moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Polski Ład oszczędny dla Gniezna

Środa, 27 października 2021
 • Polski Ład oszczędny dla Gniezna

Jedynie 4,7 mln zł z wnioskowanych 114 mln otrzyma Miasto Gniezno z Rządowego Funduszu "Polski Ład". Dofinansowanie otrzyma projekt budowy odnawialnego źródła energii w Szkole Podstawowej nr 12 i termomodernizacja budynku.

W czasie pierwszego pilotażowego naboru można było zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, z czego też Miasto Gniezno skorzystało, starając się o maksymalne dofinansowanie przedstawionych przez siebie inwestycji. Jak się okazało, z ogłoszonej listy wynika, że Pierwsza Stolica otrzyma jedynie 4,7 mln zł na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 12 w Gnieźnie wraz z budową odnawialnego źródła energii. W ramach projektu wykonana zostanie termomodernizacja budynku placówki w tym wymiana oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej, docieplenie ścian i dachu, ułożenie nowej izolacji przeciwwilgociowej, budowa nowych schodów zewnętrznych, a także pochylni dla osób niepełnosprawnych, wykonanie nowych chodników oraz zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.

Miasto Gniezno wnioskowało także o 79 mln zł na budowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogowej rejonu ulic Kłeckoskiej, Roosevelta, Kostrzewskiego i Wrzesińskiej, Osiedla Winiary Północ i okolic Jeziora Jelonek. W ramach projektu planowane były m.in. budowa kolektora kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej wraz z przepompownią ścieków oraz sieci wodociągowej na ul. Kłeckoskiej i odbudowa nawierzchni. Dodatkowo w ramach projektu Miasto Gniezno planowało m.in. budowę kolektora kanalizacji sanitarnej od oczyszczalni ścieków do os. Winiary Północ; budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej do terenów ul. Kostrzewskiego czy budowę zbiorników retencyjnych. Na to środków z Polskiego Ładu jednak nie będzie.

Trzecia  kwotę, na 30 mln zł, dotyczyła modernizacji i budowy infrastruktury drogowej, wodociągowej, kanalizacyjnej i deszczowej w ulicy Wierzbiczany oraz ulicy Kozala. Inwestycja zakładała: rozbudowę ul. Wierzbiczany i Kozala w Gnieźnie, poprzez wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni jezdni, chodników, ścieżki rowerowej, zieleni izolacyjnej, elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, oświetlenia, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, sieci wodociągowej oraz kanału technologicznego. Tu środków również nie przyznano.

Dla przypomnienia Polski Ład to 20 mld zł dla wszystkich samorządów i według zapowiedzi docelowo ma zagwarantować realizację większości samorządowych potrzeb. Jedyne co wobec tego pozostaje to liczyć na kolejne rozdania środków z tej puli. Tu Miasto Gniezno nie zamierza składać broni i nieustannie zabiegać o kolejne dofinansowanie dla planowanych przez siebie działań.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(6)

 • Ulica Cicha i Spokojna w Gnieźnie czekają na kanalizację i przepompownię ścieków już 40 lat. A takie "osiedle Północ" chciało by mieć kanalizację od razu. Kto za tym stoi ? Czy nie deweloper budujący to osiedle i chcący sprzedać swoje mieszkania po jak najwyższej cenie ?

  29.10.2021 20:04

  Deweloper na Północnej sam buduje kanalizację łącznie z blokami i sam pokrywa te koszty. Jeszcze do czegoś chcesz się przypier... odnośnie tej inwestycji? Może do drogi, którą też sam buduje i finansuje?

 • 28.10.2021 08:29  Odpowiedz na komentarz

  No tak władze Gniezna z nadania "PO" kłamią we wnioskach składanych do Warszawy o pieniądze z "NOWEGO ŁADU". Kłamią a później płaczą, że Morawiecki ich marginalizuje ! I płaczą, że dostali mniej od innych gmin. Inne Gminy w swoich wnioskach pisały po prostu prawdę. A wnioski Prezydenta Budasza i Grobelnego delikatnie mówiąc były naciągane. Łącząc w swych wnioskach wiele różnych spraw Prezydenci chcieli ukryć inwestycje do nich nienależące !

 • A co do wniosku o 30 mln na "rozbudowę" ulicy Kozala to przecież ta ulica jeszcze w ogóle nie istnieje.A powinien ją wybudować zgodnie z założeniami ten co kupił teren za dziekanką od Miasta. Miała tam powstać "galeria skiereszewo".I co zamiast galerii powstaną tam kolejne bloki. i ktoś chce "pomóc"deweloperowi i za niego wybudować tą ulicę? i co Władze w Warszawie zamiast inwestować w nową infrastrukturę za miasto Gniezno miała inwestować w nowe ulice za prywatnego dewelopera? Kto to wymyślił powinien natychmiast być zwolniony z Urzędu. To przez takie pomysły Gniezno nie dostało 110 mln zł!

 • osiedle "WINIARY PÓŁNOC"to teren Gminy Gniezno a nie Miasta Gniezno !!!!Dlaczego prezydent miasta Gniezna wnioskował o dofinansowanie przepompowni ścieków do bloków NIE na terenie Miasta Gniezna? Dlaczego Prezydent Gniezna OKŁAMAŁ władze w Warszawie dzielące środki z "nowego ładu" ? A teraz się dziwi, że ten wniosek nie został rozpatrzony pozytywnie ?! Po co kłamał? Myślał, że o tym kłamstwie władze w Warszawie się nie dowiedzą ? W czyjej kieszeni siedzi prezydent Gniezna ? W kieszeni dewelopera budującego bloki na osiedlu "Winiary północ" leżącym na terenie Gminy Gniezno?

  28.10.2021 10:31

  Ty ale jesteś głupi. Miasto kończy się na torach! Nowe bloki to jest ul. Północna 30 i 32. Jezu jaki Ty dziadzie tępy jesteś ...

PODOBNE TEMATY
Gnieźnieńskie lodowisko - znamy ceny biletów! Po rocznej przerwie wraca do Gniezna lodowisko. Tym razem ulokowane będzie przy ul. Pocztowej, na terenie... Czwartek, 2 grudnia 2021
Ruszyła budowa lodowiska! Otwarcie w mikołajki W poniedziałek rozpoczęła się budowa sztucznego lodowiska przy dawnej Szkole Podstawowej nr 4 w Gnieźnie.... Poniedziałek, 29 listopada 2021
Czy park linowy w ramach Budżetu Obywatelskiego zostanie zrealizowany? Jak poinformował nas jeden z urzędników, są problemy z planowanym parkiem linowym. Projekt wygrał w... Niedziela, 28 listopada 2021
W Gnieźnie stanęły świąteczne choinki Święta coraz bliżej! Naprawdę! Dziś piękne choinki, podarowane przez mieszkańców, stanęły w 4 miejscach... Sobota, 27 listopada 2021