moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wielki finał Impresji Teatralnych Smyka

Piątek, 25 czerwca 2021
  • Wielki finał Impresji Teatralnych Smyka

Na scenie gnieźnieńskiego Teatru im. Aleksandra Fredry odbył się wielki finał drugiej edycji Impresji Teatralnych Smyka. Wcześniej, przedszkolne grupy teatralne prezentowały się na scenie na dziedzińcu Starego Ratusza.

Impresje Teatralne Smyka to wspólny projekt realizowany przez Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Kulturalne Promyk oraz Miejski Ośrodek Kultury, który to uzyskał dofinansowanie ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. W tegorocznej edycji wzięło udział siedem gnieźnieńskich przedszkoli oraz przedszkole z Żydowa.

Młodzi artyści, pod opieką wychowawczyń, prezentowali przedstawienia, których motywem przewodnim były wiosenne tradycje i obyczaje wielkopolskie, gwara poznańska, legendy i wydarzenia historyczne związane z Gnieznem. Przedstawiono inscenizacje związane ze zwyczajami wielkanocnymi, legendą o Lechu, Czechu i Rusie, czy drogą do niepodległości. Były też wielkopolskie tańce ludowe i współczesne interpretacje znanych baśni. Dzieci zachwycały recytacją, tańcem, śpiewem i strojami. Nie zabrakło również pantomimy. Każde przedstawienie odbywało się w przepięknych, kolorowych scenografiach. Występy młodych artystów wzbudzały wiele emocji od śmiechu po chwile wzruszenia.

Jury konkursowe, zgodnie z regulaminem konkursu, mogło wyłonić tylko jednego zwycięzcę. Nagrodę - aparat fotograficzny, przyznano Przedszkolu nr 10 z oddziałami integracyjnymi „Janek Wędrowniczek”. To oni zachwycili swoją autorską interpretację wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima w gwarze poznańskiej.

Drugie miejsce przyznano Przedszkolu nr 3 „Kubuś Puchatek” za przedstawienie o tradycjach wielkanocnych. Trzecie miejsce - Przedszkolu „Leśna Polana” z Żydowa za prezentację wielkopolskich tańców ludowych.

Wręczenie nagrody i prezentacja zwycięskiego przedstawienia odbyła się 22 czerwca 2021 roku w Teatrze im. Aleksandra Fredry.

Organizatorzy kierują słowa uznania i podziękowania wszystkim uczestnikom. Laureatom gratulujemy ciekawych przedstawień podejmujących temat kultywowania tradycji i obyczajów wielkopolskich.


 

tekst: Informacja prasowa
foto: Rafał Mikuła

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Premierowy seans filmów z II Wojny Światowej za nami! Gnieźnianie długo czekali na to wydarzenie W sobotę, w gnieźnieńskiej Parowozowni odbył się niezwykły, premierowy seans filmów z II Wojny Światowej.... Wtorek, 26 października 2021
Kundelki miały swoje małe święto W niedzielę, na dziedzińcu Starego Ratusza w Gnieźnie odbył się Dzień Kundelka. Organizatorem wydarzenia... Poniedziałek, 25 października 2021
"Telewizja kłamie" w Gnieźnie - fotorelacja W poniedziałek na scenie I LO wystąpili aktorzy znani ze szklanego ekranu. Tym razem do Gniezna przyjechał... Wtorek, 19 października 2021
10 Tenorów już w listopadzie w Gnieźnie 20 listopada o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej w Gnieźnie odbędzie się koncert 10 Tenorów.... Czwartek, 14 października 2021