moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Fundacja PRONAUTIS od sierpnia tego roku realizuje projekt "Przygoda bez granic"

Wtorek, 7 września 2021
  • Fundacja PRONAUTIS od sierpnia tego roku realizuje projekt

Celem projektu jest zwiększenie samodzielności, sprawności i aktywności społecznej osób niepełnosprawnych z powiatu gnieźnieńskiego poprzez udział w zajęciach hipoterapeutycznych i atrakcyjnych formach spędzania czasu wolnego jak: spływy kajakowe i rejsy żaglówkami po jeziorach powiatu gnieźnieńskiego. W ramach projektu dla rodzin osób niepełnosprawnych jest zorganizowana pomoc psychologiczna jak i terapeutyczna z zakresu uzależnień.

Projekt został dofinansowany z programu Młodzi Niepełnosprawni - pełnosprawni z Fundacją PZU  edycja 2021, ze środków Fundacji PZU.

W dniach 29 sierpnia, 2 i 3 września na Jeziorze Kłeckim zorganizowaliśmy spływ kajakowy i rejsy żaglówkami dla osób niepełnosprawnych z powiatu gnieźnieńskiego i ich opiekunów. We współpracy z Klubem Żeglarskim Korsarz z Kłecka łamiemy stereotypy i pokazujemy, że takie formy aktywnego spędzania czasu nad wodą jak: kajakarstwo i żeglarstwo, są również dostępne dla osób niepełnosprawnych. Uczestnikami naszych spływów i rejsów byli wychowankowie i ich opiekunowie z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gnieźnie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kłecku - Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz przedszkolaki ze swoimi rodzicami i opiekunami z Przedszkola Terapeutycznego MALI Mistrzowie z Gniezna.

Poprzez realizację naszego projektu chcemy przełamać monotonię i rutynę dnia codziennego osób niepełnosprawnych i ich rodzin, przekonać do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, nad wodą, blisko natury. Na zakończenie każdego spływu i rejsu, na Przystani Korsarz, odbywa się ognisko z pieczeniem kiełbasek i wymianą wrażeń z przeżytej przygody nad wodą.
 
W ramach projektu od połowy sierpnia w Stajni Toffel w Szczytnikach Duchownych, odbywają się zajęcia z hipoterapii dla 15 osób niepełnosprawnych z powiatu gnieźnieńskiego. Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże, ze względu na problem z dostępem do tej formy terapii na terenie powiatu gnieźnieńskiego oraz wysokie koszty terapii.

Hipoterapia to metoda rehabilitacji ruchowej na bazie neurofizjologii, prowadzona przy udziale konia. Jest jedna z wielu form rehabilitacji wieloprofilowej ( psychoruchowej), oddziałującej jednocześnie pycho-motorycznie, psychoruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Jest to aktywna forma spędzania czasu wolnego w kontakcie ze zwierzęciem i przyrodą. Stosowana jest w różnym wieku zarówno u dzieci jak u młodzieży czy dorosłych. Chyba największą zaletą hipoterapii jest jej uniwersalność. Prawidłowo prowadzona hipoterapia działa tak na sferę ruchową i sensoryczną człowieka, jak i na jego zdrowie psychiczne czy funkcjonowanie w społeczeństwie. Ćwiczenia na koniu wpływają na normalizację napięcia mięśniowego, poprawę równowagi, uczą orientacji w schemacie ciała i w przestrzeni oraz stymulują czucie głębokie i powierzchniowe. Koń motywuje do działania. Zajęcia z nim zazwyczaj wywołują dużo pozytywnych emocji i nie kojarzą się z terapią. Hipoterapia pobudza zmysły wzroku, słuchu, węchu, dotyku. Podczas terapii stymulowana jest pamięć, uwaga, mowa i myślenie.  

Mamy również ofertę dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy bardzo często są pominięci ze względu na chorobę i niepełnosprawność swoich dzieci. W ramach projektu będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji z psychologiem i terapeutą uzależnień.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zdezerterował z Białorusi do Polski - i to trzykrotnie! Steve przyjechał do Gniezna Steve trzykrotnie zdezerterował z Białorusi do Polski. W końcu pozostał tu na zasłużoną emeryturę. W... Wtorek, 21 czerwca 2022
Stado Ogierów zaskoczyło mieszkańców! Takiego wydarzenie jeszcze nie było! W niedzielę na terenie Stada Ogierów w Gnieźnie odbyła się duża impreza plenerowa Więc w Pierwszej Stolicy.... Wtorek, 21 czerwca 2022
Wieś w Pierwszej Stolicy - już w niedzielę, w gnieźnieńskim Stadzie Ogierów W niedzielę na terenie Stada Ogierów przy ul. Kłeckoskiej odbędzie się impreza "Wieś w Pierwszej Stolicy".... Piątek, 17 czerwca 2022
Opryski na wybiegach dla psów bez zgody zarządcy! Firma naprawia szkody na własny koszt Kilka dni temu pisaliśmy o opryskach, które zastosowano na wybiegach dla psów w Gnieźnie. Obiektami... Wtorek, 24 maja 2022