moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nowe opłaty na gnieźnieńskich cmentarzach! Kogo stać na pochówek?

Wtorek, 29 czerwca 2021
  • Nowe opłaty na gnieźnieńskich cmentarzach! Kogo stać na pochówek?

Mówi się, że dwie rzeczy są w życiu pewne - śmierć i podatki. Tak, jak rosną podatki, tak samo i ceny za pochówek na gnieźnieńskich cmentarzach. Jeden z Czytelników przysłał nam aktualny cennik. Koszty zaskoczyły nawet nas.

Przyjmijmy hipotetycznie, że Anna Nowak umiera. Rodzina chce ją pochować w grobie głębinowym. Jakie koszty musi ponieść? Liczymy:
  • Miejsce pojedyncze piętrowe 900 zł
  • Opłata eksploatacyjna w związku z organizacją pochówku - wjazd na cmentarz 40 zł
  • Opłata eksploatacyjna za udostępnienie cmentarza dla wykonania usługi grabarskiej - grób głębinowy 400 zł
  • Wykopanie i zasypanie grobu głębinowego 600 zł
  • Kaplica cmentarna do 60 minut 150 zł

Z informacji, które posiadamy wynika, że opłata eksploatacyjna za udostępnienie cmentarza do wykonania usługi grabarskiej jest pobierana wówczas, kiedy grabarz jest z poza danego cmentarza. To niestety, naszym zdaniem, prowadzi do monopolu na danym cmentarzu, co jest nie do końca zgodne z przepisami prawa.

Tak czy inaczej, pochówek w grobie głębinowym to koszt ok. 1 490 - 1 690 zł.

Oczywiście każdy chce postawić nagrobek. Tutaj jest wyjątkowo ciekawa sytuacja, bowiem koszt na wyżej opisanym miejscu to 350 zł chyba, że mówimy cmentarzu Św. Wawrzyńca, gdzie należność to 10% wartości nagrobka. To oznacza, że na tym cmentarzu można uniknąć tej opłaty, bowiem administracja cmenatrzy nie ma żadnej podstawy prawnej do sprawdzania ile zapłaciliśmy za nagrobek. Warto o tym pamiętać.

Załóżmy także, że po 20 latach rodzina będzie chciała dalej opiekować się grobem. Musi więc opłacić prolongatę. To już niewielki koszt w porównaniu z wcześniejszymi, bowiem raptem 1 000 zł za kolejne 20 lat.

Prolongata na kolejne 20 lat to koszt 1 000 zł.

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(17)

  • 07.07.2021 22:04  Odpowiedz na komentarz

    Rada Miasta uchwaliła. A co zrobili przez te kilka lat: Prezydent MIASTA Gniezna Tomasz Budasz i jego zastępca Jarosław Grobelny ?? Przecież minęło masę czasu od chwili opublikowania uchwały w sprawie powstania cmentarza komunalnego ? Ale mamy Władze w tym naszym mieście ! Pracują wolniej niż chodzą ślimaki. http://moje-gniezno.pl/artykuly/czytaj/26925/komentarze.html#kom_51415

  • A na cmentarzu komunalnym w Pobiedziskach - Letnisko ceny są takie : https://zk-pobiedziska.pl/wp-content/uploads/2018/05/Uchwa%C5%82a-cmentarz-2013.pdf I tu chyba będzie dla mnie, najtaniej się pochować . ale mimo wszystko jest to niezły business i nie rozumiem dlaczego władze miasta Gniezna nie chcą własnego cmentarza komunalnego by na nim zarabiać .

  • A we Wrześni ceny pochówków i ceny za miejsce na cmentarzu komunalnym są następujące .: https://puk.wrzesnia.pl/cennik

  • A takie ceny są na cmentarzu komunalnym w Wągrowcu. : http://cmentarz.zgmwagrowiec.pl/cennik

  • Ceny z kosmosu.odpowiedzialnosci za zniszczenia nagrobków podczas kolejnych pochówków zero . Według organów ścigania takie zdarzenia są nie karalne.zarzadca może niszczyć, dewastować miejsce kultu RELIGIJNEGO i nikt mu nic nie zrobi.nad zarządcą rozciągnięty jest parasol ochronny.moze zniszczeniem i ktoś by się zajął ? Co robi kuria? Pomaga kupić rodziny? Gdzie jest urząd skarbowy, czy są wydawane faktury

  • 30.06.2021 17:26  Odpowiedz na komentarz

    nA KOMINEK DRODZY PAŃSTWO, NA KOMINEK. Najlepiej dać się spalić, a urnę niech sobie nasze dzieci postawią na kominku. tak jak jest w USA. To będzie dla naszych dzieci najtańsze.. Po co te wyszlifowane, wypasione nagrobki budować na gnieźnieńskich cmentarzach

  • 30.06.2021 07:55  Odpowiedz na komentarz

    Nic dziwnego , ze opłaty za pochówki poszły w górę. Przecież kościół gnieźnieński ma nowego administratora wszystkich cmentarzy. on musi na swoją nie mała przecież pensję zarobić ! a dodatkowo nowy administrator cmentarzy wybudował sobie na zapleczu kościoła świętego Michała nową okazałą siedzibę z wielkim parkingiem. Ta inwestycja kosztowała ponad milion złotych ! Tą fakturę, za tą nowoczesną siedzibę ktoś musi przecież zapłacić ! Parafia świętego Michała sama tej faktury nie opłaci. A pieniądze ze sprzedaży ziemi i domu proboszcza przy ulicy 3Maja zostały w całości zabrane przez..

  • 30.06.2021 07:50  Odpowiedz na komentarz

    Nic nie rozumiem. Niby partia PO A TYM BARDZIEJ SL, która ma większość w obecnej Radzie Miasta Gniezna jest przeciw kościołowi. A w sprawach zysków z pogrzebów robi wszystko, by kościół gnieźnieński bogacił się właśnie kosztem miasta i mieszkańców Gniezna. Czy ktoś mi ten absurd logicznie wytłumaczy?

  • 30.06.2021 07:44  Odpowiedz na komentarz

    Panie redaktorze. prosimy o cenniki za pochówek na cmentarzach w Strzyżewie kościelnym w Pawłowie, w Łubowie, w Żydowie, w Niechanowie czy w Modliszewku. Może tam będzie taniej zostawić swoje zwłoki ? I tak na pogrzeb teraz każdy jedzie swoim samochodem!

  • I co? I kiedy ten nasz prezydent wybuduje w końcu ten gnieźnieński cmentarz komunalny ? Prosiłem o to osiem lat temu, jeszcze będąc radnym. dostałem wtedy odpowiedz od zastępcy prezydenta Pana Grobelnego, że jest już robiona dokumentacja projektowo - wykonawcza. I gdzie ona jest ? W czyjej szufladzie została schowana ? Jak długo już tam leży? Kiedy przetarg? Czy nie czas już pomyśleć, nad powołaniem miejskiej- komunalnej firmy pogrzebowej ? Przecież dochód takiej firmy w sposób znaczący zasiliłby finanse naszego gnieźnieńskiego, miejskiego budżetu !

  • 30.06.2021 01:20  Odpowiedz na komentarz

    Jak podnoszą opłaty to chociaż niech zrobią porządną stronę internetową CMENTARZOWI Św. Wawrzyńca i Św. Piotra taką jak ma cmentarz św. Krzyża z porządną MAPKĄ, żeby można było w prosty i czytelny SPOSÓB odszukać grób.

  • 10% WARTOŚCI NAGROBKA TO CZYSTE ZŁODZIEJSTWO!!! (wszystkie pozostałe opłaty są zrozumiałe - trzeba utrzymać cmentarz, wywozić śmieci itd..) 10% wartości nagrobka to ŻEROWANIE NA TRAGEDII I WYKORZYSTYWANIE RODZINY W TRUDNYCH OKOLICZNOŚCIACH. potwierdza to TEZĘ O TYM, ŻE KOŚCIÓŁ TO INSTYTUCJA MAFIJNA, DZIAŁAJĄCA POZA PRAWEM ZA PRZYZWOLENIEM PAŃSTWA.

  • ŻAŁOSNE. A śmietników na cm. Św. Piotra brakuje, a bałagan straszny.

  • 29.06.2021 17:23  Odpowiedz na komentarz

    Chyba żle ktoś obliczł ja płaciłem listopad 2020r 2450zł

  • 29.06.2021 16:48  Odpowiedz na komentarz

    Czarni złodzieje!!!

  • 29.06.2021 13:25  Odpowiedz na komentarz

    jak widać stać wszystkich, bo ceny nie zmieniły się od ubiegłego roku!! pogrzeby odbywają się w tych cenach od dawna, ludzie mają polisy, a zdarza się, że i odłożone w przysłowiowej skarpecie, więc Proszę szanownej redakcji nie straszyć ludzi, a data - sprawdziłam u źródła czyli w administracji była tylko potwierdzeniem cennika na kolejny rok!

  • No to co teraz? Mam żyć w nieskończoność, bo na umieranie nie mam kasy...
    Na cmentarzu św. wawrzyńca tylko 10% wartości nagrobka? Czemu tak mało? może lepiej 110%?!!!!

PODOBNE TEMATY
Nie żyje Magdalena Bennewitz. Dzielna gnieźnianka przegrała walkę z rakiem Magdalena Bennewitz była jedną z bardziej rozpoznawalnych osób pochodzących z Gniezna, które wypowiedziały... Sobota, 23 października 2021
82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej 1 września to nie tylko początek nowego roku szkolnego, ale także kolejna rocznica wybuchu II Wojny... Piątek, 27 sierpnia 2021
101. rocznica Bitwy Warszawskiej za nami! Pierwsza Stolica pamiętała o bohaterach W Gnieźnie odbyły się obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą albo 18.... Poniedziałek, 16 sierpnia 2021
101. rocznica Bitwy Warszawskiej Przed nami 101. rocznica Bitwy Warszawskiej, zwanej też Cudem nad Wisłą albo 18. decydującą bitwą w... Poniedziałek, 9 sierpnia 2021