moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kolejne Akcje Serce w wykonaniu powidzkich lotników, w tym pierwsza z użyciem śmigłowca

Środa, 7 lipca 2021
  • Kolejne Akcje Serce w wykonaniu powidzkich lotników, w tym pierwsza z użyciem śmigłowca

24 czerwca 2021 r. załoga 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza wykonała lot w ramach Akcji Serce z użyciem samolotu Bryza, natomiast kilka dni późnej wykorzystano w tym celu śmigłowiec Sokół.

To trzecia w tym roku Akcja Serce w wykonaniu lotników z powidzkiej bazy. Do tej pory loty o statusie „hospital” trzydzieści razy realizowały załogi z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Tym samym bilans tegorocznych Akcji Serce 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3. SLTr) wyniósł trzydzieści trzy.

Przygotowania do wykonania tego szczególnego zadania lotniczego rozpoczęły się w nocy 23 czerwca br. Wtedy służby dyżurne potwierdziły możliwość wykonania lotu, po czym rozpoczął się proces planowania i przygotowania operacji. Po przygotowaniu samolotu przez personel techniczny, samolot transportowy M-28 Bryza wystartował z Powidza. Załoga 33. Bazy Lotnictwa Transportowego wykonała lot po trasie Powidz - Katowice - Warszawa - Katowice - Powidz na rzecz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. SLTr w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie. Dużą część z nich realizują załogi 8. BLTr z krakowskich Balic. Coraz częściej jednak do wykonania lotów w ramach Akcji Serce angażowani są także lotnicy z powidzkiej bazy.

Kolejna Akcja Serce to w tym roku trzydziesty trzeci lot wykonany przez 3. SLTr w celu ratowania ludzkiego życia.
 
28 czerwca 2021 r. załoga 2. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej wspierana przez lotników z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego wykonała lot w ramach Akcji Serce z wykorzystaniem śmigłowca W-3 Sokół.

Byłt to pierwszy lot w historii 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego lot ratujący życie, podczas którego załoga transportowała organy do przeszczepienia z wykorzystaniem wojskowego śmigłowca. Do tej pory tego typu zadania realizowano przy wykorzystaniu samolotów transportowych CASA C-295M lub Bryza M-28. Również po raz pierwszy zadanie wykonywała 2. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (2. GPR) z Mińska Mazowieckiego. Wcześniej tego rodzaju zadania realizowały 8. lub 33. Baza Lotnictwa Transportowego (33. BLTr). To właśnie każdego dnia w jednej z tych dwóch baz lotnictwa transportowego na potrzeby „Akcji Serce” w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie.

W ramach pierwszej śmigłowcowej Akcji Serce wykonano lot po trasie Mińsk Mazowiecki - Cieszyn - Kraków - Cieszyn - Warszawa - Mińsk Mazowiecki.

Mimo, że była to pierwsza Akcja Serce w wykonaniu 2. GPR to w sumie w tym roku załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego zrealizowały trzydzieści cztery tego typu misje: trzydzieści z nich wykonały załogi z 8. BLTr, trzy załogi 33. BLTr, a jedną z 2. GPR.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Kolejne przejścia dla pieszych zostaną doświetlone Urząd Miasta Gniezna podpisał umowę z Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg, dzięki której w mieście doświetlimy... Piątek, 22 października 2021
Strażacy usuwali skutki silnego wiatru W czwartek strażacy mieli pełne ręce roboty. Wszystko przez silny wiatr. Piątek, 22 października 2021
Wypadek między Witkowem a Trzemesznem! Jedna osoba w szpitalu! W czwartek ok. godz. 14.00 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku drogowym w Piaskach (droga... Piątek, 22 października 2021
Myślała, że weryfikuje konto na Vinted - straciła 1 000 zł! Najlepszy sposób na pozbycie się pieniędzy z konta bankowego? Pożyczyć kartę żonie, ona będzie wiedziała... Piątek, 22 października 2021