moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Studia dzienne, czy zaoczne - jakie wybrać

Poniedziałek, 5 lipca 2021
 • Studia dzienne, czy zaoczne - jakie wybrać

W pewnym etapie życia przychodzi moment kiedy pojawia się potrzeba pójścia na studia. Zazwyczaj jest to okres kiedy kończy się szkołę średnią po zdobyciu matury, ale nie zawsze, bo na studia można pójść generalnie w każdym czasie - warunkiem jest posiadanie egzaminu dojrzałości. Dla ludzi młodych studia, to bardzo ważny etap w życiu, gdyż w tym czasie, w pewnym stopniu wkraczają w dorosłość. Wybór odpowiedniego kierunku jest niezwykle ważny, gdyż w znakomitej większości przypadków będzie on związany z późniejszą pracą, jaką będziemy wykonywać. Uczelnie prowadzące obydwa rodzaje studiów oferują bardzo wiele kierunków kształcenia. Większość uczelni daje możliwość kształceniu na wielu kierunkach zarówno dziennie jak i zaocznie. Opcje opisane wyżej są dwiema, które powinny odpowiadać większości kandydatów. Jakie są różnice studiów dziennych i studiów zaocznych? Kto powinien wybrać studia dzienne, a kto zaoczne? W poniższym poradniku odpowiemy na zadane pytania.

Studia zaoczne

Inaczej nazywane jako studia niestacjonarne. Jest to rodzaj nauki, na który decydują się osoby niemogące uczestniczyć w codziennych zajęciach związanych ze studiami stacjonarnymi np. z powodu pracy. Ten rodzaj nauki daje możliwość zdobycia tytułu licencjata, magistra oraz inżyniera. Bardzo często zajęcia na studiach zaocznych są układane tak, aby zjazdy odbywały się w weekendy (aktualnie z powodu pandemii Covid-19 większość zajęć odbywa się online), gdyż wtedy znaczna większość osób po prostu posiada czas na uczestniczenie w nich.

Zdarza się, że studia zaoczne postrzegane są jako nieco trudniejsze, gdyż wiedza, jaką przekazuje się poprzez zajęcia, jest nieco uogólniona, z uwagi na mniejszą liczbę zajęć. Tyczy się to zarówno teorii jak i zajęć praktycznych np. w laboratoriach. Bardzo często materiały są przekazywane dla studentów przez wykładowców w celu indywidualnego opanowania danego tematu. Studia niestacjonarne są najlepszą opcją dla osób chcących jednocześnie pogodzić pracę z nauką. Jest to niewątpliwy plus studiów niestacjonarnych, ale są i minusy, takie jak mała ilość czasu dla siebie z uwagi na zajęte weekendy czy nawet zajęcia, które zaczynają się już w piątki, przez co mogą kolidować z pracą, jaką wykonujemy.
 

Plusy i minusy studiów zaocznych

Kilka plusów:

 • możliwość pogodzenia nauki z normalną pracą,
 • duża elastyczność i swoboda,
 • wolne dni powszednie tygodnia.

Kilka minusów:

 • większa ilość wiedzy do opanowania indywidualnie,
 • mniejsza ilość czasu na ćwiczenia,
 • wymagana jest większa determinacja niż w przypadku studiów dziennych.
 

Studia dzienne

Inaczej nazywane studiami stacjonarnymi. W zasadzie schemat działania na takich studiach jest bardzo podobny do systemu, z którym spotkaliśmy się w szkole średniej. Student na początku semestru otrzymuje grafik i się do niego dostosowuje. Nauka dzienna charakteryzuje się zajęciami realizowanymi od poniedziałku do piątku bądź z jednym dniem wolnym, jest to pierwsza zasadnicza różnica, biorąc pod uwagę studia zaoczne.

W jeden dzień może odbywać się tylko kilka godzin zajęć w inny nawet do dziesięciu godzin. Studia dzienne mają tę zaletę, że studenci mają cały czas kontakt z wykładowcami, co dla niektórych może być niezwykle ważne. Z racji, że uczęszczamy codziennie na zajęcia, to można bardziej oddać się i zagłębić w naukę. Ten rodzaj nauki daje też częściej różne dodatkowe możliwości dla studenta np. możliwość uczestnictwa w szkoleniach, warsztatach, czy nawet lepszy kontakt z wykładowcą np. w celu wytłumaczenia niezrozumiałego tematu.
studia dzienne

Studia stacjonarne często wybierane są przez młode osoby. Jakby nie patrzeć wiele osób przyjeżdża do większych miast aby kontynuować naukę i co za tym idzie, ich dotychczasowe życie znacząco się zmienia. Większa ilość obowiązków to jednak nie jedyne, z czym spotkają się młodzi ludzie, wyjazd do większego miasta to także wiele możliwości, choćby zawierania nowych znajomości, korzystania z różnego rodzaju rozrywek.

Studiując systemem dziennym, wcale nie jest powiedziane, że nie można pracować. Można, lecz zazwyczaj bywa to trudne do pogodzenia. Niektóre osoby wybierają możliwość pracy po godzinach z zajęciami, ale to niestety ma swoje minusy w postaci zajętego całego dnia i braku czasu dla siebie jak i na naukę, studia zaoczne pod tym względem wygrywają. Niestety niektórzy muszą sobie tak radzić jeżeli nie mogą np. sprostać finansowo. Zawsze deską ratunku jest możliwość zdobycia stypendium naukowego albo socjalnego, różnego rodzaju zapomogi, które nieco mogą podreperować nasz budżet.

Dziennie możesz realizować studia w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie oraz wielu innych polskich miastach.
 

Plusy i minusy studiów dziennych

Kilka plusów:

 • Większa ilość zajęć teoretycznych i praktycznych daje szansę na pogłębienie wiedzy.
 • większa ilość zajęć praktycznych,
 • ciągły kontakt z wykładowcami,
 • brak potrzeby przestawiania się na inny system niż był w szkole średniej (dotyczy osób, które wybierają się na studia zaraz po zdobyciu matury).
 

Kilka minusów:

 • Mała możliwość podjęcia pracy z uwagi na ciągłe zajęcia,
 • obowiązek codziennego uczestnictwa na zajęciach.
 

Jakie studia wybrać?

Studia dzienne czy zaoczne? Jest to pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć indywidualnie. Przede wszystkim warto pamiętać, że wybierając się na jakiekolwiek studia, decydujemy się na dodatkowe obowiązki. Co prawda z czasem przyniesie to pozytywne skutki jeżeli takowe studia uda się ukończyć. Ukończenie studiów otwiera dodatkowe okna na świat i daje wiele możliwości, więc warto dojść do założonego wcześniej celu i je ukończyć. Nikt nie mówi, że będzie lekko i łatwo, ale takie są właśnie studia. Czasami warto podjąć wyzwanie.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Strefa Bezpieczeństwa Compensy w Gnieźnie W niedzielę 26 czerwca na Rynku w Gnieźnie odbył się piknik rodzinny "Strefa Bezpieczeństwa Compensy".... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
Ponad 5 tysięcy uczniów szkół podstawowych rozpoczęło wakacje Dla 5 253 uczniów nadszedł czas zakończenia miejskiego roku szkolnego. Prezydent Tomasz Budasz wspólnie... Niedziela, 26 czerwca 2022
Gmina Gniezno gotowa na bezpieczne wakacje! Wszystkie szkoły z terenu Gminy Gniezno przeprowadziły akcję "Bezpieczne wakacje w Gminie Gniezno".... Sobota, 25 czerwca 2022
Dzieci ze Szkoły Milenium poznawały różne zawody W świetlicy szkolnej numer 1, z inicjatywy nauczycielki Katarzyny Żeleźniak, odbył się cykl spotkań... Sobota, 25 czerwca 2022