moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Urząd Gminy Niechanowo zabiera głos w sprawie budowy największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Wtorek, 21 września 2021
  • Urząd Gminy Niechanowo zabiera głos w sprawie budowy największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Kilka dni temu pisaliśmy o największej farmie fotowoltaicznej w Polsce, która ma powstać w Kędzierzynie (gmina Niechanowo). Dzisiaj publikujemy stanowisko Urzędu Gminy w tej sprawie.

180 megawatów na ponad 100 hektarach to parametry farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w Kędzierzynie (gmina Niechanowo). Kolejne tego typu inwestycje planowane są w Woli Skorzęckiej (o mocy 14 MW), w Osińcu (8 MW) i najmniejsza z nich ponownie w Kędzierzynie (o mocy 4 MW). Mieszkańcy protestują.

Poprosiliśmy Urząd Gminy Niechanowo o komentarz d o tej sprawy. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
 

Szanowny Panie Redaktorze,
W odpowiedzi na prośbę o ustosunkowanie się w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej w miejscowości Kędzierzyn, wskazuję, że złożony protest zostanie przeanalizowany i rozpatrzony zgodnie z obowiązującym prawem. Należy wskazać, że żadna ze stron postępowania nie wniosła odwołania od decyzji środowiskowej wydanej dla wskazanej inwestycji, która została ogłoszona w formie obwieszczenia publicznego, ponadto żadna z instytucji publicznych zobowiązana do przedłożenia swojej opinii w sprawie nie wniosła zastrzeżeń, w związku z czym doszło do jej uprawomocnienia. Procedura wydania warunków zabudowy na wskazaną inwestycję przebiega zgodnie z obowiązującym prawem.

Urząd Gminy Niechanowo


Wszystko wskazuje na to, że protestujący mieszkańcy dopiero teraz dowiedzieli się o planowanej inwestycji. Prawdopodobnie nie widzieli obwieszczenia publicznego, co często sie zdarza. Do sprawy powrócimy i będziemy informować na bieżąco o przebiegu protestu.

Więcej można przeczytać w artykule „Największa farma fotowoltaiczna ma powstać w Kędzierzynie! Mieszkańcy protestują!”.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(13)

  • 23.09.2021 14:11  Odpowiedz na komentarz

    mieszkańcy to dlaczego nie chcą tej farmy fotowoltaicznej? smród? hałas? czy obawa, że słońca zabraknie?

  • 23.09.2021 09:09  Odpowiedz na komentarz

    zawołajcie do pomocy zielonych. Niech bronią krajobrazu i zieleni, która dotąd rosła na polach. Na polach gdzie teraz będą tylko panele, panele i panele. Jak na księżycu czy bazie kosmicznej na Marsie !

  • 23.09.2021 00:33  Odpowiedz na komentarz

    Wójcik już nie ma szans na drugą kadencję .Odpowiedź lakoniczna i poniżająca pogarda dla mieszkańców Kędzierzyna,,ale co tam dostaną podatki i to się liczy dla gminy,tylko co z tych podatków dostaną mieszkańcy??? Dostaną obietnice ile to zrobimy-wszystko zrobimy a nawet więcej . Na sesji pewnie zjawią się mieszkańcy , którzy mają kredyty na domy i będą je spacać praktycznie tak długo jak będzie istniała farmaładnie ich urządziliście...

  • dziwię się że produkcji zapalniczek nie próbują zablokować. Bo jak wiadać mieszkańcy niektórych miejscowości są na tym etepie Ewolucji, że ciągle woleli by wzniecać ogień uderzając kamieniem o kamień.
    No bo przecież dzieci mogą nawdychać się gazu, no i co potem zrobimy z plastikiem.

  • Widać i gmina walki wali jak i kuria... każdy siebie kryje. Za pieniądze można wszystko kupić...
    Dziękujemy panie redaktorze za interwencję.
    Nie dla farmy!!!

  • 22.09.2021 17:25  Odpowiedz na komentarz

    Ale o co tu chodzi. Chlewni nie , paneli nie to co można ????

    23.09.2021 22:28

    Ty owca,jak ci zainstalują 100 hektarów paneli przed oknem to zobaczymy jak będziesz beczał-Baranie!!!

  • 22.09.2021 14:54  Odpowiedz na komentarz

    OCZYWIŚCIE, ŻE NIKT NIE MÓGŁ WIEDZIEĆ BO GDYBY LUDZIE WIEDZIELI WTEDY MIELI BY PODSTAWĘ DO PROTESTU. CYTUJĄC NORMANA RÓWNIEŻ SŁYSZAŁEM O SYTUACJI W GMINIE GNIEZNO. DZIAŁKI POD ZABUDOWĘ MIESZKANIOWĄ ZMIENIONO NA DZIAŁKI USŁUGOWE I OCZYWIŚCIE DZIWNYM TRAFEM NIKT NIE WIEDZIAŁ O JAKIMŚ SPOTKANIU ITP. DZIĘKI TEMU POŚRÓD DOMKÓW JEDNORODZINNYCH I TERENÓW UPRAWNYCH MOŻE POWSTAĆ NAWET STACJA BENZYNOWA. PONOĆ URZĘDNICY DZIAŁAJĄ NA KORZYŚĆ MIESZKAŃCÓW ALE CHYBA NIE DO KOŃCA...

  • 22.09.2021 13:48  Odpowiedz na komentarz

    jak mozna sie odwolywac od decyzji ktora jest ukrywana przed mieszkancami gdzies na tablicach czy dobrze schowana na stronach gminy . o takich inwestycjach przemyslowych nalezy obywateli tak aby wiedzieli co sie w ich miejscowosciach dzieje

  • 22.09.2021 13:02  Odpowiedz na komentarz

    Przecież to jakaś ściema! Gmina mogła wysłać do wszyskich zawiadomienia a nie opowiadać bajki o zgodzie z prawem.

  • 22.09.2021 12:57  Odpowiedz na komentarz

    niestety ktoś w tym ma interes, dlatego wywieszą sobie karteczkę, że jest jakieś zebranie itp a nikt o tym nie wie. gmina gniezno też potrafi zmienić plan zagospodarowania nie informując osób sąsiadujących z tymi terenami tłumacząc, że wisiała informacja w gablotce. XXI a nie potrafią wykonać telefonu, wysłać listu itp. SKANDAL

  • 22.09.2021 11:26  Odpowiedz na komentarz

    Chcieliscie wszyscy energii odnawialnej, wiec dlaczego teraz sie sprzeciwiacie? bo zamontowaliscie sobie na domach fotowoltaike i nie bedziecie mogli jej dalej sprzedac?

  • Skandal!!!!

PODOBNE TEMATY
Czujnik jakości powietrza został zamontowany w Gminie Gniezno! Gmina Gniezno zyskała pierwszy czujnik jakości powietrza, który został zamontowany na budynku Zespołu... Środa, 8 grudnia 2021
Mikołaj odwiedził Niechanowo W sobotę Mikołaj odwiedził najmłodszych mieszkańców Niechanowa. Dzieci zostały obdarowane słodyczami.... Poniedziałek, 6 grudnia 2021
Największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna szansą dla Gminy Niechanowo! W Kędzierzynie (Gmina Niechanowo) ma powstać największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna. Na 90 hektarach... Wtorek, 28 września 2021
Największa farma fotowoltaiczna ma powstać w Kędzierzynie! Mieszkańcy protestują! 180 megawatów na ponad 100 hektarach to parametry farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w Kędzierzynie... Piątek, 17 września 2021