moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego - co wybrać?

Środa, 15 września 2021
  • Zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego - co wybrać?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania mieszkania o pożądanych parametrach w wybranej lokalizacji, powinieneś określić, czy interesuje Cię rynek pierwotny, czy też rynek wtórny. Weź pod uwagę zalety i wady każdego segmentu nieruchomości ? wpływ na Twoją decyzję mogą mieć też koszty związane z nabyciem mieszkania.

Czym różni się rynek pierwotny od rynku wtórnego?

Różnicę między nieruchomościami z rynku pierwotnego i rynku wtórnego można wyjaśnić, biorąc pod uwagę to, ilu właścicieli miało wcześniej mieszkanie wystawione na sprzedaż:
  • Lokale dostępne na rynku pierwotnym są sprzedawane przez deweloperów lub prywatnych inwestorów i najczęściej nigdy nie były użytkowane - nikt w nich nie mieszkał. Jeżeli zdecydujesz się na mieszkanie z rynku pierwotnego, możesz kupić zarówno gotowy lokal, jak i tzw. dziurę w ziemi (lokal w budowie). Wybierając opcję drugą, będziesz musiał poczekać na mieszkanie nawet 2-3 lata.
  • Lokale trafiające na rynek wtórny to „mieszkania używane”, czyli takie, które w momencie sprzedaży mają już właściciela. Najczęściej jest nim osoba prywatna (fizyczna), chociaż może zdarzyć się, że lokal będzie należał do osoby prawnej (np. spółki). Mieszkania z rynku wtórnego często są (lub były) używane przez wcześniejszego właściciela.

Potrzebujesz mieszkania niemal od razu? Prawdopodobnie będziesz musiał ograniczyć się do ofert z rynku wtórnego. Deweloperzy sprzedaż zaczynają już na wstępnym etapie budowy, w rezultacie czego wybór wśród gotowych lokali jest ograniczony.
 

Wady i zalety nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego

Mieszkania z rynku pierwotnego to nowoczesne budownictwo, a zatem energooszczędne rozwiązania. Do tego deweloperzy przykładają dużą wagę do bezpieczeństwa, co ma wyraz choćby w montażu ogrodzenia czy systemu monitoringu na całym osiedlu. Dodatkowe plusy to bezproblemowy dostęp do miejsc parkingowych i duże możliwości aranżacyjne.

Rynek pierwotny nie jest pozbawiony wad. Do głównych niedogodności należy zaliczyć wyższą cenę za metr kwadratowy mieszkania oraz położenie nowych osiedli - z reguły powstają one na obrzeżach miast, gdzie nie zawsze jest już gotowa infrastruktura społeczna.

Najważniejszym atutem mieszkań z rynku wtórnego jest ich położenie - budynki wielorodzinne najczęściej są zlokalizowane w centrum miasta. Kupując mieszkanie na starszym osiedlu, możesz liczyć na to, że wokół będą znajdować się punkty usługowo-handlowe, przedszkola czy szkoły. Sporym udogodnieniem są też dobre połączenia komunikacyjne.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, musisz liczyć się z kosztownymi remontami części wspólnych. Problemem może być też parkowanie samochodu - wokół starszych osiedli często brakuje parkingów.
 

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym i wtórnym - koszty

Szukasz mieszkania na sprzedaż w Pile? Cena, jaką zapłacisz sprzedającemu za lokal, nie stanowi wszystkich kosztów związanych z nabyciem nieruchomości. Opłaty zależą głównie od tego, z jakiego rynku pochodzi mieszkanie. Do zapłaty będzie:
  • Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2 proc. wartości nieruchomości. Danina ta występuje wyłącznie przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego.
  • Taksa notarialna. Opłata za sporządzenie aktu notarialnego występuje zarówno przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Kupując mieszkanie od dewelopera, pokryjesz jednak tylko 50 proc. taksy - resztę zapłaci druga strona transakcji.

W rezultacie koszty związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego są wyższe niż w przypadku rynku pierwotnego. To również powinieneś uwzględnić, decydując o tym, czy jesteś zainteresowany mieszkaniem z rynku pierwotnego, czy wtórnego.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Nie będzie strajku w firmie Jeremias W piątek związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem firmy Jeremias. Tym samy nie dojdzie do... Sobota, 13 listopada 2021
Zmiana organizacji ruchy na skrzyżowaniu ul. Moniuszki i Mieszka I! Można skręcać w lewo Radni Miasta Gniezna: Olga Gandurska, Angelika Ślachcińska i Artur Kuczma wnioskowali o likwidację zakazu... Poniedziałek, 1 listopada 2021
Szukasz mieszkania w Gnieźnie? Przekonaj się, na co warto zwrócić uwagę Podstawowa decyzja dotyczy zwykle rodzaju nieruchomości. Dom, a może mieszkanie? Po rozważeniu wszystkich... Piątek, 29 października 2021
Podstawowe informacje o profesjonalnych rusztowaniach aluminiowych Stabilne rusztowania należą do podstawowego wyposażenia w wielu branżach. Praca na wysokości wymaga... Piątek, 29 października 2021