moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

W jakich warunkach pracują i ile zarabiają ratownicy medyczni w Gnieźnie?

Poniedziałek, 30 sierpnia 2021
 • W jakich warunkach pracują i ile zarabiają ratownicy medyczni w Gnieźnie?

Na naszych oczach następuje transformacja systemu ratownictwa medycznego w kierunku eliminacji personelu lekarskiego z karetek. W wielu rozwiniętych krajach taka forma funkcjonuje od lat. Kładzie się w niej nacisk na szybkie dotarcie do pacjenta i w przypadkach zagrożenia życiu lub zdrowia, szybki transport do szpitala. Ten model powoli zaczyna funkcjonować również w Polsce. Opiera się on na szybkiej reakcji ratowników medycznych. Aby wspomóc jego funkcjonalność i w rezultacie skrócić czas dotarcia pogotowia do pacjenta w danych gminach na przestrzeni ostatnich lat powstały dodatkowe postoje karetek w Kiszkowie, Witkowie i Trzemesznie. W powiecie gnieźnieńskim pozostaje do dyspozycji również jeden zakontraktowany ambulans. W sytuacjach szczególnie trudnych pracownicy mają możliwość wezwania karetki z lekarzem, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, czy chociażby transmisji badania EKG na oddział kardiologiczny i konsultacji telefonicznej z lekarzem. Pokazuje to wyraźnie, że taka organizacja nie pozostawia ratownika bez wsparcia medycznego.

W kontekście pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji o zbliżających się protestach ratowników medycznych domagających się m.in. wzrostu wynagrodzeń, zmian w Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym i wprowadzenia Ustawy o Zawodzie i Samorządzie Ratowników Medycznych, warto pochylić się nad sytuacją wspomnianej grupy zawodowej w naszej najbliższej okolicy, tj. w gnieźnieńskim szpitalu.

W Szpitalu Pomnik Chrztu Polski pracuje aktualnie ok. 90 ratowników medycznych, z czego mniej więcej połowa zatrudniona jest w ramach umów o pracę. Bez cienia wątpliwości praca ratownika ma niebagatelny wpływ na dalsze losy osoby, która ucierpiała wskutek nieszczęśliwego wypadku czy też innych zdarzeń losowych. Obowiązki jakie każdego dnia realizuje personel Zespołów Ratownictwa Medycznego wiążą się z ogromną odwagą, wytrwałością i dużą wiedzą medyczną, która wykorzystywana jest pod znaczną presją czasu i otoczenia.

Z informacji, które uzyskaliśmy wynika, że od czerwca br. Pogotowie Ratunkowe działające w strukturach Szpitala Pomnik Chrztu Polski posiada nową siedzibę zlokalizowaną przy ul. Jana III Sobieskiego, w obiektach należżących do Hotelu NEST. Budynek, w którym aktualnie pracują ratownicy charakteryzuje się wysokim standardem - personel ma do dyspozycji klimatyzowane pokoje z łazienkami oraz dwie kuchnie. Każżdy z ratowników posiada własną szafkę pracowniczą oraz żywieniową, a dla wszystkich zespołów dostępna jest wspólna przestrzeń w charakterze świetlicy, na której można oczekiwać na zgłoszenie do wyjazdu.

Oprócz kwestii dotyczących siedziby pogotowia warto zauważyć, że w ostatnich miesiącach szpital pozyskał dotację na zakup nowego ambulansu typu C, który już trafił do Gniezna. Co więcej, w ostatnich dniach pojawiła się informacja, że dzięki współpracy Starostwa Powiatowego z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, do końca roku uda się pozyskac kolejny ambulans, który zasili i odnosi flotę karetek Szpitala Pomnik Chrztu Polski.

Nieoficjalnymi kanałami dowiedzieliśmy się, że średnie zarobki ratownika medycznego w gnieźnieńskim szpitalu, bez dodatku covidowego wynoszą średnio 5 500 zł miesięcznie w ramach umowy o pracę i 6 500 zł miesięcznie w ramach zatrudnienia na umowie cywilno-prawnej, czyli tzw. kontrakcie. Zaznaczyć przy tym należy, że ratownik zatrudniony w ramach umowy o pracę pracuje 160 godzin miesięcznie, natomiast w ramach umowy kontraktowej istnieje możliwość wypracowania takiej liczby godzin na jaką zdecyduje się pracownik. Przekłada się to na fakt, że niektórzy ratownicy pracujący w ramach umów cywilno-prawnych pracują 80 godzin miesięcznie, a inni nawet 280 godzin. Warto również odnotować fakt, że do puli tych godzin zalicza się również czas wyczekiwania na zgłoszenie, a w okresie ostatnich 3 miesięcy średnia ilość wyjazdów jednego zespołu wynosiła 4-5 wyjazdów na dobę.

Dla uzyskania pełnego obrazu należży zaznaczyć, że na mocy poleceń Ministra Zdrowia w okresie od listopada 2020 r. do czerwca 2021 r. dodatkowe wynagrodzenie o wysokości 100% wynagrodzenia wynikającego z umowy (do sumy 15 000 złotych) przysługiwało m.in. osobom wykonującym zawód medyczny w SOR lub izbach przyjęć, Zespołach Ratownictwa Medycznego, w tym lotniczych zespołach ratownictwa. Powyższy fakt przekładał się w efekcie w czasie pandemii na wyraźny wzrost wynagrodzeń ratowników medycznych gnieźnieńskiego szpitala, bez względu na formę zatrudnienia. Dla umów o pracę było to ok. 11 000 zł, natomiast dla umów kontraktowych ok. 12 500 zł.

Czy warunki pracy i płacy, w których pracują dziś ratownicy w gnieźnieńskim szpitalu są złe? Na to pytanie każdy może odpowiedzieć sobie sam.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(2)

 • 31.08.2021 19:33  Odpowiedz na komentarz

  Zakup pojazdu w postaci karetki nic nadzwyczajnego.
  Pomieszczenia socjalne + szawki + klimatyzacja to jest wymóg a nie Luksus.
  Klimatyzacja jest montowana Standardowo w pomieszczeniach do przechowywania leków, powinna przynajmniej być zgodnie z przepisami o przechowywaniu środków farmaceutycznych /leków.
  A podane kwoty to bzdura Andrzej Bukowski jest niekompetentnym pismakiem który podjudza społeczeństwo przeciw nam, ciężko pracującym medykom.
  Jak by był choć troszkę kompetentny to by nspisał o kwocie brutto lub netto bo to są najbardziej istotne informacje.
  I Rat. Med. Działają bez lekarzy.

 • 31.08.2021 11:58  Odpowiedz na komentarz

  Artykuł dno ??????? nie znam ratownika w powiecie gnieznienskim i okolicznych który na etacie zarobił by więcej niż 4500 na rękę wliczając w to dodatki za nocki, święta i staż pracy... Co do średniej ilości wyjazdów... Ja zarabiam 4000 ty 10000 CZYLIBSREDNIO Zarabiamy 7000 ???????
  A czemu redaktor nie napisał ile wyjazdów dziennie było jak był wypłacany dodatek covidowy i ile czasu ratownik spędzał w tych pięknych strojach...

PODOBNE TEMATY
Operacje wszczepiania stymulatorów serca w gnieźnieńskim Szpitalu Pozostając w temacie leczenia niewydolności serca przedstawiamy krótką fotorelację z zabiegu wszczepienia... Poniedziałek, 18 października 2021
Na Oddziale Noworodków i Wcześniaków pojawił się fotel do kangurowania Kangurowanie jest metodą przytulania noworodka "skóra do skóry". Mama lub tata siadają na fotelu i przytulają... Poniedziałek, 18 października 2021
Pierwsze zabiegi ablacji w Szpitalu Zgodnie z obietnicami składanymi w dniu otwarcia nowego budynku, gnieźnieński szpital rozszerza działalność... Środa, 13 października 2021
Medycyna estetyczna w Gnieźnie! Gabinet lekarski zachęca szeroką ofertą Medycyna estetyczna bez wątpienia przyciąga coraz większe grono, w szczególności kobiet. Ważne jest,... Wtorek, 12 października 2021