moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zero kaloryczne - czym jest i czy jest ważne dla sportowca?

Czwartek, 5 sierpnia 2021
  • Zero kaloryczne - czym jest i czy jest ważne dla sportowca?

Zero kaloryczne to pojęcie, które dotyczy każdego człowieka, niezależnie od tego, czy uprawia sport, czy nie. Jednak osoby aktywne fizycznie powinny przykuć większą uwagę do podaży kalorii i szczególnie zainteresować się tym tematem. Sprawdź, czym jest zero kaloryczne i czy jest ważne dla sportowca.

Co to jest zero kaloryczne i dlaczego warto je znać?

Zero kaloryczne to liczba kalorii, której spożywanie nie powoduje przyrostu ani utraty masy ciała. Z fizjologicznego punktu widzenia, jest to najzdrowsza dla organizmu wartość przyswajanych kalorii. A ile wynosi zero kaloryczne? U każdej osoby wygląda to inaczej. Ważne jest tutaj dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, które mówi nam o tym, ile kalorii w ciągu dnia zużywamy na wszystkie czynności i procesy fizjologiczne. Jeśli do organizmu dostarczamy dokładnie tyle kalorii, ile nasz organizm zużywa w ciągu dnia, to jesteśmy na zerze kalorycznym.

Osoby, które chcą zredukować swoją masę ciała, muszą obliczyć swoje dziennie zapotrzebowanie, a następnie odjąć od niego kilkaset kalorii. W przypadku osób „na masie” sytuacja jest oczywiście odwrotna, czyli do dziennego zapotrzebowania należy dodać odpowiednią liczbę kalorii.

Zero kaloryczne pozwala na utrzymywanie zdrowej masy ciała, ale służy także do osiągania wyznaczonych celów sylwetkowych. Manipulując wartością, możemy chudnąć lub przybierać na wadze.
 

Zero kaloryczne a uprawianie sportu

Podczas wysiłku fizycznego organizm spala znacznie więcej kalorii niż podczas spoczynku. Dlatego sportowcy potrzebują więcej pożywienia niż osoby nieaktywne fizycznie. Z tego też względu muszą oni przywiązywać jeszcze większą wagę do spożywanych kalorii niż inni. Zbyt mała ilość jedzenia mogłaby odbić się negatywnie na wynikach sportowych. Niedożywiony zawodnik zwyczajnie nie miałby siły na trening.

Jednak równie szkodliwa mogłaby być nadmierna liczba kalorii. Gwałtowny przyrost masy ciała może przyczynić się do powstania wielu chorób i schorzeń, a także do pogorszenia kondycji. To właśnie dlatego zawodowi sportowcy bardzo często współpracują z profesjonalnymi dietetykami, którzy dokładnie obliczają zapotrzebowanie kaloryczne i planują dietę zawodnika.
 

Jak monitorować podaż kalorii?

Aby monitorować podaż kalorii, najpierw musimy obliczyć swoje zero kaloryczne. Najłatwiejszy sposób to skorzystanie z dostępnych w internecie kalkulatorów. Wystarczy wpisać swoje dane i po chwili otrzymujemy wynik. Znając swoje zero kaloryczne, możemy manipulować liczbą kalorii, w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć.

Jeśli zależy nam na przyroście masy ciała, wystarczy spożywać więcej kalorii. Liczbę kalorii spożywaną w ciągu dnia można monitorować za pomocą aplikacji na telefon. Natomiast jeśli chcemy schudnąć, musimy jeść mniej, niż wynosi nasze zero kaloryczne lub dodać aktywność fizyczną, np. rower, pływanie czy bieganie w terenie lub na bieżni. Jeśli interesują Cię bieżnie elektryczne - Prosportowy.pl to miejsce dla Ciebie. Znajdziesz tam sprzęt sportowy na każdą okazję pomagający w utrzymaniu odpowiedniej liczby kalorii.

Zero kaloryczne to pojęcie, na które każdy powinien zwrócić uwagę, niezależnie od poziomu swojej aktywności fizycznej. Poznanie tego parametru pozwala na dostarczanie odpowiedniej liczby kalorii, a tym samym utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dzięki temu organizm może prawidłowo funkcjonować, a my - czuć się dobrze każdego dnia.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Kolejny Sylwester Koniarzy za nami! Ponad 40 wierzchowców wjechało na gnieźnieński Rynek Ponad 40 jeźdźców spotkało się w sylwestrowe południe, żeby pożegnać stary i powitać nowy rok oraz złożyć... Piątek, 31 grudnia 2021
Hubertus w Stadzie Ogierów za nami! W sobotę, w samo południe jeźdźcy spotkali się w gnieźnieńskim Stadzie Ogierów na Biegu Świętego Huberta,... Sobota, 23 października 2021
Już w sobotę Bieg Św. Huberta w Stadzie Ogierów Zarządu Gospodarstwa Rolno-Hodowlanego Żydowo Sp.z o.o. zaprasza na Bieg Św. Huberta, który odbędzie... Piątek, 22 października 2021
Zmarła Weronika Strachanowska! Do końca walczyła z rakiem Weronika Strachanowska od roku walczyła z rakiem. Choroba zaatakowała kiedy kobieta miała zaledwie 22... Piątek, 1 października 2021