moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Lenka nie miała się urodzić! Gnieźnieński ginekolog skierował pacjentkę na usunięcie ciąży!

Środa, 30 czerwca 2021
 • Lenka nie miała się urodzić! Gnieźnieński ginekolog skierował pacjentkę na usunięcie ciąży!

Katarzyna i Leszek bardzo chcieli mieć dziecko. Kiedy kobieta była niemalże pewna, że jest w ciąży, udała się do poradni ginekologicznej w Gnieźnie. Niestety informacja, którą otrzymała od lekarza niemalże ścięła ją z nóg - ciąża pozamaciczna, wymagająca natychmiastowego usunięcia.

Katarzyna ma 43 lata i czworo dzieci z pierwszego małżeństwa. Dwoje z nich jest już pełnoletnich. Z Leszkiem jest w związku od kilku lat. Kiedy udało się ustabilizować sytuację mieszkaniową i finansową rodziny, zdecydowali się na dziecko. Dla kobiety to już niemalże ostatni moment. Niestety, druga wizyta u ginekologa okazała się bardzo przykra. Wojciech Ł. stwierdził, że ciąża jest pozamaciczna i wypisał skierowanie na oddział, gdzie miał odbyć się zabieg usunięcia. Doświadczenie kobiety podpowiedziało jednak, że powinna skonsultować diagnozę z innym lekarzem. Chociaż ginekolog nalegał, aby Katarzyna natychmiast udała się na oddział ginekologiczny, ta pod pretekstem udania się do domu po ubrania i niezbędne rzeczy, wyszła z poradni.

Wcześniej mieszkaliśmy w Wągrowcu i wiedziałam, że tam jest bardzo dobry ginekolog - mówi Katarzyna. Zadzwoniłam, opisałam sytuację i praktycznie kolejnego dnia byłam na wizycie. Ciąża pozamaciczna jest zagrożeniem dla życia nie tylko dziecka, ale i matki, więc nie mogłąm czekać. Jednocześnie wiedziałam, że wszystkie moje dotychczasowe ciąże przebiegały bez komplikacji. Mam zdrowe, wspaniałe dzieci. Gdyby to była moja pierwsza czy druga ciąża, pewnie udała bym się od razu na zabieg. Zaufałabym lekarzowi. W Wągrowcu usłyszałam, że nie mam powodów do obaw, że wszystko wygląda dobrze. Pamiętam, że lekarz patrzył na diagnozę z Gniezna i na monitor od badania USG i mówił: „Jak to możliwe? Jak? Tutaj wszystko jest dobrze.” Nie da się opisać ulgi, którą wtedy odczułam. Pamiętam, że poleciały mi łzy. Kiedy wyszłam z gabinetu mąż zareagował podobnie. Do końca ciąży nie miałam większych problemów. Lenka jest z nami, jest zdrowa, w sobotę mieliśmy chrzest.


Katarzyna postanowiła nagłośnić sprawę, ponieważ - jak sama mówi - ma dwie córki, z których jedna jest pełnoletnia, a druga ma 17 lat. Obie chodzą już do ginekologów.

Moje córki za kilka lat zapewne będą chciały założyć rodziny i mieć dzieci, jak każdy - mówi Katarzyna. Nie chcę, żeby trafiły na takiego lekarza. Nie chcę, żeby inne kobiety spotkały się z taką diagnozą, nieprawdziwą, bardzo bolesną dla matki.


Lenka urodziła się 14 kwietnia. Rozwija się prawidłowo, jest w pełni zdrową dziewczynką. Jej rodzice są szczęśliwi i cieszą się, że - tylko i wyłącznie dzięki doświadczeniu i zdrowemu rozsądkowi Katarzyny - skonsultowali diagnozę wystawioną przez Wojciecha Ł. z innym ginekologiem.

Pacjentka zgłosiłą się do naszej poradni ginekologiczno-położniczej - mówi Mateusz Hen, zastępca dyrektora gnieźnieńskiego ZOZ-u. Od lekarza, który ją tam przyjmował dowiedziała się, że jej niska ciąża jest ciążą pozamaciczną i wymaga bardzo szybkiego zabiegu, aby uratować jej życie. Pacjentka ta miała już pewne doświadczenia z wcześniejszych swoich ciąż i miała inne przekonanie, udała się więc do innego lekarza w innym ośrodku, który stwierdził, że ciąża rozwija się prawidłowo. Z tego co wiem w tej chwili matka cieszy się bardzo zdrowym dzieckiem. Ta porada w Gnieźnie zadecydowała o aborcji z przyczyn medycznych. Jeżeli lekarz stwierdził, że ma do czynienia z ciążą pozamaciczną, to słusznie podjął taką decyzję. Jednak czy ta diagnostyka była przeprowadzona prawidłowo, to jeszcze za wcześnie, żeby się na ten temat wypowiadać. To, że urodziło się zdrowe dziecko pokazuje wyraźnie, że ktoś gdzieś czegoś nie dopatrzył. Dopóki nie zostanie stwierdzona ewidentna wina lekarza, szpital nie będzie wyciągał konsekwencji. Jest wiele dróg, na które pacjentka może się zdecydować. Może zwrócić się do Wojewódzkiej Komisji Orzekania o Zdarzeniach Medycznych, może pójść drogą karną, cywilną lub poinformować samorząd lekarski i izbę lekarską o takim zdarzeniu.


Ginekolog tłumaczył reporterowi TVP3 Poznań, że kobieta być może zbyt wcześnie udała się na badanie, przez co wyniki nie były jednoznaczne, a diagnozę postawił - z ostrożności. Twierdzi, że w szpitalu nie musiałoby dojść do usunięcia ciąży.

Robienie jakiejś sprawy w sensie, że ktoś doznał rozstroju... To ja bym powiedział tak: jeśli kobieta się dowiaduje, że to nie jest ciąża pozamaciczna, jest w macicy, to jest to powód do radości, a nie do rozstroju nerwowego - mówi Wojciech Ł.


Sprawa na razie nie trafiła do Sądu. Katarzynie nie zależy na pieniądzach. Liczy na wydźwięk społeczny, dzięki któremu Zakład Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie (pracodawca Wojciecha Ł.) podejmie kroki wobec ginekologa. Jakie są możliwości prawne?

W takim przypadku możemy mówić o błędzie diagnostycznym, jest to jeden z rodzajów błędów medycznych i w związku z takim zachowaniem można dochodzić zadośćuczynienia za doznaną krzywde, czyli zapłaty za tak zwane cierpienie mentalne, fizyczne, psychiczne spowodowane błedną, wadliwą diagnozą medyczną - mówi adwokat Radosław Szczepaniak. Niezależnie od tego osoba pokrzywdzona może złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w postaci narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Jest to rodzaj pociągnięcia do odpowiedzialności karnej lekarza. Oczywiście odpowiedzialność cywilna wiąże się również z odpowiedzialnością służbową, ale do odpowiedzialności służbowej powinien wyciągnąć wnioski i ewentualnie podjąć kroki pracodawca takiego lekarza, jeżeli oczywiście jego wina zostanie stwierdzona. Pracodawca może, ale nie musi wyciągać konsekwencji. Oczywiście lekarz jest odpowiedzialny jeżeli jego wina zostanie stwierdzona i udowodnione będzie, że dopuścił się błędu diagnostycznego.


tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(13)

 • 13.07.2021 21:33  Odpowiedz na komentarz

  Osoby, które miały podobną sytuację proszone są o kontakt z Redakcją pod numerem telefonu 603 536 506 lub mailowo redakcja@moje-gniezno.pl

 • 02.07.2021 11:24  Odpowiedz na komentarz

  czy redakcja ma kontakt to pokrzywdzonej Pani, która wykazała się mądrością? miałam identyczny przypadek z tym lekarzem. Może pozew zbiorowy? KOBIETY ODWAGI! ! ! Teraz nasz czas! wiem, jeszcze o kilku takich pacjentkach.

 • 02.07.2021 09:11  Odpowiedz na komentarz

  A mi ten lekarz wyprowadził dwie trudne ciążę, mam dwie zdrowe córki, jest zapobiegliwy i często wysyła do szpitala bo tam są konsultacje!!! Ludzie!!! Przecież nikt by zdrowej ciąży nie usunął, w szpitalu też mają USG, to jest SZUKANIE SENSACJI kosztem doświadczonego lekarza

 • 01.07.2021 06:36  Odpowiedz na komentarz

  Jak. Na moje chcą wyciągnąć kasę przecież to normalne u nich

  30.07.2021 18:55

  Brawo.! mało kto by się odważył nagłośnić taką sprawę . Ale dla dobra kobiet i przyszłych dzieci lepiej się strzec takich lekarzy jak ten. Ja mam sama dwie cyrki i też bym nie chciała żeby trafiły na takiego lekarza. A akurat ta pani co nagłośniła tą sprawę to moja cioci i Gratuluję jej za to że się nie poddała że dba o swoje dzieci i zawalczyła o Lenke.

  13.07.2021 21:20

  Czytałaś albo widziałaś ze zrozumienirm?nie sądzę bo moja żona powiedziała wyraźnie że nie chce jego brudnych pieniędzy, nam chodzi o to że mamy pełnoletnie córki i nie chcemy żeby trafiły na tego RZEŹNIKA

  01.07.2021 23:03

  kobieto nie wypowiadaj się , jeśli nie straciłaś dziecka i nadzieje na nie - znając ICH? wiem , że dobrze robią ! pewnie Ty byś usuneła !

 • 01.07.2021 05:47  Odpowiedz na komentarz

  I całe szczęście,że kobieta miała tyle rozumu i wyczucia oraz skonsultowała to z innym lekarzem. w przypadku gdyby się zgodziła i poszła na zabieg- to lekarz w takim przypadku byłby mordercą. przypuszczam, że takich spraw jest o wiele więcej. a m.hen jako pracodawca będzie bronił rzecz jasna lekarza i tłumaczył absurdami. trudna sprawa udowodnić coś takiemu by poniósł konsekwencje. o tych błędach lekarzy mało kiedy się mówi. a przecież powinni za to odpowiadać. to tacy sami ludzie jak my wszyscy. brawo za nagłośnienie gratuluję odwagi.

 • Kasiu brawo - nie dajcie się !!!

  03.07.2021 17:21

  Niech sprawę dadzą do TVN albo do Jaworowicz napewno kasę wyciągną

  02.07.2021 10:41

  ZNAm go bardzo dobrze a ty atencjuszka jakaś cy co

 • W Gnieźnie nie ma dobrego ginekologa
  Ja byłam na wizycie w której doktor stwierdził że mam raka jajnika i to bardzo dużego. Załamałam się, ale poszłam do innego ginekologa, stwierdził że to nerka ???????
  Tyle nerwów, później kolejny ginekolog potwierdził nerka trochę w innym miejscu ale nie rak

 • 30.06.2021 12:47  Odpowiedz na komentarz

  Może ten lekarz pomylił się z powołaniem? Rzeźnik by mu wystarczyło?! Tylko czemu kosztem małej niewinnej istotki.. Do roboty niech się wezmą... Jak widzę lekarza który się panoszy niczym Bóg po oddziale czy przychodni to mnie skręca.

PODOBNE TEMATY
Jeden dzień - wiedza na całe życie. Zapraszamy na rodzinny piknik Compensy! W niedzielę, 26 czerwca, na Rynku w Gnieźnie odbędzie się piknik rodzinny Strefa Bezpieczeństwa Compensy.... Czwartek, 16 czerwca 2022
Miejski program dofinansowania in vitro Przypominamy o miejskim programie dofinansowania zabiegów in vitro! Na ten cel w miejskim budżecie zapisano... Środa, 15 czerwca 2022
Jak codziennie dbać o swoje zdrowie? Nie ma innej recepty na długowieczność niż dobre zdrowie. Latamy w kosmos, mamy dostęp do bibliotek... Wtorek, 14 czerwca 2022
Naturalne sposoby na obniżenie poziomu kortyzolu Kortyzol jest hormonem stresu uwalnianym przez nadnercza. Pomaga organizmowi radzić sobie w sytuacjach... Poniedziałek, 13 czerwca 2022