moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kuriozalna sprawa gwałtu wraca na właściwe tory? Do Sądu trafił akt oskarżenia!

Poniedziałek, 12 lipca 2021
 • Kuriozalna sprawa gwałtu wraca na właściwe tory? Do Sądu trafił akt oskarżenia!

Do Sądu Rejonowego w Gnieźnie trafił akt oskarżenia przeciwko Marcinowi (imię zmienione przez Redakcję), który w 2017 roku miał dopuścić się gwałtu na mieszkance jednej z wsi pod Gnieznem. Początkowo to pokrzywdzona została skazana za rzekome składanie fałszywych zeznań. Sprawa o gwałt została natomiast umorzona, mimo nagrania, na którym oskarżony przyznał się winy.

Przypomnijmy:

Marcin (imię zmienione przez redakcję) był podejrzany o:
 • W dniu 25 stycznia 2017 roku przemocą polegającą na chwyceniu za ramiona, rzuceniu na łóżko i przygnieceniu swoim ciałem, doprowadził Katarzynę do obcowania płciowego (art., 197 par. 1 kk).
 • W dniu 27 marca 2017 roku przemocą polegającą na szarpaniu, objęciu ramieniem i przytrzymaniu, doprowadził Katarzynę do poddania się innej czynności seksualnej polegającej na pocałunku poprzez wsunięcie języka do ust pokrzywdzonej (art. 197 par. 2 kk).
 • W dniu 10 kwietnia 2017 roku poprzez ominięcie przeszkody w postaci ogrodzenia wdarł się na teren zamkniętej posesji będącej własnością Katarzyny i jej męża bez ich zgody (art. 193 kk).

Policja na etapie postępowania przygotowawczego i zbierania materiałów dowodowych nie uwzględniła nagrania, na którym podejrzany wyraźnie przyznał się do winy. Efektem tego było umorzenie sprawy przez gnieźnieński Sąd. Dodatkowo Pani Katarzyna (imię zmienione przez Redakcję) została oskarżona o składanie fałszywych zeznań i skazana. Kobieta miała trafić do więzienia na 3 miesiące oraz przez 9 miesięcy pracować społecznie po 30 godzin miesięcznie (ograniczenie wolności). Wyrok miał być również opublikowany w lokalnej gazecie.

Pani Katarzyna szukała pomocy. Trafiła m.in. do biura posłanki Pauliny Hennig-Kloski, która skontaktowała ją z biurem Rzecznika Praw Obywatelskich. W sprawę włączyła się także Fundacja Przeciw Kulturze Gwałtu. Absurdalny wyrok udało się skasować, natomiast wyrok w sprawie o gwałt został uchylony przez Sąd Najwyższy. Rozpoczęło się postępowanie przygotowawcze, które obecnie zakończyło się skierowaniem do Sądu aktu oskarżenia przeciwko Marcinowi. Co istotne, tym razem jako dowód uwzględniono wcześniej pominięte nagranie. Jego treść można znaleźć w jednym z wcześniejszych (wyżej podlinkowanych) artykułów. Nagranie zostało zbadane przez biegłych, którzy mieli potwierdzić jego autentyczność.

Pani Katarzyna odzyskuje wiarę w sprawiedliwość. Sprawę będziemy monitorować.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(10)

 • Takie sprawy często są pełne niejasności. Współczuję sędziemu. Są na świecie gwałciciele, są i fałszywe oskarżenia.

  30.12.2021 08:04

  O tóż to! Nie bronie Ani jego Ani jej. OD oceny materiałów dowodowych są specjaliści, eksperci do tego powołani przez Sąd, a nie czytelnicy którzy bazuja na własnych domysłach lub sterotypach typu " jak gwałt to na pewno winny facet". Czasy się zmieniły kobiety też potrafią być perfidne i lubią grać ofiarę.

 • 24.09.2021 18:41  Odpowiedz na komentarz

  Niewyobrażam sobie co musi przechodzić ta biedna zgwałcona kobieta ,żona i matka . To straszne że ofiary gwałtu muszą wciąż udowadniać że to nie one są winne . Liczę że gwałciciel zostanie ukarany a ta kobieta dozna ulgi i spokoju. Trzymam mocno kciuki .

 • 24.09.2021 18:38  Odpowiedz na komentarz

  Tacy gwałciciele przynoszą wstyd

 • Ten gwałciciel musi ponieść karę ,bo inaczej będzie gwałcił dalej swoje ofiary. Biedna niewinna kobieta musi teraz walczyć o sprawiedliwość.

 • 02.08.2021 11:22  Odpowiedz na komentarz

  Katarzyno, wierzę ci. I wierzę, że niegodziwość nie trwa wiecznie i nigdy nie wygrywa. Wspieram całym sercem, bądź silna i trzymaj głowę wysoko, bo nie jesteś winna temu, co cię spotkało, to Cię w żaden sposób nie definiuje. Wysyłam pozytywne myśli i siostrzany uścisk.

 • Hejterzy ,którzy oczerniacie tą biedną kobietę, wstydzcie się. Wina zawsze jest po stronie gwałciciela. I wie o tym cała polska ile upokorzeń i prześladowań przeżyła ofiara . Mam nadzieję że gwałciciel szybko trafi do więżienia i nigdy nie zgwałci żadnej kobiety. Trzymaj się kochana . My wsztstkie jesteśmy po twojej stronie i znamy doskonale prawdę . Bardzo ci współczuje ograniczonych mieszkańców tej wsi ,zapewne bliscy koledzy gwałciciela. Wstyd !!!!!

 • 16.07.2021 00:36  Odpowiedz na komentarz

  Redaktor powinien popytać ludzi ze wsi gdzie mieszkają główni bohaterowie i napisać obiektywny artykół po tym co jest podane na tym portalu widać ewidentnie ,że autor artykułu jest stronniczy . To nie pierwszy raz gdzie redaktor nie jest obiektywny. Mieszkańcy pobliskich wiosek znają tą panią i wiedzą dużo w tej sprawie ,co robiła i z kim a pan chce zniszczyć człowieka nie znając sprawy nie tędy droga panie redaktorze...

 • Ten artykuł wygląda tak jak autor Andrzej bukowski wydał swój wyrok, opiera się tylko na jednaj stronie, Wątpię żeby zapoznał się z aktami sprawy a nawet nagraniem na które się powołuje. panie Andrzeju bukowski czy ten artykuł jest artykułem sponsorowanym???? Czy jest pan stroną tego postępowania????czy jest pan rzetelnym dziennikarzem czy sponsorowanym pismakiem?????czy może zwyczajnie szuka pan sensacji dla rozgłosu portalu????

 • Ludzie mają różne fetysze, może kiedyś mu powiedziała ze chciałaby zeby ją zgwałcił- ludzie mają zboczenia różne. Szkoda tych rodzin oraz jak dla mnie poszkodowanego ( czyli oskarżonego). Mam nadzieje, że Pan "Marcin" nie poniesie w zwiazku z tym żadnych konsekwencji. a Nagranie jest czystą manipulacją i wyraźnie słychać na nich jak rzekoma ofiara wykorzystuje stan emocjonalny Pana i manipuluje nim skłaniając go ku przyznaniu sie, gośc bezmyślnie powtarza słowa za nią. Mam nadzieje ze co do nagrania bedzie powołana kompetentna osoba, która z punktu psychologicznego oceni to nagranie.

PODOBNE TEMATY
Trwa kurs samoobrony dla kobiet Jak uwolnić się z uchwytu? Jak obezwładnić napastnika? Jak obronić się przed atakiem nawet kilku przeciwników?... Środa, 18 maja 2022
Mężczyzna masturbował się przy placach zabaw! Został ukarany mandatem W niedzielę, w Osińcu i Kędzierzynie około 40-letni mężczyzna masturbował się przy placach zabaw. Jeden... Środa, 18 maja 2022
Pijany 16-latek topił się w jeziorze! Uratowali go świadkowie Do zdarzenia doszło w sobotę, 14 maja, na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Jankowie Dolnym. Wieczorem... Poniedziałek, 16 maja 2022
23-latka handlowała podróbkami! Teraz za to odpowie Ogólnie mówi się, że "buty są jak lody - zawsze jest miejsce na więcej". Kobiet do ich zakupu nie trzeba... Poniedziałek, 16 maja 2022