moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobylnicy na trasie kolejowej z Poznania do Gniezna

Środa, 30 czerwca 2021
  • Bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobylnicy na trasie kolejowej z Poznania do Gniezna

Za ponad 40 mln zł w Kobylnicy pod Poznaniem na kolejowej trasie z Poznania do Gniezna będzie bezkolizyjne skrzyżowanie. Zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z Powiatem Poznańskim podpisały umowę z wykonawcą na budowę wiaduktu kolejowego. Inwestycja jest realizowana z udziałem środków POIiŚ w ramach większego programu za ponad 300 mln zł.

Dwupoziomowe skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w Kobylnicy na trasie Poznań - Gniezno (linia nr 353). W okolicy stacji pociągi pojadą wiaduktem. Ruch drogowy będzie pod torami w około 70 metrowym „tunelu” z dwoma pasami w każdą stronę. Przewidziano chodnik i ścieżkę rowerową. Nowe rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo na torach oraz na drodze łączącej Koziegłowy ze Swarzędzem. Będzie sprawniejsza komunikacja w aglomeracji poznańskiej.

Bezkolizyjne skrzyżowanie w Kobylnicy to jedno z siedmiu takich rozwiązań w Wielkopolsce realizowanych przez PKP Polskie Line Kolejowe S.A. z ogólnopolskiego projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - Etap III”.
 

Bezpieczeństwo to jeden z priorytetów projektów realizowanych z Krajowego Programu Kolejowego. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracują z samorządami przy budowie bezkolizyjnych skrzyżowań. Również w Kobylnicy efektywnie wykorzystamy środki unijne, aby zapewnić większe bezpieczeństwo na kolejowej trasie oraz przygotować bezpieczniejszą i sprawniejszą komunikację w regionie - powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.


Zgodnie z podpisaną dziś umową, bezkolizyjne skrzyżowanie zostanie wykonane za około 40 mln zł. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczą na inwestycję w zakresie wiaduktu kolejowego blisko 21 mln zł przy wsparciu środków unijnych z POIiŚ. Pozostałą część, w tym koszty tunelu drogowego oraz budowy dróg dojazdowych, pokryje Starostwo Powiatowe w Poznaniu przy udziale gminy Swarzędz. Wykonawcą projektu i budowy jest firma Strabag Sp. z o.o.

Rozpoczęcie budowy bezkolizyjnego skrzyżowania planowane jest w I kw. 2022, po zakończeniu prac projektowych. Inwestycja będzie prowadzona etapami, co zapewni kursowanie pociągów i wykorzystanie obecnego przejazdu w ul. Swarzędzkiej. Mieszkańcy skorzystają z nowego obiektu do końca pierwszej połowy 2023 r.
 

PLK zwiększają bezpieczeństwo na kolejowych trasach i drogach

Inwestycja w Kobylnicy jest ujęta w projekcie „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami - Etap III”. Program za ok. 312,5 mln zł, z wykorzystaniem środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, pozwala na budowę ponad dwudziestu bezkolizyjnych skrzyżowań w całej Polsce. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz zarządcami dróg zastępują przejazdy kolejowo-drogowe bezkolizyjnymi skrzyżowaniami.

W Wielkopolsce projekt umożliwi budowę siedmiu bezkolizyjnych skrzyżowań na liniach kolejowych w pięciu miejscowościach, poza Kobylnicą także w: Kostrzynie, Poznaniu (dwa obiekty), Plewiskach i Wrześni (dwa obiekty).

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują także bezkolizyjne skrzyżowania w ramach projektów inwestycyjnych, np. na linii Poznań - Wrocław - współfinansowanie z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 30.06.2021 15:40  Odpowiedz na komentarz

    Co mnie interesuje przejazd w Kobylnicy jak w Gnieznie kest tragedia. Wprowadzono automatyczne szlabany a i tak przejazd nadal kest zamkniety

PODOBNE TEMATY
Zderzenie w Kiszkowie Dzisiaj ok. godz. 9.30 służby ratunkowe otrzymały informację o kolizji drogowej w Kiszkowie. Do akcji... Środa, 20 października 2021
Poszukiwany sprawca kradzieży z włamaniem Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie prowadzą postępowanie w sprawie kradzieży z włamaniem. Wtorek, 19 października 2021
Wypadek w Woźnikach! Sprawca wjechał w auto stojące na czerwonym świetle! Dzisiaj ok. godz. 14.00 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku na skrzyżowaniu w Woźnikach.... Wtorek, 19 października 2021
Co zrobić w przypadku potrącenia dzikiego zwierzęcia? Aura jest coraz chłodniejsza, dni są krótsze, a zwierzyna łowna o tej porze migruje w poszukiwaniu pożywienia.... Wtorek, 19 października 2021