moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ile dni urlopu może wykorzystać pracownik w 2021?

Środa, 4 sierpnia 2021
  • Ile dni urlopu może wykorzystać pracownik w 2021?

Pandemia koronawirusa zmieniła nie tylko sposób pracy większości osób, ale także podejście do tematu urlopów. Ze względu na ciągłe obostrzenia i brak możliwości wyjazdu nie tylko w obrębie Polski, ale i poza jej granice, pracownicy niezbyt chętnie korzystali z urlopów. Tymczasem pracownik jest w pewnym sensie zmuszony do skorzystania z tego przywileju. Nie ma bowiem, co do zasady, możliwości otrzymania ekwiwalentu za cały urlop wypoczynkowy w danym roku.

Urlop wypoczynkowy - komu przysługuje?

Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi, czyli osobie zatrudnionej w ramach umowy o pracę. Jednak już sam wymiar urlop będzie różny i uzależniony od łącznego stażu pracy (u obecnego, jak i u poprzednich pracodawców). Warto wiedzieć, że do stażu pracy wliczany jest także okres nauki, czyli szkoły zawodowej, szkoły średniej dla absolwentów szkół zawodowych, szkoły średniej ogólnokształcącej, szkoły policealnej, a także okres studiów wyższych. W przypadku łącznego stażu pracy poniżej 10 lat, urlop wynosi 20 dni w skali roku, a w przypadku świadczenia pracy ponad 10 lat - 26 dni. W przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin, urlop zmniejsza się proporcjonalnie.
 

Urlop wypoczynkowy - czy trzeba wykorzystać do w całości?

Aby móc skorzystać z urlopu, należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy na ręce pracodawcy. Jeżeli u danego pracodawcy nie obowiązuje wzór, można to znaleźć  w sieci, np. darmową wersję na stronie Inewi. Obecnie dużą popularnością cieszą się wnioski elektroniczne, ponieważ znacznie ułatwiają zarządzanie kalendarzem urlopów pracowniczych.

Co do zasady, pracownik powinien wykorzystać cały przysługujący mu w danym roku urlop. Dodatkowo zgodnie z Kodeksem Pracy, pracownik ma prawo do 14 dni nieprzerwanego wypoczynku. Jedynie na wniosek pracownika, urlop ten może zostać podzielony na części. Wniosek musi być jednak odpowiednio uzasadniony. Urlop jest okresem regeneracji sił dla pracownika, co przynosi również korzyść samemu pracodawcy. Wypoczęty i zrelaksowany pracownik jest bardziej wydajny i zmotywowany do pracy.

W praktyce często zdarza się, że pracownik nie wykorzystuje całego przysługującego mu urlopu. Wówczas te dni przechodzą na kolejny rok kalendarzowy. Zaległy urlop powinien zostać wykorzystany w pierwszym kwartale nowego roku.
 

Urlop wypoczynkowy - zmiana terminu przez pracodawcę

Termin urlopu wypoczynkowego musi być uzgodniony z pracodawcą. Wynika to z konieczności zapewnienia ciągłości działania danego przedsiębiorstwa. Niedopuszczalne jest sytuacja, aby wszyscy pracownicy jednocześnie udali się na urlop wypoczynkowy. W praktyce większe przedsiębiorstwa korzystają z platform i internetowych, za pomocą których zarządzają czasem pracy i urlopem w poszczególnych jednostkach. Harmonogramy urlopowe są zazwyczaj ustalane na początku nowego roku. To czy będę restrykcyjnie przestrzegane, zależy w dużej mierze od samego pracodawcy oraz nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

Zmiana terminu urlopu pracownika przez pracodawcę jest dopuszczalna, ale tylko w uzasadnionych przypadkach. Szczególnie wtedy, gdy kompetencje danego pracownika są unikatowe lub gdy z przyczyn losowych inny pracownik mogący pełnić zastępstwo, nie jest w stanie tego zrobić (choroba, śmierć). Jeżeli pracownik poniósł koszty w związku z taką zmianą terminu urlopu (np. koszty rezerwacji hotelu, przelotu, zakupu specjalistycznego sprzętu na urlop), pracodawca jest zobowiązany zwrócić te koszty pracownikowi.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Jak pielęgnować skórę twarzy latem? Lato to okres, kiedy nasza skóra wystawiona jest na silne działanie promieni słonecznych i promieniowania... Czwartek, 30 czerwca 2022
Zajęcia z LEGO Education wracają do VR Inkubatora Zgodnie z zapowiedziami w wakacje VR Inkubator w Fałkowie otwiera się na dzieci i kontynuuje przygodę... Czwartek, 30 czerwca 2022
Niezwykła wystawa w VR Inkubator za nami! Odwiedzający byli zachwyceni Od 23 do 26 czerwca w VR Inkubator w Fałkowie można było odwiedzić wystawę "Przyszłość u podstaw" przygotowaną... Czwartek, 30 czerwca 2022
Nowy chodnik w Dziećmiarkach oddany do użytku Powiatowy Zarząd Dróg w Gnieźnie oddał do użytku nowo powstały chodnik w miejscowości Dziećmiarki w... Środa, 29 czerwca 2022