moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rower zamiast samochodu? Dlaczego nie!

Poniedziałek, 13 września 2021
  • Rower zamiast samochodu? Dlaczego nie!

Gniezno aktywnie włącza się w europejską akcję związaną z Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Od 16 do 22 września z tej okazji w Pierwszej Stolicy wydarzy się sporo, wszystko po to, by przekonać mieszkańców do wyboru np. roweru czy komunikacji miejskiej zamiast samochodu.

Wspólne sprzątanie czy przyspieszone kursy z użytkowania roweru miejskiego – tak zapowiada się organizowana przez Urząd Miejski akcja „Wspólnie ogarnijmy nasz fyrtel”. W planach jest sprzątanie przez urzędników i mieszkańców byłego terenu Stelli Gniezno przy ul. Konopnickiej. W ramach akcji będzie też można skorzystać z punktu informacyjnego dotyczącego programu „Czyste powietrze”. Każdy kto jeszcze nie wie, jak korzystać z aplikacji roweru miejskiego, będzie mógł się tego dowiedzieć. Urzędnicy będą udzielać krótkich, ale konkretnych i praktycznych, szkoleń w tym zakresie. Poza tym odbędzie się zbiórka makulatury z upominkami dla pierwszych 50 osób. Wszystko 17 września w godzinach od 16 do 18.

"Rowerem Miejskim po Trakcie Królewskim” to kolejna akcja planowana na tydzień Zrównoważonego Transportu. 18 i 19 września o godz. 16 będzie można zobaczyć wszystkie rzeźby królików i królów oraz posłuchać ciekawych opowieści na ich temat. Żeby wziąć udział w zwiedzaniu trzeba się jednak zapisać. Wystarczy wysłać maila traktkrolewski@gniezno.eu.

Aktywni rowerzyści mogą także rywalizować w wyzwaniu #zielonegniezno. Abywziąć w nim udział należy zrobić zdjęcie z jak największą liczbą rowerów miejskich, umieścić je na FB lub Instagramie z odpowiednim #. Najciekawsze zdjęcie zostanie nagrodzone.

Do końca września można oznaczyć również swój prywatny rower. Akcję znakowania rowerów prowadzi Straż Miejska. Wystarczy umówić się pod numerem telefonu 604 512 000.

Finał Tygodnia Zrównoważonego Transportu to Europejski Dzień bez Samochodu. Przypada on 22 września.

Przypominamy, że właściciele samochodów są w tym dniu upoważnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Gnieźnie na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami wraz z dokumentem poświadczającym tożsamość - mówi Jarosław Grobelny zastępca prezydenta Gniezna.

Kampania Tygodnia Zrównoważonego Transportu zainicjowana przez Unię Europejską skupia się głównie na zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu, takich jak komunikacja publiczna, piesza lub rowerowa; zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o związanych z masową motoryzacją negatywnych konsekwencjach dla jakości życia oraz promocji miasta jako bardziej przyjaznego mieszkańcom.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Nowe zapisy na Bransoletki życia dla Seniorów! Miasto Gniezno kolejny już, piąty rok przy współpracy z firmą SiDLY Sp. z o.o. realizuje program Teleopieki... Środa, 19 stycznia 2022
Trwa rewitalizacja Wenecji! Kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej przestrzeni wokół jeziora? Na Wenecji cały czas trwają prace. Właśnie na nowym tarasie widokowym nad jeziorem pojawiły się siedziska.... Piątek, 14 stycznia 2022
Jakie jest zastosowanie myjek ultradźwiękowych? Mycie przemysłowe wymaga zastosowania odpowiednich, dostosowanych do procesu urządzeń myjących. Dobrze... Środa, 12 stycznia 2022
Komunikat w sprawie dodatku osłonowego 3 stycznia 2022 roku została opublikowana ustawa o dodatku osłonowym. Osoby, którym przysługuje to świadczenie... Środa, 12 stycznia 2022