moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Spore zmiany na ul. Roosevelta! Nowe ścieżki rowerowe i przystanki wiedeńskie!

Środa, 11 sierpnia 2021
 • Spore zmiany na ul. Roosevelta! Nowe ścieżki rowerowe i przystanki wiedeńskie!

Spore zmiany szykują się na ul. Roosevelta w Gnieźnie. Prezydent Tomasz Budasz poinformował o tym na swoim fanpage'u.

Jak czytamy na fanpage'u prezydenta:

Już jakiś czas temu informowałem Was o planowanych zmianach na ul. Roosevelta. Teraz ogłaszamy przetarg. Będzie bezpieczniej, zarówno dla rowerzystów, jak i kierowców i mieszkańców korzystających z komunikacji miejskiej.
Jeszcze tej jesieni planujemy wprowadzić tam zmianę organizacji ruchu, wydzielić pasy rowerowe (po 1,5 m po każdej stronie) i po raz pierwszy w Gnieźnie zastosować tzw. przystanki wiedeńskie (2 w okolicach Parku Trzech Kultur).
Te pasy rowerowe są fragmentem większej koncepcji: również w tym roku powstanie trasa na ul. Gdańskiej; przygotowujemy także zmianę organizacji ruchu na wiadukcie, gdzie dopuszczony będzie ruch rowerowy na chodniku. Następnie na ul. Żwirki i Wigury zrealizowany zostanie projekt pasów rowerowych prowadzących aż do ul. Roosevelta.

W komentarzach pod postem tym razem mieszkańcy nie kryją swojego oburzenia, szczególnie kierowcy samochodów. O ile ścieżki rowerowe bez wątpienia są potrzebne, najwyraźniej jednak samorządowcy idą o krok za daleko i "wciskają je" dosłownie wszędzie, nawet jeżeli istnieją alternatywne trasy dla jednośladów, np. mniej ruchliwymi ulicami.

Przystanek wiedeński po raz pierwszy zrealizowano w Wiedniu. Jego konstrukcja polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do autobusu oraz spowalnia ruch i zwiększa bezpieczeństwo pieszych.

Magistrat właśnie ogłosił przetarg na realizację tej inwestycji. Na ul. Roosevelta (od skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego do skrzyżowania z al. Reymonta) mają powstać  pasy rowerowe o szerokości 1,5 m, wydzielone po obu stronach jezdni. W ramach zadania wprowadzone zostaną zmiany w oznakowaniu pionowym, poziomym, pojawią się także elementy bezpieczeństwa ruchu. Zostaną także wykonane niezbędne poszerzenia jezdni, korekty chodnika i krawężników. Na ul. Roosevelta powstaną też dwa,  pierwsze w Gnieźnie,  przystanki autobusowe w stylu wiedeńskim. Na realizację tego zadania w miejskim budżecie przewidziano 350 tys. zł.

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(7)

 • chore miasto a właściwie władze miasta które dostały amoku rowerowego
  chęć wykazania się że gniezno ma dużo dróg rowerowych doprowadza tą władzę do obłędu graniczącego z paranoją. zwężanie jednej z najbardziej ruchliwych ulic w mieście to choroba. dla rowerów są dostepne boczne alternatywne ulice którymi mogą poruszać się bezpiecznie. władze miasta powinny zwiękzsac przepustowość ulic dla komunikacji publicznej która służy wszystkim mieszkańcom.
  proponuję żeby wladza zeszła na ziemię, zsiadła z rowerów i spojrzała z tego poziomu na rzeczywiste problemy mieszkańców.

 • Po wydzieleniu pasów rowerowych między chodnikami a tymi pasami rowerowymi powinno się ustawić wysokie na metr płotki. Po co ? By żadnemu z pieszych nawet nie przyszło do głowy przechodzić przez ulicę Roosevelta w innym miejscu niż po pasach. Bo rowerzyści po tych ścieżkach rowerowych będą gnali z szybkością 40 km na godzinę. I zderzenie pieszego z takim rowerzystą skończy się kalectwem na całe życie !!

 • 11.08.2021 17:48  Odpowiedz na komentarz

  Może nareszcie na Roosevelta skończą się popisy chorych na głowę, samochodami i na MOTOCYKLACH, zakazać jeszcze ruchu powyżej 3,5 T żeby wieczorami nie latały ciężarówki na odcięciu i na czerwonym przy sklepie ziemowit kiedy pieszych nie widac

 • 11.08.2021 12:45  Odpowiedz na komentarz

  Przystanki WIEDEŃSKIE są jak garby spowalniające na ulicy osiedlowej. Jak bĘdą na nie najeżdżały samochody ciężarowe wyładowane jakimiś blachami, stalowymi prętami lub innymi luźnymi skrzyniami to mieszkańcy pobliskiej kamienicy nie usną już żadnej nocy. Bo ominąć tych przystanków wiedeńskich, przy podwójnych, białych liniach rozdzielających pasy ruchu nie będzie wolno !

 • 11.08.2021 11:46  Odpowiedz na komentarz

  konstrukcja przystanku wiedeńskiego"polega na podniesieniu jezdni w rejonie przystanku do poziomu chodnika. Rozwiązanie umożliwia łatwiejsze dojście i wsiadanie do autobusu".Jak może takie rozwiązanie ma ułatwiać wejście do autobusów jeżeli w autobusach istnieje coś takiego jak "pierwszy stopień".Jeżeli teraz ulica jest ciut niżej niż chodnik, wejście na ten "pierwszy stopień " jest dla starszych osób łatwiejsze. A jeżeli pan prezydent wyrówna poziom ulicy z poziomem chodnika "pierwszy stopień" w autobusach będzie automatycznie wyżej niż dotychczas. I to ma być ułatwienie dla wsiadających

  13.08.2021 08:59

  Słuszna uwaga. Miałam napisać to samo.
  Jak niby zrównanie asfaltu z chodnikiem ma ułatwić wsiadanie do autobusu skoro ?schodek? będzie wyższy???
  Ten pomysł utrudni wejście. Jedyny plus tego podwyższenia to spowolnienie ruchu.

 • Konia z rzędem temu kto to wszystko zrealizuje z 350 tysięcy złotych! a poza tym. Wydzielenie po obu stronach ul Roosevelta ścieżek rowerowych spowoduje:
  1. w przypadku ich wydzielenia z już istniejących chodników spowoduje to niebezpieczne zwężenie pasów dla pieszych. w konsekwencji doprowadzi to do licznych potraceń pieszych przez "prujących" rowerzystów i przez ludzi szarżujących na hulajnogach elektrycznych.
  2. W przypadku ich wydzielenia z szerokości asfaltowej ulicy to wtedy dwa mijające się TIR-y lub autobusy będą sobie łamały lusterka lub światła obrysowe..

PODOBNE TEMATY
Bluza Nike - podaruj sobie odrobinę luksusu Casualowe czy sportowe stylizacji powinny zapewniać najwyższy komfort użytkowania. Coraz więcej osób... Piątek, 22 października 2021
Stypendium Wielkopolskiej Izby Gospodarczej przyznane W środę, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie odbyła się Uroczystość wręczenia... Czwartek, 21 października 2021
We wtorek otwarcie wiaduktu w Gnieźnie! Znamy szczegóły przeprowadzonej inwestycji Dobra wiadomość dla mieszkańców Gniezna i kierowców przejeżdżających przez to miasto! We wtorek 26 października... Czwartek, 21 października 2021
Spotkanie z mieszkańcami Osiedla Konikowo Sprawy komunikacji, ruchu drogowego oraz ochrony środowiska zdominowały 18 października spotkanie mieszkańców... Środa, 20 października 2021