moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

List otwarty mieszkańców Dębówca do Wójt Gminy Gniezno

Piątek, 24 września 2021
 • List otwarty mieszkańców Dębówca do Wójt Gminy Gniezno

Publikujemy treść listu otwartego od mieszkańców wsi Dębówiec do Wójt Gminy Gniezno. Sprawa dotyczy remontu drogi, który - zdaniem mieszkańców - został wykonany nieprawidłowo.

Pani Wójt Gminy Gniezno
Radni Gminy Gniezno
Członkowie komisji Rewizyjnej
PT
Mieszkańcy Gminy Gniezno
 

List otwarty „O naprawie drogi”

Pod koniec roku 2020 Gmina Gniezno zrealizowała inwestycję: remont drogi gminnej we wsi Dębówiec. Mieszkańcy już po miesiącu od wykonania zauważyli złą jakość wykonania drogi reagując pismami skierowanymi do Gminy. Na odcinku 2143 m powstały pęknięcia i ubytki w liczbie 121, czyli średnio co 17 m jedna wada na nowej nawierzchni asfaltowej. Z ustaleń mieszkańców wynika, że odbiór inwestycji nastąpił na podstawie poświadczenia nieprawdy. Zapłaty dokonano, zanim całość inwestycji została zrealizowana. Świadomość tego, że droga jest wykonana wadliwie spowodowała, iż przystąpiono do naprawy nawierzchni asfaltowej ( po 3 miesiącach - sic!). Powstałe pęknięcia i ubytki zalano smołą, która jest sukcesywnie zbierana przez koła przejeżdżających pojazdów. Kolejny bubel. Zastanawiającym jest fakt dbania o interes wykonawcy, a nie o interes mieszkańców dla których ta droga została zbudowana. Działająca już od kilku miesięcy komisja rewizyjna do tej pory nie poczyniła żadnych rozstrzygnięć. Znamienną dla działań Gminy Gniezno jest wypowiedź jej przedstawiciela, który dokonał odbioru inwestycji: cyt.: „asfalt pęka i pękać będzie”.

Po upływie 8 miesięcy od zakończenia inwestycji ubytki i pęknięcia nadal są i powstają kolejne.

Szanowna Pani Wójt,
Tak niedawno, bo 31 lat temu odbyły się pierwsze wybory samorządowe. W pierwszych latach gdy następowały przeobrażenia w Polsce i budowano fundamenty samorządności najważniejsze były podstawowe wartości ustrojowe. - wolność , równość, powszechność. Dziś najważniejsze są wartości fundamentalne takie jak więzi lokalne, kapitał społeczny , poczucie wspólnoty , inkluzja polityczna. Idea służebności, a nie nadrzędności władzy wobec lokalnej społeczności powinna wybrzmieć u każdego pracownika samorządowego. Marzeniem idei samorządowej jest zbudowanie takiej wspólnoty która będzie aktywnie wspierała wszelkie dobre działania gminy nie pozostając obojętną na te złe.
Konfrontując te idee z obecnymi działaniami gminy trudno nie stwierdzić ze ta idea pęka i pękać będzie Z mieszkańcami, którzy nie będą się godzić na bylejakość na pewno będzie Pani lepiej sprawować swój urząd. Zatem życzę wielu aktywnych mieszkańców, odwagi i skuteczności w działaniu.

Radni gminy Gniezno,
Ciesząc się z aktywności swoich mieszkańców nie obrażajcie się na nich i nie udowadniajcie, że to co widzą złego, jest dla nich dobre, albo że już lepiej się nie dało zrobić, albo że trzeba się cieszyć z tego co jest. Życzę również odwagi w podejmowaniu trudnych decyzji.

Komisjo rewizyjna,
Działaj, działaj szybko i odważnie, nawet jeśli te działania będą kolidowały z sympatiami politycznymi. Niechaj nie będzie pomysłów i wypowiedzi członków komisji w duchu, że może mieszkańcy zadowoloną tym albo tamtym, lub nie będziemy wydawać pieniędzy na kontrolę lub sprawdzenie wykonanych prac, że lepiej już nie będzie. Koszty tych kontroli powinni ponieść sprawcy wadliwej wykonanej drogi, a nie budżet gminy czyli mieszkańcy. Opinie zewnętrznych biegłych na pewno pomogą. Pieniądze samorządowe w znaczonej ilości zostały już wydane - ot co!

Szanowni mieszkańcy Gminy Gniezno,
Jeśli chcecie dobrych dróg - nie bądźcie obojętni.
Jeśli chcecie ochrony środowiska, w którym żyjecie - nie bądźcie obojętni.
Jeśli chcecie edukacji i ochrony dla swoich dzieci - nie bądźcie obojętni.
Twierdzenie, że nie macie wpływu na nic, będzie prawdziwe tylko wtedy, gdy pozostaniecie obojętni.
Dziś akceptujecie 121 dziur, jutro zaleją was ścieki i śmieci.
Wymagajcie od siebie i od każdej władzy na każdym szczeblu, kontrolując ją na co dzień.
Samorząd to zdolność społeczności lokalnych do kierowania swoimi sprawami publicznym na własną odpowiedzialność i w swoim interesie.
 
Życzę wszystkim wszelkiej pomyślności.
Grzegorz Kosiński

Napisz komentarz

Komentarze(6)

 • 27.09.2021 20:41  Odpowiedz na komentarz

  Rozumiem ślepotę niektórych mieszkańców, po prostu nie chcą narażać się władzom Gminy - nie rozumiejąc, że to z ich pieniędzy została opłacona źle wykonana droga.
  Proszę, wstańcie z kolon! Przestańcie się bać pana i plebana.

 • 27.09.2021 20:10  Odpowiedz na komentarz

  Nawierzchnia grysowo-żwirowo-asfaltowa warstwa ścieralna AC11S - dodatek za 1 cm."Razem grubość warstwy ścieralnej, którą zamówił, i zapłacił inwestor wynosi 4 cm na całej powierzchni drogi. W miejscach gdzie występują ubytki warstwy ścieralnej, widać, że nie przekracza ona 2 cm.
  Ponadto, droga jest pofałdowana i popękana.
  Zapewne dostrzegają to, nie tylko przyjezdni ale i mieszkańcy tu zameldowani.Rozumiem ślepotę niektórych mieszkańców, po prostu nie chcą narażać się władzom Gminy - nie rozumiejąc, że to z ich pieniędzy została opłacona źle wykonana droga.
  Proszę, wstańcie z kolon! Pr

 • 27.09.2021 18:34  Odpowiedz na komentarz

  Ocena tej inwestycji jest zgodna z ewolucją ich mieszkańców - wskazuje na jakim etapie ewolucji się znajdują.
  Cieszmy się z ludzi napływowych, i nie ważne czy są tu zameldowani na stałe czy tylko przebywają na wilegiaturze.
  Podatek od nieruchomości spływa do kasy Gminy.Mieszkańcy, którym podoba się ta fuszerka, zapewne nie znają zapisów umowy między inwestorem, a wykonawcą."PRZEDMIAR: Roboty budowlane nakładka bitumiczna - Dębówiec dr gminna.Nawierzchnia grysowo-żwirowo-asfaltowa warstwa ścieralna AC11S grub 3 cm.Nawierzchnia grysowo-żwirowo-asfaltowa warstwa ścieralna AC11S - dodate

 • Brawo dla Pana. Drogi robione są tylko tam gdzie mieszkają bogacze. Radni nie działają dla nas wyborców działają tylko w sprawach które przynoszą im rozgłos i zyskują poparcie. Jak zawsze chodzi tylko o stołek. Przed wyborami Radni Chodza po domach zbierają podpisy po wyborach ich nie widać. Gmina wszystko partaczy nic nie potrafi zrobić dobrze.

 • przecież na rantach asfalt zawsze będzie pękał. Pewnie lepiej byłoby, jakby ci mieszkańcy jeździli po drogach gruntowych. jakby nie było, zawsze źle.

  27.09.2021 08:39

  UbytKI - DZiury i Pęknięcia powstacją na całej szerokości jezdni w tym równiez na środku.
  pismem z dnia 22.02.2021 gmina stwierdziła iż niewykonanie poboczy jest przyczyną pękania nawiezrchni na krawędziach- pobocza wykonano 3 miesiące póżniej , zapłata za Pobocza 3 miesiace wcześniej.

PODOBNE TEMATY
Radny Paweł Kamiński opuszcza szeregi Prawa i Sprawiedliwości! Publikujemy treść oświadczenia radnego Rady Miasta Gniezna, Pawła Kamińskiego Wtorek, 24 maja 2022
Studzienki na ulicy Wolności osadzone za głęboko? Mieszkańcy czekają na koniec remontu! Jeden z Czytelników przysłał nam zdjęcia studzienek osadzonych w asfalcie na ulicy Wolności. Wydaje... Środa, 18 maja 2022
Remonty dróg w Gminie Gniezno Gmina Gniezno w ostatnim czasie wyremontowała drogi gminne w miejscowościach Obórka oraz Modliszewo-Modliszewko.... Środa, 18 maja 2022
Ponad 5 milionów złotych dla Gniezna na remont ulicy Kokoszki Do wielkopolskich samorządów trafiają kolejne środki na dofinansowanie zadań w ramach Rządowego Funduszu... Poniedziałek, 16 maja 2022