moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Hashimoto - jakich produktów nie należy używać w diecie?

Czwartek, 5 sierpnia 2021
  • Hashimoto - jakich produktów nie należy używać w diecie?

Choroby autoimmunologiczne w populacji występują w ostatnim czasie ze zwiększoną częstotliwością. Do chorób wynikających z autoagresji należy między innymi Hashimoto, a ilość diagnoz tej choroby rośnie z roku na rok. Choroba polega na wytwarzaniu przez układ odpornościowy przeciwciał skierowanym przeciwko własnym tkankom, co powoduje jednocześnie trwałe uszkodzenia atakowanego narządu i nieustanne jego zapalenie - w tym przypadku tarczycy.

Przyczyny wpływające na zachorowanie i pierwsze objawy

Hashimoto jest diagnozowane zdecydowanie częściej u kobiet, niż u mężczyzn. W początkowej fazie nie wykazuje żadnych objawów mogących świadczyć o chorobie. Choroba ta najczęściej diagnozowana jest w momencie stwierdzenia u pacjenta nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Przyczyny jest powstawania nie są jeszcze do końca poznane, ale do czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim czynniki genetyczne, niewłaściwy tryb życia, na który składa się między innymi niezbilansowana dieta, mała aktywność fizyczna, a także czynniki środowiskowe. Na powstanie choroby wpływa także stres i problemy natury psychicznej.

Do pierwszych niepokojących objawów mogących świadczyć o chorobie należy nieustanne odczuwanie zimna, senność i ogólne osłabienie organizmu, a także nadmierne wypadanie włosów i osłabienie paznokci. Na skórze mogą się pojawiać także wypryski, a skóra może być sucha. To wszystko to przede wszystkim objawy niedoczynności tarczycy. Nadczynność charakteryzuje się nadmiernym pobudzeniem, nerwowością i często kołataniem serca. Występowanie tych objawów powinno skłonić nas do wykonania badań laboratoryjnych w kierunku chorób tarczycy, a także wizyty u specjalisty - endokrynologa, który wykona USG tarczycy. To właśnie badania krwi (głównie anty-TPO i anty-TG w połączeniu z TSH, fT3 i fT4), a także USG są w stanie jednoznacznie określić, czy cierpimy na Hashimoto.
 

Leczenie Hashimoto

Najważniejszym elementem leczenia Hashimoto jest leczenie nadczynności lub niedoczynności tarczycy, a także dbanie o właściwy styl życia. Ważne jest, by najlepiej wyeliminować używki (alkohol, papierosy), dbać o właściwą ilość snu, aktywność fizyczną i unikać stresujących sytuacji. Przy Hashimoto ogromnie ważna jest także dieta - najlepiej prowadzona pod okiem wykwalifikowanego dietetyka.

Nieleczone Hashimoto może doprowadzić do konieczności usunięcia tarczycy, w związku z czym w tych najbardziej ekstremalnych przypadkach będzie pojawiała się nawet konieczność włączenia żywienia pozajelitowego.  Żywienie pozajelitowe - zywieniemaznaczenie.pl


Co powinniśmy wykluczyć z diety przy Hashimoto?

Dieta u chorych z Hashimoto powinna być dostosowana do ich wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej, a także ogólnego stanu fizjologicznego pacjenta. Najlepsze efekty uzyskują pacjenci stosujący dietę przeciwzapalną / śródziemnomorską. Hashimoto - dieta - czego nie wolno jeść?

Warto z diety wykluczyć cukry proste - szczególnie te dodawane do posiłków przez nas. Ograniczenie słodyczy, słodkich napojów, a także zaprzestanie słodzenia kawy czy herbaty z pewnością pozytywnie wpłynie na stan zdrowia. Cukier można zastąpić zdrowszymi alternatywami - np. ksylitolem czy erytrytolem. Żywność przetworzona, czyli głównie słodycze, zawierają w swoim składzie szkodliwe tłuszcze trans, których nadmiar w diecie może nasilać proces autoimmunologiczny.

Często pojawiają się informacje, by wykluczyć z diety gluten i laktozę - nie ma w tym naukowego potwierdzenia, jednak zawsze przed wprowadzeniem diety eliminacyjnej należy wykonać badania w kierunku alergii i nietolerancji pokarmowych, czy celiakii. Dietę bezglutenową i bezlaktozową można wprowadzić pod warunkiem, że będzie dobrze zbilansowana, dlatego najlepszym wyborem jest udanie się do dietetyka.

Z diety warto wykluczyć przede wszystkim cukier i słodycze, ale także tłuste mięsa i wędliny, tłusty nabiał, jasne, przetworzone pieczywo pszenne, drobne kasze, alkohol. Warto zwrócić także uwagę na to, że surowe warzywa kapustne (takie jak brukselka, brokuł) zawierają duże ilości giotrogenów - czyli substancji wolotwórczych, które zaburzają wchłanianie jodu przez tarczycę.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Doświadczeni w odchudzaniu! Fresh Catering na lokalnym rynku jest prekursorem zdrowego odżywania i jedną z pierwszych firm działających... Sobota, 11 września 2021
Cukiernia inna niż wszystkie, czyli co wyróżnia Ciacho Bez Cukru? O tym, czym jest Ciacho Bez Cukru, czyli jedna z bardzo nietypowych cukierni, rozmawialiśmy z Różą Sobecką... Środa, 1 września 2021
Czy suplementy na odchudzanie pomagają schudnąć? Na rynku coraz to pojawiają się nowe środki na odchudzanie. Producenci tych suplementów obiecują, schudnięcie... Środa, 30 czerwca 2021
Gainer - odżywka na masę Utarło się, że białko jest suplementem, które powinny stosować osoby zainteresowane kulturystyką. Proteiny... Piątek, 21 maja 2021