moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

39 zatrzymanych osób! Ponad 50 mln zł z nielegalnego hazardu! Funkcjonariusze weszli do lokali z Gnieźnie i Trzemesznie!

Wtorek, 6 lipca 2021
  • 39 zatrzymanych osób! Ponad 50 mln zł z nielegalnego hazardu! Funkcjonariusze weszli do lokali z Gnieźnie i Trzemesznie!

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Krajowej Administracji Skarbowej, Policji oraz Prokuratury rozbili zorganizowaną grupę przestępczą działająca m.in. na terenie Gniezna i Trzemeszna. Sprawa ma charakter rozwojowy, a do tej pory na terenie całego kraju zatrzymano 39 osób.

Zorganizowana grupa przestępcza prowadząca lokale z nielegalnymi grami hazardowymi. Dwa z nich znajdowały się w Gnieźnie, kolejne dwa w Trzemesznie. Ponadto funkcjonariusze weszli do obiektów na terenie województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.
 

Jak czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej:

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu śledztwa dotyczącego działalności w latach 2018-2021 r. zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw związanych z urządzaniem i prowadzeniem nielegalnych gier hazardowych na automatach oraz przestępstw tzw. prania brudnych pieniędzy w dniach 22 i 23 czerwca 2021 r. na polecenie prokuratury funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Poznaniu we współpracy z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu zatrzymali 37 osób biorących udział w przestępczym procederze.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie ogłoszono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego urządzania i prowadzenia gier hazardowych oraz prania brudnych pieniędzy.

Wobec pięciu podejrzanych prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd wnioski prokuratora uwzględnił. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych o łącznej wartości przekraczającej 1 milion 800 tysięcy złotych, dozorów Policji połączonych z zakazem opuszczania przez podejrzanych kraju, zatrzymaniem paszportu lub zakazem jego wydania.
 

Ustalenia śledztwa

W toku śledztwa ustalono, iż członkowie zorganizowanej grupy przestępczej organizowali nielegalne gry hazardowe oraz podejmowali czynności polegające na udaremnieniu i utrudnieniu organom skarbowym oraz organom ścigania stwierdzenie źródła pochodzenia nielegalnie uzyskanych korzyści finansowych. Nielegalnie uzyskiwany dochód przeznaczany był na zakup nieruchomości oraz ruchomości za pośrednictwem zaufanych osób (często członków rodziny i przyjaciół), a także z wykorzystaniem szeregu podmiotów gospodarczych, nad którymi sprawcy sprawowali kontrolę. Uzyskiwane z nielegalnej działalności środki finansowe lokowane były także na specjalnie zakładanych do takich celów kontach bankowych, prowadzonych przez banki mające swoje siedziby poza granicami kraju. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wypłacali z założonych kont środki pieniężne w gotówce, które następnie przeznaczali, między innymi, na udzielenie pożyczek pod zastaw hipoteczny. Z prowadzenia nielegalnego hazardu sprawcy osiągnęli korzyść majątkową w kwocie przekraczającej 50 milionów złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Dotychczas zarzuty w śledztwie usłyszało 39 osób. Podejrzanym grożą kary do lat 15 lat pozbawienia wolności.

 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Trzemeszno24.info

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Ćwiczenia w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie W czwartek tj. 21 października 2021 r. na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie odbyły... Piątek, 22 października 2021
Strażacy wyjeżdżali ponad 1 900 razy do usuwania skutków silnego wiatru Służba w dniu 21 października okazała się bardzo trudną zarówno dla strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej... Piątek, 22 października 2021
Próba samobójcza na os. Jagiellońskim! Mężczyznę zdjęto z okna! W czwartek, w godzinach południowych służby ratunkowe otrzymały informację o mężczyźnie siedzącym na... Piątek, 22 października 2021
Kolejne przejścia dla pieszych zostaną doświetlone Urząd Miasta Gniezna podpisał umowę z Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg, dzięki której w mieście doświetlimy... Piątek, 22 października 2021