEGO Education Jak uczyć kreatywnie w XXI wieku? Dowiecie się tego dzięki przestrzeni kreatywności z LEGO Education,... Piątek, 6 maja 2022
Przegląd kostek brukowych - gdzie je kupić w okolicy Gniezna? Kostka brukowa jest materiałem powszechnie wykorzystywanym do tworzenia utwardzanych nawierzchni. Za... Czwartek, 28 kwietnia 2022
Kompresory tłokowe Airpress - dobry wybór dla każdego Pneumatyka, rozumiana jako praktyczne wykorzystanie niezwykłych możliwości sprężonego powietrza, szturmem... Piątek, 15 kwietnia 2022