moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Budowa drogi łączącej drogę wojewódzką nr 260 z drogą krajową nr 15 w Gnieźnie

Środa, 29 września 2021
 • Budowa drogi łączącej drogę wojewódzką nr 260 z drogą krajową nr 15 w Gnieźnie

29 września 2021 r. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu podpisał ze spółką COLAS Polska umowę na budowę drogi łączącej drogę wojewódzką nr 260 z DK nr 15 w Gnieźnie. W podpisaniu udział wzięli m.in. Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego i Jarosław Grobelny, Wiceprezydent Gniezna. Inwestycja zlokalizowana na terenach gmin Gniezno i Niechanowo ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa i rozwoju komunikacyjnego regionu oraz korzystnie wpłynąć na ruch turystyczny i gospodarczy.

Początek inwestycji stanowi pięciowlotowe rondo w rejonie skrzyżowań z ulicami: Graniczną, Cisową i Jastrzębią (w ciągu drogi krajowej nr 15). Wybudowany zostanie dodatkowy odcinek ul. Jastrzębiej do obsługi nieruchomości, które dotychczas miały dostęp z drogi krajowej. Następnie łącznik krzyżuje się z ulicami Grunwaldzką i Sosnową. W ciągu głównej trasy zaprojektowano dodatkowe pasy ruchu dla lewoskrętów. Koniec realizacji zadania to 3-wlotowe rondo przy DW 260. Tutaj po stronie zachodniej poprowadzona będzie dwukierunkowa ścieżka rowerowa o szerokości 2 m.
 

Cieszymy się, że wspólne, samorządowe przedsięwzięcie znajduje pozytywny finał w postaci podpisania umowy i w końcu możemy rozpocząć realizację tak zwanej „małej obwodnicy” - mówił Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Należy pamiętać, że podpisanie umowy jest zwieńczeniem wieloletnich przygotowań inwestycji - szerokich i czasochłonnych starań, procedur, konsultacji. Ta nowa droga z pewnością zmieni na korzyść oblicze Gniezna, rozwiąże wiele problemów mieszkańców i poprawi sytuację komunikacyjną.
 

Z kolei Jarosław Grobelny, Wiceprezydent Gniezna, podkreślał, że przebieg drogi to wynik kompromisu między mieszkańcami tej części Gniezna a Lasami Państwowymi.

Przypomnę, że pierwotnie nowo budowana droga miała przebiegać ul. Leśną jako ulicą zbiorczą. Mieszkańcy najbliższej okolicy chcieli jednak zmiany jej przebiegu. W związku z tym Lasy Państwowe przedłożyły 3 propozycje, najmniej uciążliwe zarówno z punktu widzenia gospodarki leśnej, jak i komfortu najbardziej zainteresowanych mieszkańców. W trakcje konsultacji mieszkańcy wybrali jedną z nich - tłumaczył zastępca prezydenta Gniezna Jarosław Grobelny.


I dodał, że budowa nowej drogi łączącej jest istotna, bo tu planowane jest przekierowanie ruchu tranzytowego, co ma odciążyć i ograniczyć natężenie ruchu na ul. Wolności.
 • Długość odcinka: 2,2 km
 • Wartość robót: 21,9 mln zł
 • Dofinansowanie Unii Europejskiej: 16,8 mln zł
 • Udział finansowy Miasta Gniezno: 3,4 mln
 • Udział finansowy Budżetu Państwa: 1,7 mln złotych
 • Wykonawca: COLAS Polska
 • Termin odbioru ostatecznego inwestycji: 404 dni od daty podpisania umowy (listopad 2022)

Zakres robót obejmuje m.in.:
 • budowę dwóch rond
 • budowę dwóch czterowlotowych skrzyżowań
 • budowę przejść dla pieszych wraz z oświetleniem drogowym
 • budowę zatok autobusowych, chodników i ciągów rowerowych
 • budowę kanalizacji deszczowej
 • budowę elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym znaków aktywnych na wyspach wzniesionych
 • budowę przepustów, przebudowę istniejących zjazdów

Samorząd Województwa Wielkopolskiego realizuje w tym roku również rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 260 wraz z wiaduktem nad linią kolejową nr 353 Poznań Wschód -Skandawa oraz linią kolejową Oleśnica-Chojnice w Gnieźnie, odnowę nawierzchni ulic Kiszkowskiej i Poznańskiej w Gnieźnie oraz remont dylatacji na estakadach w ciągu Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • 02.10.2021 00:07  Odpowiedz na komentarz

  Przecież można było zrobić ten skrót w Niechanowie DO ŻYDOWA I BEZ WYCINKI BY SIĘ ODBYŁO ,COŚ MI SIĘ WYDAJE ,ŻE KTOŚ TU COŚ PRZYTULIŁ KOSZTEM PRZYRODY??????nIC TU NIE PASUJE KILKA KILOMETROW PRZED LASEM BYŁBY PIĘKNY ZJAZD Z 260 I SZEŚĆ KILOMETRÓW I JEST WJAZD NA 15 POPRAWIĆ TĄ DROGĘ W NAJGORSZYCH MIEJSCACH I PO SPRWIE ,KOSZT NIEPORÓWNYWALNIE ,MNIEJSZY WIEĆ O CO CHODZI?????

 • 01.10.2021 14:28  Odpowiedz na komentarz

  Jak codziennie giną miliony drzew z przeznaczeniem na materiały budowlane, MEBLE, PAPIER i inbne to jakoś was nie MA, nie krzyczycie...bo potrzebne żeby luksusowo się ŻYŁO i nie podcierało szkłem i mieszkalo w LEPIANCE. A jak drogę budują to ZARAZ oj jak źle i niedobrze.

 • 30.09.2021 07:30  Odpowiedz na komentarz

  A co z przepustami dla zwierzą ?

 • 29.09.2021 23:39  Odpowiedz na komentarz

  404 dni brzmi jak 404 NoT Found . Nie do znalezienia...

 • 29.09.2021 20:24  Odpowiedz na komentarz

  I kolejne setki dRZEW lekką ręką zostaną WYRŻNIĘTE...

PODOBNE TEMATY
Jarosław Grobelny żegna się z Urzędem Miejskim Po prawie 8 latach pracy w Urzędzie Miejskim zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny wybiera... Środa, 22 czerwca 2022
Muzyka z Afryki w Latarni na Wenei Latarnia na Wenei - plenerowy dom kultury przy jeziorze Jelonek - zaprasza na pierwszy koncert z cyklu... Środa, 22 czerwca 2022
Zmiana na stanowisku Zastępcy Prezydenta Miasta Gniezna Dotychczasowy zastępca prezydenta Jarosław Grobelny, odchodzi do Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej,... Środa, 22 czerwca 2022
Miasto dokłada 2,5 mln zł do rewitalizacji parku "Dziekanki"! Co z Rondem Gnieźnieńskich Olimpijczyków? 2 mln 555 tys. to wysokość dotacji celowej przekazanej przez Miasto Gniezno na rewitalizację zachodniej... Środa, 22 czerwca 2022