moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Urząd Gminy Niechanowo zabiera głos w sprawie budowy największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Wtorek, 21 września 2021
  • Urząd Gminy Niechanowo zabiera głos w sprawie budowy największej farmy fotowoltaicznej w Polsce

Kilka dni temu pisaliśmy o największej farmie fotowoltaicznej w Polsce, która ma powstać w Kędzierzynie (gmina Niechanowo). Dzisiaj publikujemy stanowisko Urzędu Gminy w tej sprawie.

180 megawatów na ponad 100 hektarach to parametry farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w Kędzierzynie (gmina Niechanowo). Kolejne tego typu inwestycje planowane są w Woli Skorzęckiej (o mocy 14 MW), w Osińcu (8 MW) i najmniejsza z nich ponownie w Kędzierzynie (o mocy 4 MW). Mieszkańcy protestują.

Poprosiliśmy Urząd Gminy Niechanowo o komentarz d o tej sprawy. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy:
 

Szanowny Panie Redaktorze,
W odpowiedzi na prośbę o ustosunkowanie się w sprawie budowy farmy fotowoltaicznej w miejscowości Kędzierzyn, wskazuję, że złożony protest zostanie przeanalizowany i rozpatrzony zgodnie z obowiązującym prawem. Należy wskazać, że żadna ze stron postępowania nie wniosła odwołania od decyzji środowiskowej wydanej dla wskazanej inwestycji, która została ogłoszona w formie obwieszczenia publicznego, ponadto żadna z instytucji publicznych zobowiązana do przedłożenia swojej opinii w sprawie nie wniosła zastrzeżeń, w związku z czym doszło do jej uprawomocnienia. Procedura wydania warunków zabudowy na wskazaną inwestycję przebiega zgodnie z obowiązującym prawem.

Urząd Gminy Niechanowo


Wszystko wskazuje na to, że protestujący mieszkańcy dopiero teraz dowiedzieli się o planowanej inwestycji. Prawdopodobnie nie widzieli obwieszczenia publicznego, co często sie zdarza. Do sprawy powrócimy i będziemy informować na bieżąco o przebiegu protestu.

Więcej można przeczytać w artykule „Największa farma fotowoltaiczna ma powstać w Kędzierzynie! Mieszkańcy protestują!”.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(13)

  • 23.09.2021 14:11  Odpowiedz na komentarz

    mieszkańcy to dlaczego nie chcą tej farmy fotowoltaicznej? smród? hałas? czy obawa, że słońca zabraknie?

  • 23.09.2021 09:09  Odpowiedz na komentarz

    zawołajcie do pomocy zielonych. Niech bronią krajobrazu i zieleni, która dotąd rosła na polach. Na polach gdzie teraz będą tylko panele, panele i panele. Jak na księżycu czy bazie kosmicznej na Marsie !

  • 23.09.2021 00:33  Odpowiedz na komentarz

    Wójcik już nie ma szans na drugą kadencję .Odpowiedź lakoniczna i poniżająca pogarda dla mieszkańców Kędzierzyna,,ale co tam dostaną podatki i to się liczy dla gminy,tylko co z tych podatków dostaną mieszkańcy??? Dostaną obietnice ile to zrobimy-wszystko zrobimy a nawet więcej . Na sesji pewnie zjawią się mieszkańcy , którzy mają kredyty na domy i będą je spacać praktycznie tak długo jak będzie istniała farmaładnie ich urządziliście...

  • dziwię się że produkcji zapalniczek nie próbują zablokować. Bo jak wiadać mieszkańcy niektórych miejscowości są na tym etepie Ewolucji, że ciągle woleli by wzniecać ogień uderzając kamieniem o kamień.
    No bo przecież dzieci mogą nawdychać się gazu, no i co potem zrobimy z plastikiem.

  • Widać i gmina walki wali jak i kuria... każdy siebie kryje. Za pieniądze można wszystko kupić...
    Dziękujemy panie redaktorze za interwencję.
    Nie dla farmy!!!

  • 22.09.2021 17:25  Odpowiedz na komentarz

    Ale o co tu chodzi. Chlewni nie , paneli nie to co można ????

    23.09.2021 22:28

    Ty owca,jak ci zainstalują 100 hektarów paneli przed oknem to zobaczymy jak będziesz beczał-Baranie!!!

  • 22.09.2021 14:54  Odpowiedz na komentarz

    OCZYWIŚCIE, ŻE NIKT NIE MÓGŁ WIEDZIEĆ BO GDYBY LUDZIE WIEDZIELI WTEDY MIELI BY PODSTAWĘ DO PROTESTU. CYTUJĄC NORMANA RÓWNIEŻ SŁYSZAŁEM O SYTUACJI W GMINIE GNIEZNO. DZIAŁKI POD ZABUDOWĘ MIESZKANIOWĄ ZMIENIONO NA DZIAŁKI USŁUGOWE I OCZYWIŚCIE DZIWNYM TRAFEM NIKT NIE WIEDZIAŁ O JAKIMŚ SPOTKANIU ITP. DZIĘKI TEMU POŚRÓD DOMKÓW JEDNORODZINNYCH I TERENÓW UPRAWNYCH MOŻE POWSTAĆ NAWET STACJA BENZYNOWA. PONOĆ URZĘDNICY DZIAŁAJĄ NA KORZYŚĆ MIESZKAŃCÓW ALE CHYBA NIE DO KOŃCA...

  • 22.09.2021 13:48  Odpowiedz na komentarz

    jak mozna sie odwolywac od decyzji ktora jest ukrywana przed mieszkancami gdzies na tablicach czy dobrze schowana na stronach gminy . o takich inwestycjach przemyslowych nalezy obywateli tak aby wiedzieli co sie w ich miejscowosciach dzieje

  • 22.09.2021 13:02  Odpowiedz na komentarz

    Przecież to jakaś ściema! Gmina mogła wysłać do wszyskich zawiadomienia a nie opowiadać bajki o zgodzie z prawem.

  • 22.09.2021 12:57  Odpowiedz na komentarz

    niestety ktoś w tym ma interes, dlatego wywieszą sobie karteczkę, że jest jakieś zebranie itp a nikt o tym nie wie. gmina gniezno też potrafi zmienić plan zagospodarowania nie informując osób sąsiadujących z tymi terenami tłumacząc, że wisiała informacja w gablotce. XXI a nie potrafią wykonać telefonu, wysłać listu itp. SKANDAL

  • 22.09.2021 11:26  Odpowiedz na komentarz

    Chcieliscie wszyscy energii odnawialnej, wiec dlaczego teraz sie sprzeciwiacie? bo zamontowaliscie sobie na domach fotowoltaike i nie bedziecie mogli jej dalej sprzedac?

  • Skandal!!!!

PODOBNE TEMATY
Największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna szansą dla Gminy Niechanowo! W Kędzierzynie (Gmina Niechanowo) ma powstać największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna. Na 90 hektarach... Wtorek, 28 września 2021
Największa farma fotowoltaiczna ma powstać w Kędzierzynie! Mieszkańcy protestują! 180 megawatów na ponad 100 hektarach to parametry farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w Kędzierzynie... Piątek, 17 września 2021
Trzy elektrownie fotowoltaiczne w Szczytnikach Duchownych W Szczytnikach Duchownych powstają trzy elektrownie fotowoltaiczne. Budowa ruszyła raptem kilka dni... Niedziela, 22 sierpnia 2021
Umowa dotacyjna podpisana! Wójt Gminy Gniezno Maria Suplicka wraz ze Skarbnikiem Gminy Gniezno Lidią Lebizon uczestniczyły w spotkaniu... Czwartek, 29 lipca 2021