moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Produkcja znaków drogowych i ich rodzaje

Czwartek, 8 lipca 2021
  • Produkcja znaków drogowych i ich rodzaje

Znaki drogowe stanowią istotny element infrastruktury drogowej. Przekazywane przez nie informacje wizualne wpływają na zachowania osób kierujących pojazdami. Ich podstawowym zadaniem jest doprowadzenie użytkownika jezdni w bezpieczny sposób do celu, a także wskazanie mu możliwości zaspokojenia bieżących potrzeb podczas przemieszczania się.

Cechy znaków drogowych

Produkcja znaków drogowych wymaga stosowania się do obowiązujących przepisów. Szczegółowe wytyczne dla producentów tego rodzaju elementów zawarte zostały w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku, dotyczącego szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach. W dokumencie tym znajdują się informacje dotyczące konstrukcji, wielkości, wymiarów, barwy, odblaskowości, a także liternictwa znaków.

Zgodnie z wytycznymi znaki powinny być wykonywane z trwałych materiałów i umieszczane na bezpiecznych konstrukcjach. Ich rozmiar uzależniony jest od rodzaju drogi. Wielkie elementy infrastruktury drogowej umieszcza się na autostradach, a znaki mini na wąskich uliczkach miast. Producent znaków drogowych zobowiązany jest do stosowania odpowiedniej kolorystyki, a także wielkości cyfr i liter. W zależności od rodzaju drogi stosuje się folie odblaskowe lub pryzmatyczne o określonym współczynniku odblasku.
 

Kategorie znaków drogowych

W ofercie firm zajmujących się produkcją elementów infrastruktury wykorzystywanej w ruchu kołowym wyróżnia się trzy rodzaje znaków drogowych. Do pierwszej grupy zaliczyć należy znaki nakazu. Ich charakterystyczną cechą jest okrągły kształt, niebieski tło. Dla uzyskania jak najlepszej widoczności symbole umieszczone na niebieskim tle mają barwę białą. Podstawową funkcją elementów zaliczanych do tej grupy jest wskazywanie kierowcom, w jakim kierunku mogą się poruszać i jaki manewr mogą wykonać.

Drugą grupę stanowią znaki drogowe zakazu, które wyróżniają się okrągłym kształtem, czerwoną obwódką, białym tłem oraz symbolami w kolorze czarnym umieszczonymi we wnętrzu tarczy. Ich podstawowym zadaniem jest utrzymywanie porządku na drodze np. poprzez zakazywanie przekraczania określonej prędkości lub wjeżdżania w niedozwolone miejsca. Zastosowanie kontrastujących barw sprawia, że znaki te są doskonale widoczne nawet z dużej odległości.

Do trzeciej grupy znaków wytwarzanych przez firmy zajmujące się produkcją elementów infrastruktury drogowej zalicza się znaki ostrzegawcze. Mają kształt trójkąta otoczonego czerwoną obwódką. Tło w kolorze żółtym dobrze kontrastuje z czarnymi symbolami umieszczonymi we wnętrzu. Znaki te umieszcza się zarówno na drogach krajowych, jak i lokalnych. Ich podstawowym zadaniem jest pomóc kierującym pojazdami uniknąć niebezpiecznych sytuacji, takich jak ostre zakręty, lub nagłe wzniesienia.
 

Czym są znaki aktywne i znaki zmiennej treści

W ostatnim czasie na drogach coraz częściej zaczynają pojawiać się znaki aktywne oraz znaki zmiennej treści. Ich charakterystyczną cechą jest podświetlenie, dzięki któremu element jest bardziej widoczny dla użytkowników dróg. Renomowani producenci infrastruktury drogowej w procesie produkcji wykorzystują technologię led, wyróżniającą się długą żywotnością oraz niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Znaki aktywne umieszczane są zwykle w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Ich odmianą są znaki zmiennej treści wyświetlające dowolne informacje zaprogramowane przez operatora. Świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy występuje czasowa zmiana organizacji ruchu. Ich zastosowanie znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa na drodze.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Smołowanie dachu w ponad 30-stopniowym upale ponad siły 70-latka W czwartek, w godzinach popołudniowych służby ratunkowe otrzymały informację, z której wynikało, że... Sobota, 2 lipca 2022
Dachowanie między Czerniejewem a Neklą W piątek o godz. 14.30 służby ratunkowe zostały powiadomione o dachowaniu samochodu osobowego między... Sobota, 2 lipca 2022
Twoje dziecko jedzie autokarem na wakacje lub obóz? Zadbaj o jego bezpieczeństwo Dobrym zwyczajem stało się już kontrolowanie przez policjantów ruchu drogowego autokarów, które zawiozą... Piątek, 1 lipca 2022
29-latek zatrzymał pijanego 55-latka! Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, senior próbował udawać pasażera Ujęcie obywatelskie nietrzeźwego kierowcy przez 29-letniego mieszkańca gminy Trzemeszno pokazuje, że... Piątek, 1 lipca 2022