moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Powiat Gnieźnieński z listą zadań priorytetowych na ponad 60 mln złotych

Wtorek, 14 września 2021
 • Powiat Gnieźnieński z listą zadań priorytetowych na ponad 60 mln złotych

Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego podczas obrad w dniu 9 września br. przygotował listę zadań priorytetowych przeznaczonych do sfinansowania w nadchodzącym roku, w obszarze m.in. inwestycji strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład oraz z instrumentu Jessica 2 dla województwa wielkopolskiego na realizację przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej.

Mimo, że wytyczne w programie Polski Ład nie gwarantują przyznania całości wnioskowanych kwot, podjęto działania w kierunku uszczegółowienia potrzeb inwestycyjnych, ustalenia priorytetów oraz koncepcji funkcjonowania powiatowych jednostek w ramach budżetu na rok 2022.

Jako priorytetową wskazano listę zadań w zakresie budowy i modernizacji obiektów oświatowych. W oparciu o analizę posiadanej dokumentacji przyjęto, iż do w/w programów zgłoszone zostaną przede wszystkim: I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie (termomodernizacja, remont dachu i elewacji), Zespół Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie (rewitalizacja, termomodernizacja, elewacja, dziedziniec szkoły z przeznaczeniem sportowo-rekreacyjnym), II Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie (kontynuacja remontu), Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych w Gnieźnie (zwiększenie liczby sal dydaktycznych i utworzenie siłowni w budynku znajdującym się w najbliższym sąsiedztwie placówki), Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gnieźnie (remont pozostałej części obiektu), Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie (remont, termomodernizacja, instalacja windy). Łączny koszt wymienionych działań inwestycyjnych szacuje się na blisko 5 mln złotych.

W drugim obszarze zakładanych projektów znalazła się między innymi Marina w Powidzu (rozwój infrastruktury, modernizacja), autobus interaktywny (edukacja w zakresie innowacji i bezpieczeństwa w ruchu drogowym) oraz Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa (remont, modernizacja, rozwój infrastruktury). Łączny koszt to ponad 22 mln złotych.

Ostatnim polem inwestycyjnym, wytypowanym przez Zarząd Powiatu są zadania do realizacji na odcinkach dróg powiatowych w większości gmin powiatu gnieźnieńskiego. Nabór w ramach w/w programów stwarza możliwości pozyskania finansowania na modernizację sieci dróg, poprzez przebudowę nawierzchni na odcinkach, gdzie występują głównie zagrożenia związane z bezpieczeństwem użytkowników. W tym celu zarządca dróg powiatowych - Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie - wskazał, uzyskując akceptację Zarządu Powiatu kilkadziesiąt zadań na ogólną wartość szacunkową ok. 36 milionów złotych.

Warto podkreślić, że do wszystkich projektów w ramach planowego naboru do programu Polski Ład samorząd zobowiązany jest zabezpieczyć wkład własny w wysokości co najmniej 5% wartości zadania. Planowany termin realizacji zadań określono na okres 2 lat. Wyniki naboru do programu Polski Ład poznamy prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(9)

 • A co z Kanalizą na ulicy Kleckoskiej ?

  19.09.2021 21:42

  Marek, ale Prezydent naciska i poprzednicy też naciskali, jednak to jak grochem o ścianę. Nikomu nie zależy na tej ulicy. Podziękujmy PO, chcą nasze głosy, ale na tym się kończy.

  19.09.2021 13:58

  A prezydent miasta to też nie może naciskać Marszałka województwa o remont tej ulicy ? Przecież ta ulica nie prowadzi tylko w kierunku podmiejskich gmin. Ta ulica jest również ulicą mieście Gnieźnie !

  19.09.2021 11:36

  Kłeckoska to nie jest droga powiatowa. Starosta musiałby naciskać na swoich kolegów w Urzędzie Marszałkowskim, oni tam mają nadzór nad tą drogą. Zapamiętajcie jeszcze raz wszyscy, że Kłeckoska to droga wojewódzka i władze wojewódzkie, konkretnie urzędnicy od marszałka są za jej stan odpowiedzialni. Urzędem Marszałkowskim w Poznaniu rządzi PO, o tym też pamiętajcie, żebyście wiedzieli komu dziękować za to co się z tą drogą dzieje.

 • 16.09.2021 07:54  Odpowiedz na komentarz

  a dlaczego w zadaniach priorytetowych NA 2022 ROK nie ma inwestycji pod tytułem "MODERNIZACJA SKRZYŻOWANIA ULICY Roosevelta Z ULICA SŁOWACKIEGO I Z ULICA Staszica?".. w TYM MIEJSCU POWINNO JUŻ DAWNO POWSTAĆ "rondo BISZKOPTOWE" BY UDROŻNIĆ PRZEJAZD SAMOCHODÓW PRZEZ TEN WĘZEŁ KOMUNIKACYJNYCH I ZWIĘKSZYĆ BEZPIECZEŃSTWO NA TYM WĘŹLE. dlaczego ZNOWU NIE UJĘTO TEGO W PLANIE NA "DZIAŁANIA PRIORYTETOWE POWIATU" ?

 • 16.09.2021 07:32  Odpowiedz na komentarz

  A nowego , okazałego basenu dla Całego powiatu gnieźnieńskiego nikt nie planuje ? Przecież jego eksploatacja była by prawie darmowa, jak już będą potwierdzone pokłady wód termalnych pod Gnieznem ! Plan i dokumentację już by się przydało zlecić !

 • 16.09.2021 07:29  Odpowiedz na komentarz

  Ciekawe jakie plany ma Gmina Gniezno w zakresie budowy: domów, bloków i rozwoju infrastruktury pod przemysł na kierunku Skiereszewo - Łubowo ? Bo przecież to będzie w najbliższym czasie główny kierunek rozwoju "gniezna". A właściwie Gminy Gniezno

 • Marina w powidzu jest na terenie innego powiatu więc po co się miesza tam gniezno

 • 14.09.2021 23:09  Odpowiedz na komentarz

  Porównując plany powiatu Września naszę są mało ambitne , nie ma żadnych spektakularnych iinwestycji ,popatrzmy chociaż na Wrześnię tam myślą perspektywicznie . i mają dużo ambitniejsze plany...

PODOBNE TEMATY
Przyznano kolejne Medale Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego Podczas niedawnej gali wręczenia nagród Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, która odbyła się 25 września... Poniedziałek, 4 października 2021
Poznaliśmy laureatów Nagrody GKOB za lata 2019 i 2020 Były Prezydent Gniezna dr Bogdan Trepiński, fotografik Jerzy Andrzejewski, a także wieloletni dyrektor... Poniedziałek, 27 września 2021
"Marzę o tym, żeby zlikwidować wszystkie domy dziecka" W Gnieźnie otwarto nowe domy dziecka. Ogromny wkład w tę inwestycję miała wicestarosta Anna Jung. Zadaliśmy... Poniedziałek, 27 września 2021
Wzmacniamy współpracę Starostwa Powiatowego z Branderburgią W Zamku Trebnitz Centrum Edukacji i Spotkań w dniach od 14 do 16 września 2021 roku odbywało się 19.... Sobota, 25 września 2021