moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jaką deskę SUP wybrać dla początkujących? Czy marka ma znaczenie?

Poniedziałek, 27 września 2021
  • Jaką deskę SUP wybrać dla początkujących? Czy marka ma znaczenie?

Choć pływanie na desce SUP nie należy jeszcze u nas do najpopularniejszych wodnych aktywności, z roku na rok można spotkać coraz więcej osób, które próbują swoich sił w tym sporcie. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z deską SUP, najwygodniej byłoby ją wypożyczyć. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego też wiele osób zastanawia się nad zakupem własnego sprzętu. Jaka deska SUP dla początkujących będzie najlepsza? Przeczytaj i dowiedz się więcej o stand up paddle.

Co to jest deska SUP?

SUP to skrót od angielskiego stand up paddle. Czyli najprościej mówiąc, pływanie na desce SUP polega na wiosłowaniu na stojąco. Deska SUP wyglądem przypomina deskę windsurfingową, choć jest od niej nieco dłuższa. Oprócz samej deski potrzebne będzie jeszcze wiosło oraz tzw. leash, czyli przypinana na nodze smycz, która w razie upadku zabezpieczy surfera przed odpłynięciem deski.

Wiosłowanie na stojąco nie jest tak trudne, jak kitesurfing czy windsurfing. Na SUPie jest się znacznie łatwiej utrzymać, a kiedy się zmęczymy, można szybko podpłynąć do brzegu i po prostu z niej zejść. Jeśli nie masz doświadczenia, możesz na początek uklęknąć na desce, aby ją lepiej wyczuć. Kiedy już poczujesz się pewniej, możesz próbować wiosłowania na stojąco.

Pływanie na desce z wiosłem to sport praktycznie dla wszystkich. Swoich sił mogą spróbować zarówno dzieci, jak i seniorzy. Nie trzeba też mieć jakichś specjalnych predyspozycji, czy wyrobionej kondycji. Mimo to, tak jak w przypadku każdego sportu wodnego, przydatna jest umiejętność pływania. Jeśli nie jesteś najlepszym pływakiem, koniecznie zaopatrz się w kamizelkę ratunkową.
 

Jakie są rodzaje desek SUP?

Istnieje kilka rodzajów desek SUP. Pierwszy, najważniejszy podział to deski twarde lub pompowane. Te drugie doskonale sprawdzają się, kiedy nie mamy dużo miejsca do przechowywania deski i chcemy ją zabierać na dalsze wyprawy. Co więcej, dla osoby początkującej taka wersja jest bezpieczniejsza, ponieważ w razie upadku nie doznamy żadnych obrażeń.

Deski SUP mogą różnić się także wielkością. Mniejsze wymiary mają te dedykowane specjalnie dla dzieci. Zanim wybierzemy konkretny model, warto się zastanowić, czy będziemy pływać sami, czy z innymi. Tzw. deski rodzinne pozwalają na pływanie w więcej niż jedną osobę.

Wśród desek SUP możemy wyróżnić także deski surfingowe, służące do surfowania na falach, deski turystyczne dostosowane do pokonywania dłuższych odcinków czy deski wyścigowe. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem w przypadku osoby poczatkującej są deski typu all-round, które są uniwersalne i sprawdzają się w różnych warunkach.
 

Jaką deskę SUP kupić dla początkujących?

Jak widać, do wyboru jest kilka opcji. Jaka deska SUP dla początkujących sprawdzi się zatem najlepiej? Przy amatorskim, rekreacyjnym pływaniu bardzo dobrze sprawdzają się deski pompowane i to właśnie one są najchętniej kupowane. Plusem takiej deski jest to, że nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwa w transporcie.

Czy wybierając deskę SUP dla początkujących, powinniśmy zdecydować się na jakąś konkretną markę? Niekoniecznie, jednak warto wybrać profesjonalną deskę, czyli taka, która pochodzi od producenta specjalizującego się w produkcji tego typu sprzętu. Wprawdzie na różnych aukcjach internetowych znajdziemy też tańsze deski, jednak specjaliści nie zalecają pływania na takim niesprawdzonym sprzęcie.

Nie musisz od razu wybierać najdroższej deski, jednak zakup najtańszej opcji na rynku też nie będzie najlepszym wyborem. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, warto zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych lub poczytać profesjonalne artykuły dotyczące wyboru deski z wiosłem dla początkujących.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Kolejny dobry występ zawodników GTT Diament Gniezno 18 czerwca Klub GTT Diament Gniezno wziął udział w organizowanych w Soplicowie, w zawodach crossduathlonie... Środa, 22 czerwca 2022
Prawie 60 rowerzystów pojechało w Rajdzie Bibliotekarza Około 60 osób wzięło udział w Rajdzie Bibliotekarza, który odbył się w minioną sobotę. Trasa wiodła... Czwartek, 16 czerwca 2022
GST w Triathlonie Lwa W minioną sobotę triathloniści GST TriEagle Team startowali w Lusowie, w Triathlonie Lwa. Wtorek, 14 czerwca 2022
Kolejny Bieg Królika za nami! W niedzielę na terenie Stada Ogierów w Gnieźnie odbył się kolejny Bieg Królika. Impreza zgromadziła... Środa, 8 czerwca 2022