moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gnieźnianie pokochali rower miejski

Poniedziałek, 13 września 2021
  • Gnieźnianie pokochali rower miejski

Ponad 24 tys. razy wypożyczono rower miejski przez pierwszy miesiąc funkcjonowania systemu w Gnieźnie. 3 tys. rowerzystów, zarejestrowanych w aplikacji przejechało aż 65 tys. km.

System Roweru Miejskiego funkcjonuje w Gnieźnie od 2 sierpnia. Czerwone rowery stały się stałym elementem gnieźnieńskiego krajobrazu. Mieszkańcy, ale też turyści, korzystają z nich bardzo często.

Pierwszy miesiąc działania w naszym mieście roweru miejskiego pokazuje, że gnieźnianie naprawdę go pokochali. Korzystają z niego bardzo często, dojeżdżają do pracy, ale też do ścisłego centrum. Mapy ich przejazdów przecinają nasze miasto wzdłuż i wszerz - mówi prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Najbardziej popularne stacje rowerowe są na Rynku, przy dworcu i przy ul. Jolenty. Stamtąd najczęściej zabierane i tam zostawiane są rowery. Władze Gniezna nie wykluczają, że stacji pojawi się jeszcze więcej, będzie to jednak uzależnione od możliwości finansowych i wniosków na zakończenie całego sezonu, który trwa do końca listopada. Mieszkańcy najchętniej korzystają z systemu w weekendy. Duży wpływ na użytkowanie gnieźnieńskiego roweru miejskiego ma - co nie powinno dziwić - pogoda.. Firma zajmująca się relokacją rowerów rozwozi je po mieście kilkukrotnie w ciągu dnia, zawsze wcześnie rano i wieczorem, później zależnie od potrzeb.

Do dyspozycji mieszkańców jest ponad 100 rowerów. Na terenie Gniezna pojawiło się 31 punktów, w tym 16 stref parkowania, do których codziennie są relokowane rowery oraz 15 punktów postojowych oznaczanych totemem (znakiem informacyjnym).

Co należy zrobić, aby wypożyczyć rower? Do wyboru cyklistów są dwie opcje. W pierwszej z nich należy pobrać aplikację Roovee, zarejestrować się i zasilić swoje konto (minimalna kwota to 10 zł). Dalej wystarczy zeskanować kod QR umieszczony na kierownicy bądź blokadzie. Jeśli użytkownik nie chce wypożyczyć roweru poprzez aplikację, może wykonać połączenie telefoniczne do biura obsługi interesanta (numer 88 77 66 833), gdzie otrzyma dalszą instrukcję. Pierwszych 30 min. jest bezpłatnych, a czas liczy się od momentu wypożyczenia roweru do odstawienia go w jedno z wyznaczonych miejsc. Za każdą minutę przejazdu, powyżej 30 bezpłatnych minut, naliczane jest 5 groszy (co daje 3 zł za godzinę). Po zakończeniu planowanego przejazdu należy zamknąć ręcznie blokadę tylnego koła. Regulamin, lokalizacje stref parkowania oraz cennik znajdują się na stronie: rowergniezno.eu. Mieszkańcy, którzy mają jakiekolwiek uwagi dotyczące funkcjonowania roweru mogą wysyłać je na adres szymon.drzewiecki@gniezno.eu.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Trasa rowerowa na ul. Gdańskiej oddana do użytku Zakończyła się kolejna inwestycja realizowana przez Miasto Gniezno, a dofinansowana środkami z funduszy... Czwartek, 2 grudnia 2021
30 listopada zakończenie pierwszego sezonu funkcjonowania Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego 30 listopada kończymy pierwszy sezon funkcjonowania Gnieźnieńskiego Roweru Miejskiego. W związku z tym,... Czwartek, 25 listopada 2021
Alergia na roztocza Alergia na roztocza to przypadłość wielu ludzi. Można ją nazwać chorobą współczesności. Jednak tak naprawdę... Wtorek, 23 listopada 2021
VII Gnieźnieński Bieg Niepodległości za nami! Gnieźnieński Bieg Niepodległości rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, hymnu Rzeczypospolitej... Czwartek, 11 listopada 2021