moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nowe domy dziecka wypełnione uśmiechami

Środa, 22 września 2021
  • Nowe domy dziecka wypełnione uśmiechami

We wtorek, przy ul. Konopnickiej w Gnieźnie oficjalnie otwarto nowe domy dziecka. To zakończenie jednej z najważniejszych inwestycji na terenie powiatu. Po szpitalu, to kolejny sukces obecnego Zarządu Powiatu.

Nie da się opisać słowami uśmiechów, które malowały się na twarzach dzieci podczas wtorkowego święta. Kiedy wyjeżdżaliśmy z domu dziecka zatrzymał nas mężczyzna, który powiedział:

Trzy lata spędziłem w więzieniu za kradzieże, ale nie wyobrażam sobie spędzić dzieciństwa w domu dziecka.


Do niedawna przeciętny dom dziecka sprawował opiekę nad kilkudziesięcioma wychowankami, a w budynku mieściły się gabinety pedagoga, pracowników socjalnych i dyrektora. Reforma pieczy zastępczej wprowadzona w roku 2011 miała sprzyjać rozwojowi rodzinnej opieki oraz zmniejszać liczbę placówek. Paradoksalnie stało się inaczej, gdyż większość powiatów, w celu sprostania ustawowym zapisom, rozpoczęła dzielenie istniejących domów na mniejsze. Samorządy koncentrowały się zatem przede wszystkim na zmniejszaniu liczby dzieci w placówkach.

Powiat Gnieźnieński wybrał zupełnie inną drogę, zgodną z ideą ustawodawcy. Zdecydował bowiem o budowie dwóch nowych obiektów, a w konsekwencji przeniesienia dzieci do mniejszych, bardziej rodzinnych domów dziecka, mieszczących do 14 osób.

Nowe domy dziecka o metrażu 120-130 metrów kwadratowych każdy, powstały przy ulicy Konopnickiej w Gnieźnie, tuż za budynkiem Domu Pomocy Społecznej. Mieszczą się na dwóch oddzielnych działkach po 900 metrów kwadratowych. W nowych budynkach znajdują  się między innymi przestronne pokoje dwuosobowe, ogólnodostępny salon i wnęka kuchenna, a także dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych łazienki. Przeprowadzka dzieci z domów dziecka w Gnieźnie i Trzemesznie do nowo powstałych obiektów była dużym przedsięwzięciem logistycznym, jednak przebiegła bez większych problemów.

Przez ponad 8 lat żaden z Zarządów Powiatu Gnieźnieńskiego nie podjął próby stworzenia koncepcji funkcjonowania domów dziecka, która mając na uwadze przede wszystkim dobro dzieci, spełniały by również wymogi ustawowe. Od 2018 roku starosta Piotr Gruszczyński, wraz z Zarządem pracowali nad  systemowym rozwiązaniem, które w najwyższym stopniu miało odpowiadać potrzebom dzieci, opierając się na silnych ekonomicznie i optymalizacyjnie fundamentach. Jak widać było we wtorek - udało się.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • do antyPIS . Taka tradycja w Polsce, by ksiądz też na wszelki wypadek poświęcił i ten dom. WODA ŚWIĘCONA ŚCIANOM NIE ZASZKODZI. A może jednak w czymś pomoże ................ zwyrodnialcu. W coś trzeba wierzyć ! Nie ma na wszystko odpowiedzi w nauce.

  • 22.09.2021 18:22  Odpowiedz na komentarz

    Po cholere tam ksiądz??

PODOBNE TEMATY
Gruszczyński czy Budasz - kto zostanie liderem PO w Gnieźnie 23 października odbędą się wybory na szefa Platformy Obywatelskiej w Gnieźnie. Zarejestrowanych jest... Środa, 20 października 2021
Przyznano kolejne Medale Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego Podczas niedawnej gali wręczenia nagród Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, która odbyła się 25 września... Poniedziałek, 4 października 2021
Poznaliśmy laureatów Nagrody GKOB za lata 2019 i 2020 Były Prezydent Gniezna dr Bogdan Trepiński, fotografik Jerzy Andrzejewski, a także wieloletni dyrektor... Poniedziałek, 27 września 2021
"Marzę o tym, żeby zlikwidować wszystkie domy dziecka" W Gnieźnie otwarto nowe domy dziecka. Ogromny wkład w tę inwestycję miała wicestarosta Anna Jung. Zadaliśmy... Poniedziałek, 27 września 2021