moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Premierowy seans filmów z II Wojny Światowej już 23 października w Parowozowni!

Piątek, 1 października 2021
  • Premierowy seans filmów z II Wojny Światowej już 23 października w Parowozowni!

Czasami zdarza się, że "na dnie szafy" znajdziemy coś niezwykle cennego. Tak się złożyło, że jeden z mieszkańców Gniezna - Rafał Jurke - ma w posiadaniu trzy rolki filmów z okresu II Wojny Światowej. Udało się znaleźć także sprawny projektor. Premierowy seans odbędzie się już 23 października o godz. 16.30 w Parowozowni. Tymczasem my zadaliśmy kilka pytań właścicielowi tego cennego znaleziska.

Rafał, od premiery Kryminalnego Gniezna upłynął już ponad rok, czy masz w planach jakieś nowe działania

Faktycznie to już ponad rok, szybko zleciało. Jednak nie bezowocnie. Pamiętasz jak miedzy innymi za pośrednictwem Twojego portalu szukaliśmy projektora 16mm? No i podjęte działania okazały się skuteczne. Skontaktował się ze mną mój kolega, z którym działamy w OT Szlak Piastowski i powiedział, kto ma taki sprzęt.


Czyli projektor się znalazł?

Projektor jest, jest sprawny, wymagał kilku zabiegów, ale można odtrąbić sukces.
 

Projektor jest, ale co można dzięki niemu zobaczyć?

Wraz z projektorem wrócił temat trzech filmów z okresu II wojny światowej. Filmów, które kilkadziesiąt lat leżały w piwnicy i nikt ich nie oglądał. Kiedy udało mi się pozyskać te filmy to zrodził się pomysł, żeby po kilkudziesięciu latach od ich nakręcenia wyświetlić je publicznie. W związku z tym, że są to filmy nakręcone przez hitlerowską propagandę nie można ich tylko odtworzyć i pozostawić bez komentarza.
 

Rozumiem, że komentować mają uczestnicy pokazu.

Udział mieszkańców naszego miasta w tym wydarzeniu to wielka sprawa. Oczywiście liczę na żywiołową dyskusję, jednak chciałbym, aby jako pierwsi skomentowali te filmy historycy.
 

Czyli podczas pokazu będą także historycy.

Prócz mieszkańców Gniezna, oczywiście jeśli zechcą obejrzeć prezentowane filmy, udział w dyskusji weźmie także trzech gnieźnieńskich historyków. Moich trzech byłych nauczycieli historii, Robert Gaweł, Michał Glejzer i Dariusz Jóźwiak.
 

Co jest na filmach?

Kawał historii. Wg mojej oceny miłośnicy przeszłości znajdą tam wiele interesujących treści. W związku z tym, że filmy dotyczą II wojny światowej to będzie o przejęciu przez zbrodniarza Adolfa Hitlera władzy, będzie o przygotowaniach do wojny i będzie też film o działaniach wojennych.
 

Może więcej szczegółów?

Nie chcę ich zdradzać, mogę jedynie powiedzieć, że również miłośnicy wojskowości powinni być uraczeni. Na filmach znajdują się prowadzone ofensywnie walki, na lądzie, wodzie i w powietrzu. Będzie można obejrzeć od środka jeden z najlepszych w swojej klasie bombowców oraz zapoznać się ze szkoleniem wojsk desantowych. Będą widoczne szczegóły uzbrojenia i nie tylko.
 

Kiedy mieszkańcy Gniezna będą mogli obejrzeć filmy.

Pokaz został zaplanowany na sobotę 23 października o godzinie 16.30 w Parowozowni Gniezno. Już teraz serdecznie wszystkich zapraszam na to pokaz tych filmów.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Ukradł kosmetyki o wartości 800 zł! Szuka go Policja Do zdarzenia doszło 15 grudnia 2021 roku w drogerii na os. Jagiellońskim w Gnieźnie. Kamery monitoringu... Sobota, 15 stycznia 2022
22-latek ugodził mężczyznę nożem! Do zdarzenia doszło w centrum Gniezna! Policjanci z Gniezna 9 stycznia br. wieczorem otrzymali zgłoszenie o tym, że w rejonie dzielnicy Stare... Sobota, 15 stycznia 2022
Nie żyje 83-latek potrącony na przejściu dla pieszych Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie ustalają okoliczności wypadku... Sobota, 15 stycznia 2022
Sprawca zaśmiecania ukarany! Dostał kilka mandató na kwotę w sumie 2 500 zł! Straż Miejska w Gnieźnie ustaliła i ukarała sprawcę zaśmiecania miejskich terenów przy ul. Konopnickiej.... Piątek, 14 stycznia 2022